Sofia Coppola produkuje film o początkach epidemii AIDS w San Francisco

2022-08-24 08:14 aktualizacja: 2022-08-24, 15:32
Sofia Coppola. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Sofia Coppola. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Kolejny film, jaki realizuje Sofia Coppola to ekranizacja biograficznej książki Alysii Abbott „Tęczowe San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu”, która przedstawia relację między nastoletnią córką i ojcem na tle kryzysu wywołanego epidemią AIDS w latach 80.

Pamiętniki Alysii Abbott ukazały się na polskim rynku w 2015 r. nakładem Wydawnictwa Czarne, dwa lata po premierze anglojęzycznej wersji. Historia nietuzinkowej relacji między nastoletnią córką a biseksualnym ojcem, poetą, który staje się jedną z pierwszych ofiar AIDS, od razu przykuła uwagę Sofii Coppoli. Opowieści o nastolatkach są zresztą jej specjalnością („Przekleństwa niewinności”, „Bling bling”). Nie było zatem zaskoczeniem to, że tuż po wydaniu książki nabyła prawa do jej zekranizowania za pośrednictwem rodzinnej firmy - American Zoetrope.

Jak informuje serwis i-D, niedawno padł ostatni klaps na planie „Fairyland”. Coppola i jej brat Roman pełnili tam funkcję producentów, scenariusz napisał Andrew Durham i on też stanął za kamerą, mimo że do tej pory realizował tylko krótkie metraże. „Jest gejem, którego ojciec zmarł na AIDS, dlatego wierzę, że podejdzie do filmu z wrażliwością. Zapewnił mnie, że nie będzie on wyglądał jak Witaj w klubie” – autorka książki powiedziała serwisowi literackiemu The Rumpus.

W Alysię wcieliła się Emilia Jones („CODA”), a w jej ojca, Steve’a, Scoot McNairy („Godless”, „C'mon, C'mon”). W obsadzie znalazła się też m.in. Geena Davis („Thelma i Louise”).

Data premiery filmu nie została na razie ujawniona. (PAP Life)

kgr/