Macron: trzeba kontynuować dialog z Rosją, by zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie

2022-09-01 14:25 aktualizacja: 2022-09-01, 16:43
Wideorozmowa Władimira Putina i Emmanuela Macrona w 2020r. Fot. MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL/PAP/EPA
Wideorozmowa Władimira Putina i Emmanuela Macrona w 2020r. Fot. MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL/PAP/EPA
Dialog z Rosją trzeba kontynuować, aby zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie – powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron, obiecując dalsze poparcie swojego kraju dla Kijowa w „długiej wojnie”.

„Musimy przygotować się na długą wojnę” – podkreślił Macron podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Elizejskim, wytyczając cele swojej polityki zagranicznej.

„Francja będzie nadal wspierać Kijów pod względem gospodarczym, militarnym i humanitarnym” – zapewnił prezydent, ale ostrzegł, że jednym z kluczowych wyzwań będzie zapewnienie jedności Europy wobec Rosji. „Jedność europejska jest kluczowa, ponieważ podział jest jednym z celów wojennych Rosji” – stwierdził Macron.

Ocenił, że dialog z Moskwą jest niezbędny, aby uniknąć eskalacji konfliktu i ostatecznie pomóc ustalić w negocjacjach warunki pokoju, o którym - zaznaczył - może zdecydować tylko Ukraina.

„Francja będzie nadal rozmawiać z Rosją” - powiedział Macron. „Kto chce, aby Turcja była jedyną potęgą na świecie, która nadal rozmawia z Rosją?” – zapytał.

Prezydent Francji mówił również o potrzebie wzmocnienia sił zbrojnych Francji i UE oraz wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach zostanie zawarta umowa dotycząca ożywienia porozumienia nuklearnego (JCPOA) z Iranem.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

mar/