Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-07 07:34 aktualizacja: 2022-09-08, 06:59
Fot. Fot. president.gov.ua  (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Fot. president.gov.ua (zdjęcie ilustracyjne)
Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach - poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.

22:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał tytuł "Człowieka roku" XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Zełenski wzbudził podziw całego świata - podkreślił w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w laudacji wygłoszonej wieczorem podczas uroczystej gali.

22:20 Pentagon: Ukraińcy rakietami wystrzelonymi z ciężarówek zatopili dwa rosyjskie okręty. 

Stany Zjednoczone wyszkoliły ukraińskich żołnierzy, którzy zatopili dwa rosyjskie okręty wojenne rakietami Harpoon, zainstalowanymi na ciężarówkach - poinformował w środę rzecznik Pentagonu William La Plante.

Według La Plante'a Ukraińcy używali zmodyfikowanych pocisków Harpoon do uderzania w rosyjskie okręty. Jak podało Defence One, pociski te zostały zdemontowane z okrętu wojennego i zainstalowane na ciężarówkach.

"Zostały zdjęte z okrętu, umieszczone na kilku ciężarówkach z platformą, a następnie inna ciężarówka została podłączona kablem jako źródło zasilania. Okazało się, że w ten sposób rakiety można wystrzelić, a w następnym tygodniu zatopiono tymi pociskami dwa rosyjskie okręty" – powiedział rzecznik Pentagonu.

La Plante dodał, że użyte w ataku rakiety przeciwokrętowe Boeinga - Harpoon, zostały przekazane Ukraińcom przez jednego z sojuszników USA; nie sprecyzował jednak, o jaki kraj chodzi.

Rzecznik wyjaśnił, że pod koniec maja ukraińskie wojsko przeszło szkolenie w posługiwaniu się rakietami Harpoon, a w połowie czerwca Kijów ogłosił odbiór partii tych pocisków z Danii.

21:40 Biełsat. Kijów poprosił Moskwę o otwarcie korytarzy humanitarnych dla mieszkańców terenów okupowanych wokół elektrowni w Enerhodarze.  Strona rosyjska nie odpowiedziała.

21:31 Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w środę, że Rosja nadal prowadzi przygotowania do pseudoreferendów na okupowanych terytoriach Ukrainy i że chce zaangażować jako "obserwatorów" m.in. polityków z niemieckiej partii AfD i włoskiej Fratelli d'Italia.

21:10 Podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w środę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej - poinformował w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Ukrainy będzie szkolenie jej żołnierzy.

20:30 Nowy szef MSZ W. Brytanii James Cleverly poinformował w środę, że rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą; minister zapewnił, że uczyni wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukranie w walce o wolność.

20:00 W ciągu 10 dni wejdzie w życie zakaz wjazdu do krajów bałtyckich dla obywateli Rosji posiadających krótkoterminowe wizy Schengen - zapowiedział w środę szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs, cytowany przez agencję LETA.

19:26 Rosyjskie siły nielegalnie przetrzymują na komisariacie w mieście Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy około 40 miejscowych mieszkańców - podaje w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:00 Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją; to sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy; nie wolno się na to zgodzić - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w środę z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. Zwracał przy tym uwagę, że przebijająca się w afrykańskich mediach rosyjska propaganda to kłamstwo.

18:30 Wystąpienie Putina dowodzi po raz kolejny, że Rosja nie zmieniła planów wobec Ukrainy – celem pozostaje zniszczenie Ukrainy w jej obecnym kształcie oraz walka z całym narodem ukraińskim - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

18:00 Niedawna misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, negocjacje na temat irańskiego programu nuklearnego i kryzys energetyczny były tematami środowej rozmowy premiera Włoch Mario Draghiego z goszczącym w Rzymie dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.

17:34 Trzy osoby zginęły, a pięć zostało ciężko rannych w środę w rosyjskim ostrzale punktu wydawania pomocy w obwodzie zaporoskim - poinformował szef władz tego regionu na południu Ukrainy Ołeksandr Staruch.

 

17:04 Jak przekazał gubernator, do ostrzału wsi Mała Tokmaczka w okolicach miasta Orichiw doszło przed godz. 16 czasu lokalnego (godz. 15 w Polsce). Siły rosyjskie przeprowadziły atak z wyrzutni wieloprowadnicowych Grad.

