KPRM o portalu dla Ukraińców pracawpolsce.gov.pl: możliwe analogiczne rozwiązanie dla Polaków

2022-08-24 21:21 aktualizacja: 2022-08-24, 21:26
Portal pracawpolsce.gov.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku. Fot. TT/MRiPS_GOV_P
Portal pracawpolsce.gov.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku. Fot. TT/MRiPS_GOV_P
Jeśli portal dla szukających pracy Ukraińców pracawpolsce.gov.pl się sprawdzi, niewykluczone, że wprowadzimy identyczne rozwiązanie dla obywateli Polski - powiedział w środę sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. Portal został uruchomiony na początku lipca.

Portal pracawpolsce.gov.pl jest skierowany do poszukujących pracy obywateli Ukrainy. Został uruchomiony na początku lipca przez KPRM Cyfryzację m.in. we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej (OChK), Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Palantir Technologies Poland, Antal Polska, Domem Ukraińskim w Warszawie, Diia Bussiness Warsaw, HRlink, GoldenLine, Pracuj.pl. i GoWork.

W środę w TVP Info Janusz Cieszyński podkreślił, że jest to system inteligentnego łączenia pracowników i pracodawców. "Pracownik z Ukrainy wypełnia krótki formularz, taki profil zawodowy, i on jest dopasowywany do ofert z bazy ponad 100 tys. już istniejących ofert pracy” – wyjaśnił sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Konkretne kwalifikacje

Cieszyński zauważył, że kilkadziesiąt proc. osób z Ukrainy, które przyjechały do Polski, ma wyższe wykształcenie i konkretne kwalifikacje. "Możemy je wykorzystać dla dobra polskiej gospodarki na czas ich pobytu w Polsce, ale także w deficytowych zawodach, jak medycy czy nauczyciele, którzy mieliby nauczać osoby, które mówią po ukraińsku. Stąd potrzeba stworzenia takiego inteligentnego narzędzia w oparciu o nowe technologie" - zaznaczył.

Dodał, że na portalu są oferty z rządowego portalu praca.gov.pl i bezpłatny dostęp do ofert z portali pracy funkcjonujących w Polsce.

"Jeżeli ten program się sprawdzi, jeżeli okaże się, że to jest dobre rozwiązanie, nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy identycznego rozwiązania uruchomić dla obywateli Polski" - oświadczył Cieszyński.

Portal pracawpolsce.gov.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku.(PAP)

gn/

TEMATY: