Posłowie złożyli przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III

2022-09-10 15:15 aktualizacja: 2022-09-10, 19:47
Premier Liz Truss składa przysięgę w Izbie Gmin Fot. PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT
Premier Liz Truss składa przysięgę w Izbie Gmin Fot. PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT
Posłowie brytyjskiej Izby Gmin złożyli w sobotę przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III, po czym kontynuują oddawanie hołdu zmarłej w czwartek królowej Elżbiecie II. To zaledwie szósty raz od 1939 r., by Izba Gmin odbywała posiedzenie w sobotę.

W związku ze śmiercią monarchini zmodyfikowane zostały plany brytyjskiego parlamentu, który zwykle w piątki nie obraduje, a w soboty zbiera się tylko w zupełnie wyjątkowych sytuacjach. 

W piątek do późnego wieczora członkowie Izby Gmin kolejno oddawali hołd królowej bądź dzielili się swoimi wspomnieniami na temat spotkań z nią - w piątek wystąpiło ich łącznie ponad 180. Posiedzenie będzie kontynuowane do wieczora w sobotę, a zakończy się przyjęciem oświadczenia, w którym posłowie wspólnie wyrażą swój żal z powodu śmierci królowej.

Sobotnie posiedzenie zaczęło się od złożenia przysięgi na wierność nowemu królowi przez spikera i jego zastępców, premier Liz Truss i część ministrów, a także liderów partii opozycyjnych. Pozostali będą mieli taką możliwość po pogrzebie, choć nie jest to obowiązkowe, bo przysięga na wierność monarchii - którą posłowie składają na pierwszym posiedzeniu po rozpoczęciu nowej kadencji - obowiązuje niezależnie od zmiany monarchy.

Z Londyny Bartłomiej Niedziński 

mar/