Na jednym z podwórek przebywało ośmiu cywilów, którzy odbierali pomoc humanitarną. Trzy osoby zginęły, a pięć zostało ciężko rannych. Staruch zaznaczył, że ostrzał trwa.

16:55 Przełom w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę może nastąpić w razie dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym przez państwa zachodnie broni dalekiego zasięgu - ocenił w opublikowanym artykule naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Wśród takich systemów uzbrojenia i rodzajów amunicji Załużny wymienia np. pocisk balistyczny MGM-140B Army Tactical Missile System (ATACMS).

"Chodzi jednak nie tylko i nie tyle o konkretne nazwy (...). Trzeba zastosować całościowe podejście do przezbrojenia artylerii, wojsk rakietowych, lotnictwa taktycznego i marynarki wojennej Ukrainy" - ocenia generał.

16:47 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę, że rozmawiał z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem m.in. o dalszym wzmacnianiu zdolności obronnych Ukrainy.

"Rozmawiałem przez telefon z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na wiele tematów. Podziękowałem za zatwierdzenie 5 mld euro pomocy makrofinansowej od UE, podkreśliłem konieczność pełnowartościowego programu MFW (Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Omówiliśmy plany dalszego wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy" - napisał na Twitterze Zełenski.

15:33 Europejska Partia Ludowa nominowała naród i prezydenta Ukrainy do nagrody im. Sacharowa.

15:27 Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że resort odroczy o rok, do 1 października 2023 roku, termin wprowadzenia rejestracji wojskowej kobiet wykonujących konkretne zawody, np. medyczne. Malar podkreśliła, że w związku z tym nie ma żadnych ograniczeń, by kobiety wyjeżdżały z kraju - podał portal Ukrainska Prawda.

Ukraina planowała wprowadzenie obowiązku rejestracji wojskowej dla kobiet wykonujących 14 zawodów m.in. z zakresu medycyny, inżynierii i techniki radiowej. W mediach pojawiały się publikacje sugerujące, że rejestracja będzie oznaczać, iż kobiety te od 1 października br. będą podlegały obowiązkowi służby wojskowej i będą objęte takimi samymi ograniczeniami jak mężczyźni, m.in. nie będą mogły wyjeżdżać za granicę.

15:19 Odbudowa ukraińskiej infrastruktury ze zniszczeń wojennych pochłonie ok. 100 mld dolarów - napisano w analizie German Marshall Fund (GMF). W dokumencie zwrócono uwagę na konieczność ścisłego nadzoru nad środkami pomocowymi i wzmocnienia mechanizmów antykorupcyjnych na Ukrainie - pisze w środę dziennik "New York Times".

Amerykańska gazeta opisuje raport sporządzony przez think tank German Marshall Fund na zlecenie niemieckiego rządu. Mająca siedzibę w Waszyngtonie organizacja przedstawiła w nim zalecenia dotyczące finansowania odbudowy Ukrainy. Na 25 października w Berlinie zaplanowano międzynarodową konferencję dotyczącą odbudowy Ukrainy - przypomina "NYT". Dodaje, że analiza GMF jest już dyskutowana między krajami-darczyńcami.

15:08 Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow jest przekonany, że w Rosji rozpoczęły się już procesy, które doprowadzą do rozpadu państwa-agresora. „Tam rozpoczęły się procesy, z których kierownictwo Federacji Rosyjskiej nie jest już zadowolone. Nie rozpoczęły się natychmiast - nie w marcu, nie w kwietniu, ale dwa miesiące później nabrały rozpędu" - twierdzi.

15:04 Stały przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Tamila Taszeva poradziła Rosjanom na okupowanym Krymie jak najszybszy powrót do Rosji. "Apelujemy do obywateli Rosji, którzy przybyli na Ukrainę nielegalnie i znajdują się na okupowanym Krymie. Tak, na Krymie jest ciepło i bardzo ciepło. Ale już teraz prosimy o udanie się do swojego domu w Tiumeniu, Eliście, Sarańsk, Irkuck czy gdziekolwiek jest" - zwróciła się do Rosjan.

14:49 Wspieramy Ukrainę i od miesięcy dostarczamy jej ciężką broń, w tym działa przeciwlotnicze Gepard, wyrzutnie rakiet i haubicoarmaty Panzerhaubitze 2000 - mówi kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W rozmowie z dziennikiem odniósł się także m.in. do kwestii reparacji dla Polski, uzależnienia od rosyjskiego gazu, rosnących cen energii.

