Fotograf Azowa na wolności. Wraz z innymi obrońcami Azowstalu po czterech miesiącach wrócili z niewoli

2022-09-22 10:33 aktualizacja: 2022-09-22, 17:19
Dmytr Kozacki "Orest", Fot. Instagram/kztsky
Dmytr Kozacki "Orest", Fot. Instagram/kztsky
Zdjęcia Dmytra Kozackiego poznał cały świat. "Cóż, to wszystko. Dziękuję za schronienie, Azovstal jest miejscem mojej śmierci i mojego życia" - to jego ostatnie słowa, które zamieścił na Instagramie zanim trafił do rosyjskiej niewoli. Poprosił internautów, by korzystali z jego zdjęć - m.in. wysyłali je na konkursy fotograficzne. "Orest" doczekał się wolności. Wraz z 214 ukraińskimi obrońcami został wymieniony na 55 rosyjskich jeńców wojennych.

O wymianie poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

"Mam dziś dla was 215 dobrych wiadomości, właśnie zakończyliśmy wymianę, uwalniając 215 bohaterskich obrońców Ukrainy z niewoli rosyjskiej" - powiedział prezydent Ukrainy w filmie opublikowanym w czwartek rano. Ukraińców wymieniono za 55 rosyjskich jeńców wojennych i aresztowanego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka.

„Sprowadzamy naszych ludzi do domu. To oczywiście zwycięstwo naszego państwa, całego naszego społeczeństwa. A najważniejsze jest dla 215 rodzin, które będą mogły bezpiecznie zobaczyć swoich bliskich” – podkreślił Zełenski w swoim filmie.

I dodał: „Pamiętamy wszystkich naszych ludzi i staramy się ratować każdego Ukraińca. Takie jest znaczenie Ukrainy, nasza esencja, to nas odróżnia od wroga... Cenimy każde życie!” – podkreślił prezydent Ukrainy. „I na pewno zrobimy wszystko, aby uratować każdego, kto jest w rosyjskiej niewoli”.

Na Telegramie pojawiły się nagrania z momentu uwolnienia ukraińskich żołnierzy.

Oraz zdjęcia uwolnionego fotografa Azowstalu. 

Fot. Twitter/Nexta

W połowie maja około 300 ukraińskich obrońców Mariupola, w tym Dmytro Kozacki, zostało ewakuowanych z zakładu Azowstal. Zostali wywiezieni na tereny kontrolowane przez Rosjan.

Apel Oresta do internautów - by pomogli w rozpowszechnianiu jego zdjęć - przyniósł skutek. Będąc w niewoli za swoje fotografie z oblężonej przez Rosjan fabryki Azovstal w Mariupolu został nagrodzony nagrodą specjalną Fundacji Grand Press.

„Wierzymy, że Dmytro odbierze ten dyplom osobiście podczas ceremonii wręczenia nagród w przyszłym roku. Czekamy na niego żywi i zdrowi – mówiła podczas ceremonii wręczenia nagród Weronika Mirowska, szefowa Fundacji Grand Press.

Kozacki zdobył też pierwsze i trzecie miejsce na International Photography Awards za serię zdjęć „Światło zwycięży” z Azowstal.

Kamila Wronowska