Ukraińcy bronią strategicznych miast. Napór Rosjan nie ustaje, posuwa się naprzód
Wojska rosyjskie zajęły nowe tereny w rejonie trzech miejscowości w obwodach dniepropietrowskim i charkowskim w południowo-wschodniej i wschodniej części Ukrainy – poinformował w poniedziałek ukraiński projekt analityczny DeepState.
Według projektu DeepState armia rosyjska posunęła się do przodu w pobliżu wsi Odradne w obwodzie charkowskim oraz miejscowości Wysznewe i Złahoda w obwodzie dniepropietrowskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w poniedziałek przekazał, że w ciągu minionej doby odnotowano 124 starcia zbrojne. W niedzielę Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy i 83 uderzenia lotnicze; użyli jednej rakiety i zrzucili 202 kierowane bomby lotnicze. Ponadto armia rosyjska przeprowadziła 4039 ostrzałów i użyła 6190 dronów-kamikadze do rażenia celów.
Trwają ciężkie walki
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę oświadczył, że w Pokrowsku w obwodzie donieckim i okolicznych rejonach toczą się ciężkie walki, działają rosyjskie grupy dywersyjno-rozpoznawcze, a logistyka jest utrudniona. Sztab Generalny podał, że na kierunku pokrowskim wojska ukraińskie odparły 34 ataki armii rosyjskiej w rejonie 12 miejscowości.
Według portalu Ukraińska Prawda w mieście przebywa co najmniej 250 rosyjskich wojskowych – ostrzeliwują oni ukraińskich żołnierzy, w tym operatorów dronów. Trasa do Pokrowska znajduje się pod pełną kontrolą dronów, a ukraińscy żołnierze pokonują do pozycji pieszo 10–15 kilometrów.
Pokrowsk i Myrnohrad mogą zostać okrążone przez wojska rosyjskie. (PAP)
ira/ mms/gn/