Media: Rosja mogła dokonać sabotażu na gazociągi NS rękami Specnazu

2022-09-28 21:29 aktualizacja: 2022-09-29, 10:12
Fot. Stefan Sauer PAP/DPA
Fot. Stefan Sauer PAP/DPA
Madrycki dziennik “La Razon” uważa, że Rosja wykorzystała prawdopodobnie żołnierzy swoich sił specjalnych Specnaz do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2. Cały świat, jak twierdzi gazeta, przypuszcza, że za wybuchami na Bałtyku stoi rosyjski prezydent Władimir Putin.

W ocenie hiszpańskiego dziennika, głównym podejrzanym o dokonanie na Bałtyku eksplozji, które uszkodziły biegnące po jego dnie gazociągi, jest Kreml. Przypuszcza, że Moskwa do przeprowadzenia tych akcji skorzystała z jednego z dwóch scenariuszy, do realizacji których przygotowany jest Specnaz.

“Ta operacja mogła zostać przeprowadzona (…) przez płetwonurków lub z użyciem dronów” - napisała w środę stołeczna gazeta.

Hiszpański dziennik przypomniał, że Specnaz wywodzi się jeszcze z czasów Zimnej Wojny i pomimo upadku ZSRR przetrwał dzięki prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Według gazety elitarna rosyjska jednostka została włączona w działania prowadzone podczas wojny na Ukrainie.

“Specnaz, w skład którego wchodzi 15 tys. żołnierzy próbował już dokonać zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego” - napisał “La Razon”.

Autor: Marcin Zatyka (PAP)

mmi/