14:46 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zarzucił w środę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), że nie wspomniała w swoim raporcie o dalszych konkretnych krokach, które trzeba podjąć w sprawie okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

14:34 Siły zbrojne Danii poinformowały w środę o wysłaniu 14 czołgów Leopard 2A7 do Estonii, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Pojazdy pancerne wraz ze 160 żołnierzami wejdą w skład grupy bojowej dowodzonej przez Brytyjczyków.

13:56 Władimir Putin wyraźnie powiedział, że chce wymazać Ukrainę z mapy i ustalić na nowo europejski porządek bezpieczeństwa; ośmielona sukcesem Rosja może zaryzykować agresję na kolejnych sąsiadów, a nawet atak na państwa NATO - ocenił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w artykule opublikowanym w dzienniku "Financial Times".

"Przygotowujemy kilkanaście nowych projektów, aby pomóc Ukrainie stawić czoła zimie. Będziemy też nadal pomagać temu krajowi w długoterminowym wzmacnianiu sektora obronnego oraz w przechodzeniu z sowieckiego uzbrojenia na (sprzęt) zgodny ze standardami NATO" - zapewnił Stoltenberg.

13:11 Putin, przemawiając dziś na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku, zagroził zerwaniem „umowy zbożowej” - informuje Biełsat.

12:44 Komisja Europejska podała, że w imieniu UE zaproponowała w środę dalsze 5 mld euro pożyczek w ramach pomocy makrofinansowej dla Ukrainy jako drugą część pakietu pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro. Oznacza to, że w UE osiągnięto porozumienie w tej sprawie.

12:35 Pod gruzami ostrzelanego przez rosyjską artylerię budynku mieszkalnego w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy znajduje się co najmniej troje ludzi – powiadomiła w środę ukraińska policja.

12:21 Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy domaga się jak najszybszego sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w węgierskim podręczniku do geografii - przekazał w środę rzecznik resortu Ołeh Nikołenko. Jak pisze portal Ukrainska Prawda książka jest "pełna antyukraińskiej propagandy".

12:09 Kremlowi zależy na tym, by Europa wycofała poparcie dla Ukrainy, zakończyła politykę sankcji, pozostawiła Ukrainę samą i wróciła do "normalnej" współpracy gospodarczej z Rosją – ocenił w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

11:58 Nieliczni obywatele Białorusi, którzy zostali zwerbowani przez Kreml i walczą po stronie wojsk agresora, trafiają na Ukrainę z terytorium Rosji; Białoruś to dzisiaj kraj w zasadzie okupowany przez Rosjan - oznajmił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

"Codziennie otrzymujemy dane wywiadowcze dotyczące sytuacji na Białorusi. Wiemy i rozumiemy, co dzieje się w tamtejszym społeczeństwie, wśród osób posiadających białoruskie paszporty" - zapewnił Daniłow w wywiadzie dla portalu lb.ua. Jego wypowiedź przytoczyła również agencja Ukrinform. Przedstawiciel ukraińskich władz ocenił, że Białoruś nie jest obecnie suwerennym państwem. "Jeśli w twoim kraju działają terroryści, którzy z twojego terytorium odpalają rakiety i wysyłają bombowce przeciwko ludności cywilnej, to powinieneś zająć jakieś stanowisko. A jeśli nie masz żadnego stanowiska, to powinieneś przyznać, że jesteś okupowany przez Rosję. Białoruś to dzisiaj kraj w pełni podporządkowany rosyjskim siłom zbrojnym" - oświadczył sekretarz RBNiO.

11:47 W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w Kramatorsku został zniszczony szpital psychiatryczny - informuje Biełsat za lokalnymi władzami.

11:24 Informacja o udanym ataku sił ukraińskich w rejonie Bałakliji w obwodzie charkowskim pojawiła się w mediach we wtorek wieczorem, a w środę potwierdził ją m.in. amerykański Instytut Badań nad Wojną. Ukraińskie władze milczą, a władze Bałakliji proszą o nieinformowanie o ruchach wojsk.

11:12 Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły rosyjski samolot szturmowy SU-25 na południu Ukrainy - podaje  Nexta za Dowództwem Operacyjnym „Południe”.

