Maląg: chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku

2022-09-08 11:16 aktualizacja: 2022-09-08, 15:38
Marlena Maląg, fot. PAP/Radek Pietruszka
Marlena Maląg, fot. PAP/Radek Pietruszka
Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku. Natomiast chcemy zachować to, że jest to świadczenie jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie świadczenie będzie wypłacone – powiedziała PAP.PL minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu podkreśliła, że 14. emerytura jest dodatkowym wsparciem w czasie panującej wysokiej inflacji. "Staramy się wesprzeć Polaków jako państwo, stąd była decyzja o 14. emeryturze. Jesteśmy już za półmetkiem. Wypłaconych już jest około 5 mln świadczeń. Szacujemy, że 9 mln emerytów otrzyma 14. emeryturę" – powiedziała w rozmowie z PAP.

Zaznaczyła, że czternastkę osoby uprawnione otrzymają z bieżącą emeryturą lub rentą. "Chciałam uczulić seniorów, że nie składamy żadnych wniosków, żeby nie dać się naciągnąć oszustom, którzy działają i próbują namówić na wypełnianie wniosków" – dodała. Przekazała, że w ubiegłym roku 14. emerytura wypłacona była w czwartym kwartale, w tym roku wypłaty zaczęły się już 25 sierpnia.

"Nasze analizy pokazywały, że poziom inflacji będzie wysoki, a więc w tym momencie powinien iść ten zastrzyk gotówki dla seniorów, aby pomóc im w tym trudnym czasie w ramach solidarności międzypokoleniowej" – wyjaśniła. Świadczenia trafiają głównie na konta bankowe emerytów.

"Cieszy nas, że około 80 proc. wypłat 14. emerytury wysyłane jest na konto bankowe. To pokazuje, w jaki sposób dążymy do automatyzacji i cyfryzacji usług. To pokazał nam też covid, kiedy wprowadzane były różnorakie rozwiązania, aby sprawnie funkcjonowało państwo" – wyjaśniła.

"Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku. Chcemy zachować to, że jest to świadczenie jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie świadczenie będzie wypłacone" – powiedziała.

W ocenie minister Maląg seniorzy nie są pozostawieni sami sobie. "Jak byśmy sobie zliczyli waloryzację, 13., 14. emeryturę i inne rozwiązania, które w tym roku zostały wprowadzone w polityce podatkowej, m.in. 30-tysięczna kwota wolna od podatku, obniżenie od lipca podatku z 17 do 12 proc. powoduje, że emeryci realnie w swoich portfelach mają więcej pieniędzy" – stwierdziła.

Przypomniała, że wsparcie dla seniorów nie jest tylko finansowe, ale jest to też wsparcie aktywności senioralnej. "Obecnie trwa nabór do projektu Cyfrowe Kluby Seniora, dla NGO-sów i samorządów, które prowadzą kluby seniora na projekty związane z cyfryzacją i wykluczeniem cyfrowym. Można otrzymać do 20 tys. złotych, co nas bardzo cieszy, że potrafimy znaleźć w tej przestrzeni trudnego budżetu środki na przede wszystkim rozwój i wsparcie" – powiedziała.

Przypomniała, że oferowane wsparcie dotyczy nie tylko seniorów. "Tarcza antyinflacyjna obejmuje wszystkich Polaków. To dofinansowanie do zakupu węgla czy innych paliw, którymi się ogrzewamy. To są miliardy złotych, które trafiają, aby ulżyć Polakom w tym trudnym czasie" – podsumowała szefowa resortu. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

js/