Tatry słowackie. Poszukiwany turysta z Polski sam wrócił do domu

2022-09-05 17:53 aktualizacja: 2022-09-05, 22:37
Tatry słowackie. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Tatry słowackie. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Słowaccy ratownicy górscy, którzy od soboty w Tatrach Wysokich poszukiwali 57-letniego turysty z Polski, przerwali w poniedziałek akcję. Okazało się, że Polak cały i z zdrowy powrócił do domu. Nie miał jednak przy sobie telefonu, dlatego nie poinformował wcześniej, że nic mu nie jest – przekazali ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS).

"W akcję poszukiwawczą zaangażowanych było 46 ratowników HZS, w tym 7 przewodników z psami i operatorzy dronów oraz polscy ratownicy z TOPR i załogi dwóch śmigłowców. Poszukiwany mężczyzna nie miał przy sobie telefonu komórkowego i sam wyruszył na wyprawę w Tatry Wysokie. Osoba zgłaszająca jego zaginięcie poinformowała HZS po południu, że poszukiwany wrócił do domu" – czytamy w komunikacie słowackich ratowników.

O zaginięciu Polaka poinformował ratowników w sobotę późnym popołudniem kolega mężczyzny, z którym miał się spotkać tego dnia po wędrówce przy Popradzkim Stawie. Według przekazanych informacji zaginiony miał przejść Doliną Złomisk na szczyt Wysoki i dalej miał kontynuować wyprawę na Rysy.

Już w nocy z soboty na niedzielę ratownicy HZS we współpracy z polskimi ratownikami TOPR rozpoczęli poszukiwania 57-latka. W niedzielę ratownicy pieszo i z pomocą dronów przeszukiwali okolice Doliny Ciężkiej oraz odcinek szlaku od Galerii Gankowej do Przełęczy Waga. Ratownicy odnaleźli jedynie śpiwór. W poniedziałek wznowiono poszukiwania, a po południu do ratowników dotarła wiadomość, że poszukiwany jest w swoim domu.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

dsk/