11:08 Rosja coraz częściej używa w wojnie przestarzałej broni radzieckiej – informuje rzecznik Sił Ukraińskich Sił Zbrojnych.

11:04 Rosyjskie dowództwo stoi przed dylematem, czy skierować dodatkowe siły do ofensywy na Bachmut czy do obrony przed ukraińskim natarciem na południu, i jest to testem na zdolność Rosji do koordynowania działań - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

10:49 W ukraińskiej armii służy obecnie ponad 30 tys. kobiet, a z tej liczby niemal pięć tysięcy jest na froncie – powiadomiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Na front kobiety mogą trafić wyłącznie dobrowolnie.

09:49 Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 6,094 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,315 mln osób - poinformowała w środę Straż Graniczna (SG). We wtorek z Ukrainy przyjechało 21,2 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 22,5 tys. osób.

09:48 Rosja próbowała wywierać naciski na szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego podczas przygotowywania przez tę organizację raportu dotyczącego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył w nocy z wtorku na środę ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca.

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia skrytykował raport MAEA na temat elektrowni w ukraińskim Enerhodarze, domagając się wyjaśnień w sprawie zaobserwowanego tam przez międzynarodowych ekspertów rosyjskiego sprzętu wojskowego. Jak powiadomiła agencja Ukrinform, dyplomata próbował przekonywać państwa-członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, że w elektrowni nie ma żołnierzy agresora. Wtorkowe posiedzenie tego gremium odbyło się na wniosek Moskwy.

"Ciekawie jest obserwować, jak rosyjski (ambasador) marudzi, że nie miał wystarczająco dużo czasu, by dokładnie przestudiować raport MAEA. Jak by to nie sama Rosja wnioskowała, by zwołać posiedzenie (Rady). Jedyną rzeczą, która tłumaczy to zamieszanie, jest próba wywarcia presji na dyrektora generalnego MAEA Grossiego i jego zespół, kiedy jeszcze przygotowywano sprawozdanie (na temat elektrowni - PAP)" - powiedział Kysłyca, cytowany przez Ukrinform.

08:06 Rosyjski prezydent może próbować wykorzystać obawy dotyczące zagrożeń, związanych z rosyjskimi działaniami w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by doprowadzić do fe facto uznania rosyjskiej kontroli nad obiektem, a także okupacji na południu Ukrainy – pisze w środę ośrodek ISW.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie wskazuje na możliwe próby wykorzystania obaw związanych z raportem MAEA na tematy sytuacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej (ZEA) na rzecz de facto uznania rosyjskiego prawa do zarządzania tym obiektem jądrowym.

„Władimir Putin może próbować wykorzystać obawy, które wywołują jego działania, by przymusić MAEA i społeczność międzynarodową do de facto uznania prawa Rosji do udziału w zarządzaniu ZEA, co następnie może chcieć przedstawić jako de facto uznanie rosyjskiej okupacji południa Ukrainy” – piszą eksperci ISW w najnowszym raporcie.

Raport MAEA z 6 września potwierdził informacje, że na terenie elektrowni znajduje się rosyjski sprzęt wojskowy oraz pracownicy Rosatomu, co zagraża bezpieczeństwu siłowni zarówno w bezpośrednim sensie militarnym, jak i w kwestii zarządzania działaniem siłowni, jako że obecność pracowników Rosatomu może prowadzić do zakłócenia normalnego procesu funkcjonowania obiektu i hierarchii służbowej.

07:01 Jak podkreślił były dowódca sił USA w Europie, gen. Ben Hodges ukraińskie wojsko jest jak MacGyver i pokazuje, że potrafi zrobić zaskakujący użytek z tego, co ma do dyspozycji. Z kolei jak mówi PAP były żołnierz piechoty morskiej i wieloletni oficer pionu operacyjnego CIA Philip Wasielewski, zdolność do adaptacji - obok zapewnienia odpowiedniej logistyki - może być decydującym czynnikiem wojny na Ukrainie.

01:50 Rosja nie ma prawa wykorzystywać zaporoskiej elektrowni jądrowej w swojej brudnej wojnie, musi powstrzymać agresję i wycofać swoje wojska z Ukrainy, powiedział we wtorek przedstawiciel USA w ONZ ambasador Jeffrey DeLaurentis, informuje Ukrinform.

