Wydłużeniem kadencji samorządów oraz zamrożeniem cen prądu - tym zajmą się posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu

2022-09-27 19:59 aktualizacja: 2022-09-27, 22:04
Sejm RP, Fot. PAP/Albert Zawada
Sejm RP, Fot. PAP/Albert Zawada
Sejm, który w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie zajmie się projektem ustawy autorstwa PiS zakładającym wydłużenie kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.; rozpatrzy też projekt dot. zamrożenia cen energii elektrycznej. Posłowie zajmą się uchwałą w sprawie wydawania wiz dla Rosjan.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem obrad, w środę posłowie rozpoczną prace od pierwszego czytania projektu przygotowanego przez posłów PiS przewidującego przedłużenie kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r.

Zgodnie z projektem wybory zarządza się nie wcześniej niż 30 grudnia 2023 roku i nie później niż 30 stycznia 2024 roku, a datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż 31 marca 2024 r. i nie później niż 23 kwietnia 2024 r.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku). Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku). Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.). W związku z tym już na początku czerwca przedstawiciele PiS zapowiedzieli złożenie poselskiego projektu ustawy ws. przeniesienia wyborów samorządowych z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r. Wskazywali, że przemawiają za tym m.in. argumenty logistyczne.

Drugie czytanie projektu zaplanowane jest jeszcze w środę wieczorem.

Sejm rozpatrzy też w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zgodnie z projektem w 2023 r. ceny prądu mają być zamrożone na poziomie z tego roku, jeśli gospodarstwo domowe zużywa rocznie nie więcej niż 2 MWh. W przypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ma wynosić 2,6 MWh rocznie, natomiast w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników - 3 MWh.

Odbiorcy po przekroczeniu określonych limitów zużycia będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kWh według stawek, które obowiązują w taryfie danej spółki energetycznej z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Drugie czytanie projektu ma się odbyć w środę późnym wieczorem.

Posłowie zajmą się także pilnym rządowym projektem ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024.

KPRM podała, że rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024 o łącznej wartości 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł - podała KPRM.

Według KPRM, projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów.

W porządku obrad Sejmu jest także pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Według szefa MEiN Przemysława Czarnka Instytut Kolbego będzie "czymś w rodzaju odpowiednika Instytutu Cervantesa albo Instytutu Goethego; będzie służył popularyzowaniu języka polskiego wśród Polonii".

W czwartek posłowie przeprowadzą drugie czytanie komisyjnego projektu uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zaprzestania wydawania wiz dla Rosjan. "Rosja napadła na Ukrainę, żołnierze rosyjscy operujący w tym kraju mordują, gwałcą i kradną, a zdecydowana większość obywateli Federacji Rosyjskiej popiera wojnę. Jednocześnie, o czym informują m.in. służby państw UE, Rosja prowadzi intensywne działania wywiadowcze oraz dywersyjne na terenie całej wspólnoty" - czytamy w projekcie.

Podkreślono, że "niedopuszczalne moralnie jest pozwalanie obywatelom państwa prowadzącego brutalną wojnę napastniczą i dokonującego aktów terroryzmu państwowego na swobodnie poruszanie się po Europie, na wypoczynek na europejskich plażach czy korzystanie z uroków europejskich miast". (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

pap/