Minister Maląg ujawnia najnowsze dane o bezrobociu

2022-09-06 10:33 aktualizacja: 2022-10-05, 21:29
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Albert Zawada
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Albert Zawada
Według wstępnego odczytu stopa bezrobocia w sierpień wyniosła 4,9 proc. – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że to oznacza, że poziom bezrobocia w sierpniu został utrzymany na poziomie lipca i czerwca.

W czasie konferencji prasowej w Warszawie szefowa resortu MRiPS zapytana została o stopę bezrobocia w ubiegłym miesiącu.

"W sierpniu został utrzymany poziom, na poziomie miesiąca lipca i poprzedniego, a więc 4,9. Taki mamy wstępny odczyt" – zaznaczyła Maląg na wspólnej konferencji prasowej z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Według GUS stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., tak jak w czerwcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu.

Minister Maląg: standard życia seniorów poprawia się

"Porównując przeciętną emeryturę do przeciętnego wynagrodzenia, to jest poziom ponad 60%, a więc standard życia seniorów poprawia się w porównaniu do tego co było w 2015 roku"  – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS przypomniała na wspólnej konferencji prasowej z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, że aby otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać żadnego wniosku.

"Od 25 sierpnia rozpoczęły się wypłaty czternastej emerytury. Przypominam seniorom, że aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, będzie ono wypłacono automatycznie, w terminie podstawowego świadczenia emerytalnego lub rentowego" - poinformowała minister Maląg.

Dodała, że 14. emeryturą objęto ok. 9 mln emerytów i rencistów. Zgodnie z danymi resortu do tej pory – w ramach 14. emerytury – wypłacono 5,6 mld zł dla 4,7 mln emerytów. Wcześniej, 1 kwietnia, pierwsi seniorzy otrzymali 13. emeryturę.

"Jeżeli spojrzymy na te systemowe wsparcia dla tej grupy, jest to dodatkowo w tym roku 24 mld zł plus oczywiście waloryzacja rent i emerytur" – stwierdziła Maląg.

Marlena  Maląg wskazała, że "zmiany w polityce podatkowej, 30 tys. kwota wolna od podatku, która powoduje, że emeryci pobierający świadczenia do 2,5 tys. zł nie płacą podatków, a także obniżenie od lipca podatku, sprawia, że w kieszeniach seniorów zostaje więcej pieniędzy".

Minister rodziny: dobro Polaków jest priorytetem dla działań rządu

Minister rodziny podczas wspólnej konferencji prasowej z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą była m.in. pytana o system rejestracji osób bezrobotnych, który jest "utrudniony".

"Mamy rekordowo niskie bezrobocie. Trzeci miesiąc notujemy tę zmianę. Tak naprawdę od 32 lat najniższe bezrobocie. W liczbach jest to najniższa liczba osób bezwzględnych, bo mamy ponad 800 tys. osób bezrobotnych" – powiedziała Marlena Maląg.

"Nie do końca rozumiem pytanie, że proces jest utrudniony. Przede wszystkim, jeśli chodzi o rejestrowanie się jako osoby bezrobotne, to ten proces naprawdę nie jest utrudniony" – zapewniła. "Większość procesu przebiega drogą elektroniczną, te zmiany w systemie sprawdzaliśmy systemowo już w czasie covidu, w tym trudnym czasie" – przypomniała.

"Nam zależy przede wszystkim, aby rynek pracy był tym rynkiem dynamicznym. Dzisiaj jest to rynek pracownika" – powiedziała. Zapewniła, że "przygotowujemy się i obserwujemy sytuację, bo w związku ze spowolnieniem gospodarczym możemy odnotować przede wszystkim wzrost bezrobocia". Jak podkreśliła, "z danych i analiz, które prowadzimy, nie będzie to skokowy wzrost bezrobocia".

Zapytana z kolei o kryzys demograficzny i sposób, w jaki można pomóc tym Polakom, którzy stracili zdolność kredytową oraz o uregulowanie rynku najmu, minister Maląg przypomniała, że "zostały wprowadzone wakacje kredytowe".

"Polski rząd nie oczekuje, że coś się wydarzy i ludzie nie będą mogli sobie poradzić, tylko jest dedykowane konkretne wsparcie" – podkreśliła. "Jest to kolejne wsparcie, na które za rządów opozycji nie można było liczyć, przy tych kryzysach, jakie miały miejsce" – przypomniała.

Zwróciła także uwagę m.in. na rządowe działania związane z programami mieszkaniowymi z włączeniem samorządów.

"To działania, w których rząd podejmuj konkretne działania z samorządami. Chcielibyśmy, aby tym mieszkań powstało więcej, ale konkretne działania są cały czas realizowane" – zapewniła Marlena Maląg.

Pytana o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o nowym programie, czyli kredytach hipotecznych z niskim oprocentowaniem dla młodych osób, minister rodziny wskazała, że "jeśli ten program będzie dopracowany, to będziemy ten pogram ogłaszać z wszystkimi szczegółami".

"Zawsze dobro Polaków, polskich rodzin, jest priorytetem i takie działania są podejmowane przez rząd" – zapewniła.

Minister rodziny: nie pozostawiamy nadodrzańskich firm samym sobie

"Spotykamy się dziś w państwem, by pokazać, na jakie wsparcie w tym trudnym czasie mogą liczyć Polacy i przede wszystkim, jak ważne jest realizowanie programów (...) dla bezpieczeństwa Polaków i polskich rodzin" – powiedziała Maląg na wspólnej konferencji prasowej z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Szefowa MRiPS przypomniała, że w miniony piątek Sejm przyjął ustawę o pomocy przedsiębiorcom nadodrzańskim.

"Nie pozostawiamy firm samym sobie, to już widzieliśmy w czasie pandemii koronawirusa, było ratowane każde miejsce pracy, uratowaliśmy ponad 8 mln miejsc pracy. To potężna interwencja polskiego państwa – ponad 250 mld zł, by pomóc ludziom w tym trudnym czasie" – powiedziała.

Dowodem na to, że te działania były skuteczne jest – jak oceniła Maląg – poziom bezrobocia, które utrzymuje się na najniższym poziomie od 32 lat. "Cieszymy się że sytuacja na rynku pracy jest opanowana" – przyznała.

"Aktualnie również potrzebna jest pomoc firmom nadodrzańskim, które ewentualnie mogą mieć spadek przychodów związany z sytuacją, która miała miejsce na Odrze" – stwierdziła.

Przypomniała, że ustawa przewiduje dofinansowanie w postaci świadczenia postojowego w wysokości 3010 zł. "Warunkiem, by z tego jednorazowego świadczenia skorzystać, będzie spadek przychodu powyżej 50 proc." – dodała.

Odpowiadając na pytania, dlaczego pułap określono na 50 proc., Maląg wskazała, że został on wypracowane na spotkaniu z przedstawicielami firm. (PAP)

 
Briefing prasowy w #MRiPS

Briefing prasowy w #MRiPS

Posted by Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej on Tuesday, September 6, 2022

 

Autorzy: Agata Zbieg, Dariusz Sokolnik, Magdalena Gronek, Anna Kruszyńska, Dariusz Sokolnik

mj/