Pogrzeb królowej Elżbiety II oglądało w telewizji 26,2 mln osób. Rekord oglądalności jednak nie padł

2022-09-20 19:54 aktualizacja: 2022-09-21, 10:11
Transmisja pogrzebu królowej Elżbiety II, Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Transmisja pogrzebu królowej Elżbiety II, Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Nabożeństwo żałobne w Opactwie Westminsterskim, podczas którego pożegnano królową Elżbietę II, oglądało w brytyjskich stacjach telewizyjnych średnio 26,2 mln osób - podała we wtorek BARB, organizacja badająca widownię telewizyjną w Wielkiej Brytanii.

Oznacza to, że było to wydarzenie z dziesiątą najwyższą oglądalnością w historii telewizji w Wielkiej Brytanii. Podana liczba nie uwzględnia jednak osób, które śledziły uroczystości pogrzebowe przez internet, aplikacje streamingowe takie jak BBC iPlayer czy ITV Player, na ustawionych w miejscach publicznych telebimach, w kościołach, kinach czy pubach.

Jak podała stacja BBC, transmisję uroczystości pogrzebowych można było oglądać w Wielkiej Brytanii na ponad 50 różnych kanałach, choć zdecydowana większość ludzi śledziła ją w BBC One, BBC Two i ITV.

Wydarzeniem z największą oglądalnością telewizyjną w historii Wielkiej Brytanii pozostaje finał piłkarskich mistrzostw świata z 1966 r., gdy Anglia pokonała RFN, który widziało 32,3 mln osób, choć wówczas badania nie były tak precyzyjne jak obecnie. Na drugim miejscu jest pogrzeb księżnej Diany w 1997 r., który oglądało 32,1 mln osób. Spośród wydarzeń związanych z rodziną królewską wyżej od pogrzebu Elżbiety II są jeszcze dwa śluby - księcia Karola z Dianą Spencer w 1981 r. i księżniczki Anny z Markiem Phillipsem w 1973 r. Są one odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

kw/