„To kwestia międzynarodowego bezpieczeństwa jądrowego, a potencjalne zagrożenie jest tutaj ogromne. Dotyczy to nas wszystkich. Dlatego po raz kolejny popieramy apel Ukrainy o demilitaryzację terytorium wokół elektrowni i domagamy się natychmiastowego wycofania Rosji z suwerennego terytorium Ukrainy – powiedział dyplomata.

00:47 W wyniku ostrzału rakietowego w środę w dzielnicy Niemyszlanskiej w Charkowie zapalił się budynek produkcyjny i kilka samochodów, poinformował w Telegramie mer Charkowa Ihor Terechow, donosi Ukrinform.

„O wpół do drugiej w nocy rakieta uderzyła w Charków. Do tej pory wiadomo o uderzeniu w dzielnicy Niemyszlanskiej. Według wstępnych informacji pali się tam kilka samochodów i budynek produkcyjny - napisał burmistrz.

00:07 W ciągu ostatniego tygodnia Niemcy przekazały Ukrainie stację radarową Cobra i pięć przeciwlotniczych instalacji artyleryjskich Gepard, poinformowała we wtorek "Ukraińska Prawda" na podstawie komunikatu niemieckiego rządu.

23:23 Jeśli treść tej propozycji polega na demilitaryzacji terytorium elektrowni jądrowej – a jest to logiczne, bo to rosyjska obecność wojskowa postawiła zaporoską elektrownię atomową na krawędzi katastrofy – to możemy wesprzeć taką zdemilitaryzowaną strefę”, powiedział we wtorek Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy we wtorkowym wystąpieniu wideo odniósł się do raportu misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej(MAEA), która odwiedziła zaporoską elektrownię jądrową, oraz odpowiedział na propozycje Rafaela Grossiego dotyczące utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni.

22:37 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek do utworzenia zdemilitaryzowanego kordonu wokół okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Ostrzegł, że jakiekolwiek uszkodzenie elektrowni może skończyć się katastrofą dla całego regionu.

22:13 Jedyną dobrą strategią dla rosyjskich wojsk jest obecnie duży zorganizowany odwrót – napisał we wtorek na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

„Na wszystkich kierunkach. Rekomenduję” – podkreślił Podolak w komunikacie na Twitterze.

Media i analitycy wojskowi informują o stopniowych działaniach kontrofensywnych wojsk ukraińskich na południu kraju, a także – na wschodzie. M.in. w obwodzie chersońskim zdaniem ekspertów Ukraińcy prowadzą działania na wyniszczenie przeciwnika, wciągając go w intensywne walki, jednocześnie odcinając trasy dostaw uzbrojenia i amunicji.

 

Władze ukraińskie komentują te operacje wstrzemięźliwie i o to samo apelują do mediów. „Wszystko idzie zgodnie z planem. Z naszym planem. Pomagamy siłom zbrojnym Ukrainy informacyjną wstrzemięźliwością” – napisała we wtorek na Twitterze wiceminister obrony Hanna Malar. 

 

Wtorek 6 września jest 195 dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

21:27 Białoruś. Protest antywojenny21:00 Współpraca w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny była tematem wtorkowej rozmowy pierwszych dam Polski i Ukrainy Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełenskiej - przekazała Kancelaria Prezydenta.

20:17 Organizatorzy kampanii "Prezent dla Putina", która zbiera środki na broń dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, rozpoczęli gromadzenie środków na zakup zmodernizowanego czołgu T-72 Avenger. Chcą zebrać ponad 1,22 mln euro.

Zbiórka będzie przebiegać pod hasłem „Prezent z Czech!". Organizatorzy kampanii konsultowali projekt z armią ukraińską, a sam zakup czołgu, jego dostawę i późniejszy transport z ministerstwem obrony Czech.

19:47 Ranny wskutek wybuchu samochodu komendant rosyjskich władz okupacyjnych Berdiańska na południu Ukrainy zmarł w szpitalu wskutek odniesionych obrażeń - poinformowały we wtorek ukraińskie media.

19:39 "Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm może zagrozić porozumieniu w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża z Odessy oraz mieć inne negatywne nieprzewidziane konsekwencje" - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Wytłumaczyła w ten sposób, dlaczego prezydent USA Joe Biden nie popiera takiego ruchu.