Śnięte karasie w zalewie na Lubelszczyźnie. Przyczyną choroba wirusowa

2022-08-25 17:59 aktualizacja: 2022-08-25, 21:11
Śnięte ryby Fot. PAP/Marcin Bielecki
Śnięte ryby Fot. PAP/Marcin Bielecki
Choroba wirusowa jest najprawdopodobniejszą przyczyną śnięcia karasi w zalewie w Nieliszu (Lubelskie). Do tej pory odłowiono ok. 1,3 tony martwych ryb - poinformował zamojski oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Szef zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Piotr Jonasz w rozmowie z PAP powiedział, że zgłoszenie o śniętych rybach w zalewie w Nieliszu wpłynęło w miniony piątek, tj. 19 sierpnia.

"Z dotychczasowych badań wody nie wynika, że powodem śnięcia karasi miałaby być przyducha. Tlenu w wodzie nie brakowało. Gdyby było inaczej, to nie tylko ten gatunek ryb byłby martwy, ale również inne" – wyjaśnił kierownik.

Podkreślił, że z informacji przekazanych przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Zamościu wynika, że najbardziej prawdopodobną przyczyną śnięcia karasi jest choroba wirusowa, wywołana wirusem KHV.

"Jest to silna choroba zakaźna, która się szybko rozprzestrzenia i doprowadza do masowego śnięcia ryb, najczęściej występuje właśnie u ryb karpiowatych, do których zalicza się karaś srebrzysty. Poza tym, w kilku osobnikach ryb stwierdzono jeszcze tasiemczycę" – dodał Piotr Jonasz.

Jak poinformował, dziennie z zalewu w Nieliszu odławianych jest - i przekazywanych do utylizacji - od 150 do 300 kg martwych ryb. Łącznie do tej pory wyłowiono ok. 1,3 tony śniętych ryb.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

mar/