Walczyła dla Ukrainy będąc w ciąży. Uwolniona z rosyjskiej niewoli medyczka wojskowa urodziła córkę

2022-09-25 11:26 aktualizacja: 2022-09-25, 17:04
Mariana Mamonowa. Fot. Twitter/Ukraine Daily
Mariana Mamonowa. Fot. Twitter/Ukraine Daily
Uwolniona kilka dni temu z rosyjskiej niewoli ukraińska medyczka wojskowa Mariana Mamonowa urodziła córkę - podają w niedzielę ukraińskie media. Stan matki i dziecka lekarze oceniają jako dobry. Kobieta trafiła do niewoli w kwietniu, gdy służyła w Mariupolu.

"Uwolniona z niewoli Mariana Mamonowa urodziła córeczkę w wolnej Ukrainie! Dzięki Bogu! Kibicował im cały kraj!" - napisał w serwisie Telegram mer miasta Równe Ołeksandr Tretiak.

 

Mamonowa została wzięta do niewoli na początku kwietnia, gdy służyła w Mariupolu. Zamknięto ją w obozie w Ołeniwce na kontrolowanym przez wojska rosyjskie obszarze wschodniej Ukrainy, gdzie kilkudziesięciu ukraińskich jeńców zginęło niedawno w wyniku eksplozji, za którą według ekspertów stała Rosja.

Mąż Mamonowej, Wasyl, dowiedział się, że zostanie ojcem, gdy Mariana była na froncie.

Ciężarna trafiła do celi z 20 innymi osobami i musiała początkowo spać na podłodze. „Kobiety cały czas ze sobą rozmawiały i powiedziała nam, że jest w ciąży. Natychmiast wszyscy starali się jej pomóc, dawali jedzenie i upewniali się, że ma świeże powietrze” – opowiada BBC inna więźniarka obozu Anna Woroszewa, którą wypuszczono w lipcu.

Później Marianę przeniesiono do mniejszego pokoju z mniejszą liczbą więźniów, gdzie mogła co noc spać w jednym z dwóch stojących tam łóżek. Kobieta początkowo liczyła na zwolnienie w ramach wymiany więźniów, ale z biegiem czasu zaczęła się coraz bardziej obawiać, że urodzi w obozie.

Mamonowa była wśród ponad 200 uwolnionych ukraińskich jeńców, których Ukrainie udało się wymienić 21 września na 55 żołnierzy rosyjskich i kuma Putina, Wiktora Medwedczuka. Generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), poinformował, że część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana. (PAP)

kgr/