Otwarcie nowych stacji warszawskiego metra na Bródnie jeszcze w ten weekend?

2022-09-22 16:03 aktualizacja: 2022-09-22, 22:09
W tej chwili pozwolenie na użytkowanie ma tylko jedna stacja - Kondratowicza. Fot. UM Warszawa
W tej chwili pozwolenie na użytkowanie ma tylko jedna stacja - Kondratowicza. Fot. UM Warszawa
Chcielibyśmy, żeby już w ten weekend mieszkańcy mogli skorzystać z nowych stacji, ale wciąż trwają kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wciąż brakuje nam 6 pozwoleń - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Otwarcia nowych stacji metra na Bródnie nie mogą się doczekać mieszkańcy zarówno Targówka i Białołęki, ale również podwarszawskich Ząbek czy Marek. Stołeczny ratusz chciałby, aby mieszkańcy mogli skorzystać z nowych stacji jeszcze w ten weekend. Jednak w tej chwili pozwolenie na użytkowanie ma tylko jedna stacja - Kondratowicza.

"Kontrole inspekcji budowlanej to bardzo poważna sprawa. Wydanie pozwolenia na użytkowanie jest niezbędne dlatego cierpliwie czekamy na decyzje" - przekazała rzeczniczka.

Do otwarcia bródnowskiego odcinka metra brakuje jeszcze 6 pozwoleń

24 sierpnia wykonawca – firma Gülermak – złożył zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wszystkie trzy stacje – Zacisze, Kondratowicza i Bródno - uzyskały pozytywne opinie od sanepidu i straży pożarnej. 6 września rzecznik wykonawcy firmy Gülermak Bartosz Sawicki poinformował o zakończeniu kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego na stacji Kondratowicza. "Otrzymaliśmy decyzję pozytywną" - powiedział. Nadal trwają kontrole na dwóch pozostałych stacjach: Zacisze i Bródno.

Gdy skompletowane zostaną wszystkie pozwolenia a na stacje metro dojedzie pierwszy pociąg, na targówku ma się odbyć festyn dla mieszkańców, na który miasto przeznaczy 250 tys. zł.

30 czerwca otwarte zostały dwie stacje metra linii M2 na Bemowie: Ulrychów - położona w ciągu ul. Górczewskiej i Bemowo zlokalizowana w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich przy dzielnicowym ratuszu.

Na Bródnie na otwarcie czekają kolejne trzy stacje linii M2: Zacisze – pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z Codzienną, Kondratowicza – przy skrzyżowaniu ul. Malborskiej i Kondratowicza oraz Bródno – przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej. Łączą je ponad cztery kilometry torowiska. Za ostatnią stacją powstała również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane zostały też trzy wentylatornie.

II linia metra połączy Bemowo z Bródnem i będzie liczyć 21 stacji. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk
gn/