O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trwają protesty w Iranie po śmierci kobiety zatrzymanej przez policję ds. moralności. Rośnie liczba ofiar

Protestujący w sprawie śmierci kobiety zatrzymanej przez policję moralności podpalili w czwartek policyjne posterunki i radiowozy w Teheranie oraz innych miastach Iranu. W trwających od piątku demonstracjach zginęło już co najmniej 31 osób.

Protesty w Iranie. Fot. PAP/EPA
Protesty w Iranie. Fot. PAP/EPA

"Zginiemy, ale odzyskamy Iran!" - krzyczeli demonstranci w pobliżu podpalonego posterunku policji w jednym z miast w północno-wschodnim Iranie. Kolejny posterunek podpalono w Teheranie.

22-letnia Mahsa Amini została w ubiegłym tygodniu zatrzymana przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

Pierwsze protesty wybuchły w piątek przed szpitalem w Teheranie

Protesty po jej śmierci wybuchły w piątek przed szpitalem w Teheranie, krótko po potwierdzeniu zgonu kobiety. Członkowie jej rodziny oskarżyli policję o przemoc, z kolei irańskie władze wskazały na problemy z sercem, które miały doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę. Według rodziny Mahsa nie cierpiała na żadne schorzenia kardiologiczne.

Więcej

Mahsa Amini została w ubiegłym tygodniu zatrzymana przez irańską policję ds. moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Mahsa Amini została w ubiegłym tygodniu zatrzymana przez irańską policję ds. moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Wrzenie w Iranie po śmierci 22-latki zatrzymanej przez policję ds. moralności. Protesty rozszerzają się

Do największej liczby protestów doszło w prowincji Kurdystan, z którego pochodziła kobieta. Obecnie demonstracje obejmują ponad 50 miast, w tym Teheran, na całym obszarze Iranu. Wśród demonstrantów pojawiły się antyreżimowe hasła, a część z biorących udział w protestach kobiet zaczęła palić przykazane obowiązującym w Iranie prawem szariatu chusty lub obcinać włosy.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, jeden z komponentów irańskich sił zbrojnych, wezwał w czwartek krajowe sądy do ścigania osób rozpowszechniających fałszywe informacje dotyczące śmierci Mahsy Amini. "Solidaryzujemy się z rodziną zmarłej kobiety i wystosowaliśmy wniosek do sądów o identyfikację i ściganie osób szerzących fałszywe informacje i plotki, które narażają psychologiczne bezpieczeństwo społeczeństwa" - podano w oświadczeniu Korpusu.

W wyniku protestów po śmierci Mahsy Amini zginęło dotąd 31 osób - poinformowała w czwartek AFP. Irańskie władze zdementowały zarzuty o zabójstwie protestujących przez siły porządkowe, oskarżając o to uzbrojone grupy opozycyjne. W zamieszkach zabito co najmniej dwóch członków Basidżu - prorządowej organizacji paramilitarnej. (PAP)

gn/

Zobacz także

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT
    Donald Trump Fot. PAP/EPA/ALLISON ROBBERT

    Cieśnina Ormuz ponownie zamknięta. Według Trumpa porozumienie jest blisko

  • Statki w cieśninie Ormuz (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALI HAIDER
    Statki w cieśninie Ormuz (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALI HAIDER

    UKMTO: kolejny atak na statek przepływający przez cieśninę Ormuz

  • Patrol irańskiej Gwardii Rewolucyjnej (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HASAN SHIRVANI
    Patrol irańskiej Gwardii Rewolucyjnej (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HASAN SHIRVANI

    Jednostki Gwardii Rewolucyjnej otworzyły ogień do tankowca w cieśninie Ormuz

  • Irański statek (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SHAHZAIB AKBER
    Irański statek (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SHAHZAIB AKBER

    Władze Iranu: sytuacja w cieśninie Ormuz wróciła do stanu poprzedniego, cieśnina jest pod ścisłą kontrolą irańskiej armii

Serwisy ogólnodostępne PAP