Wicepremier o sowieckich pomnikach: pozostałości zła nie są akceptowalne

2022-09-16 10:51 aktualizacja: 2022-09-16, 13:37
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/Mateusz Marek
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/Mateusz Marek
Demontaż pomników z czasów ZSRR w państwach bałtyckich ma bardzo duże znaczenie dla regionu - ocenił w piątek w Wilnie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. "To było zło i pozostałości tego zła nie są akceptowalne" - dodał.

„Musimy się pozbywać tej bardzo złej tradycji komunistycznej i postkomunistycznej. Wiemy doskonale, że ten postkomunizm tkwi w naszych krajach w bardzo wielu wymiarach; także grup interesów, mentalności. Więc musimy z tym zdecydowanie walczyć, bo to było zło i pozostałości tego zła nie są akceptowalne” – powiedział wicepremier, odpowiadając na pytanie PAP.

Zauważył, że w Polsce również jest ustawa dekomunizacyjna.

„Miejsca, które dotyczą upamiętniania takich wydarzeń jak tzw. wyzwolenie, muszą być zmieniane, likwidowane” – ocenił.

Prof. Gliński zwrócił uwagę, że „inną kwestią są pochówki”. „Prosty żołnierz, który zginął w takich czy innych okolicznościach, ma prawo do spokojnego spoczynku. I te dwie rzeczy rozróżniamy” – wskazał wicepremier. 

„Mówiąc wprost: nie chcemy pomników chwały Armii Czerwonej w miejscach publicznych. Natomiast podchodzimy z szacunkiem do żołnierzy pochowanych na cmentarzach” – podsumował minister, który w piątek uczestniczy w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych w Wilnie.

Z Wilna Natalia Dziurdzińska (PAP)

an/