Huragan Ian zmierza w kierunku Florydy. Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców

2022-09-27 10:13 aktualizacja: 2022-09-27, 13:37
Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Amerykański stan Floryda rozpoczął w poniedziałek w niektórych regionach obowiązkowe ewakuacje mieszkańców przed nadejściem huraganu Ian, który niesie ze sobą wichury i może wywołać powodzie. Do pomocy zmobilizowano 5 tys. funkcjonariuszy Gwardii Narodowej.

Według Krajowego Centrum Huraganów (NHC) burza tropikalna Ian stała się w poniedziałek huraganem i ma szybko przybierać na sile, a towarzyszyć mu będzie wiatr wiejący z prędkością ponad 136 km/godz.

„Floryda zaczęła zarządzać ewakuacje i przygotowała się na możliwe w tym tygodniu powodzie. W nocy z poniedziałku na wtorek (na archipelagu) Florida Keys oraz w południowej i środkowej Florydzie możliwe są tornada” – przewiduje NHC.

Obowiązkowa ewakuacja objęła już część hrabstwa Hillsborough, w tym miasto Tampa. Otwarto schrony. Nakaz dotyczy m.in. bazy sił powietrznych MacDill w Tampie, która stanowi siedzibę Centralnego Dowództwa USA.

"Niełatwo było podjąć decyzję, ale (huragan) stanowi poważne zagrożenie i musimy zrobić wszystko, aby chronić mieszkańców" – cytuje stacja NBC Bonnie Wise z władz hrabstwa.

We wtorek rano obowiązkowa ewakuacja zostanie rozszerzona na hrabstwa Hernando i Manatee. Zamknięte mają być szkoły w hrabstwach przylegających na wybrzeżu Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej.

Gubernator Florydy Ron DeSantis przestrzegał mieszkańców przed zatorami drogowymi. "Kiedy miliony ludzi są w obszarze metropolitalnym, to bez względu na to, jak prowadzona jest ewakuacja, będą korki" - ocenił.

Do pomocy w przygotowaniach przed nadejściem huraganu i usuwaniu ewentualnych szkód we Florydzie zmobilizowano 5 tys. funkcjonariuszy Gwardii Narodowej Florydy i 2 tys. w sąsiednich stanach.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

mmi/

TEMATY: