Mobilizacja w Rosji. "W ciągu tygodnia prawie 66 tys. Rosjan wjechało do UE"

2022-09-27 18:54 aktualizacja: 2022-09-27, 22:28
Rosjanie na granicy z Gruzją. Fot. Twitter/Glasnost Gone
Rosjanie na granicy z Gruzją. Fot. Twitter/Glasnost Gone
Liczba Rosjan przekraczających granicę z Unią Europejską gwałtownie wzrosła po ogłoszeniu mobilizacji przez prezydenta Władimira Putina - przekazała we wtorek Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

"W ciągu ostatniego tygodnia prawie 66 tys. obywateli Rosji przekroczyło granice Unii Europejskiej, czyli o 30 proc. więcej niż w tygodniu poprzedzającym. Większość z nich przybyło do Finlandii i Estonii" - przekazano w oświadczeniu Frontexu.

W ciągu ostatnich czterech dni do samej Finlandii przyjechało 30 tys. rosyjskich obywateli - dodano.

Unijna agencja poinformowała, że od 24 lutego, początku inwazji Rosji na Ukrainę, ponad 1,303 mln Rosjan przekroczyło granice z UE drogą lądową. Jednocześnie ponad 1,273 mln Rosjan powróciło do kraju.

19 września Estonia, Łotwa, Litwa i Polska rozpoczęły wprowadzanie ograniczeń wjazdowych dla rosyjskich obywateli podróżujących w celach turystycznych. Podobne obostrzenia planuje wprowadzić Finlandia - przypomina Frontex.

Unijna agencja oceniła, że w najbliższym czasie wzrośnie liczba Rosjan przybywających na przejścia graniczne z UE z powodu "niepewności powiązanej z trwającą w Federacji Rosyjskiej mobilizacji". Frontex dodaje, że w perspektywie długoterminowej będzie można zaobserwować wzrost przypadków nielegalnego przekraczania zewnętrznych granic UE z Rosji i Ukrainy, jak i wzrost nielegalnego pobytu w Unii obywateli Rosji, którzy już przybyli do krajów członkowskich. (PAP)

dsk/