Zostało jeszcze kilka dni, by wziąć udział w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej

2022-09-29 18:06 aktualizacja: 2022-09-29, 20:00
 Dominik Marczuk. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk (zdjęcie ilustracyjne)
Dominik Marczuk. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk (zdjęcie ilustracyjne)
Zdjęcia do 9. Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej można przesyłać do 4 października br. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, składa się z dwóch kategorii: dla profesjonalistów oraz dla amatorów. Zgodnie z tradycją do konkursu można zgłaszać zdjęcie pojedyncze oraz fotoreportaże. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody oraz specjalne wyróżnienia.

Na zwycięzców czekają nagrody finansowe oraz rzeczowe o łącznej wysokości 10000 zł. Po raz pierwszy w historii konkursu, dzięki współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, przygotowano kategorię „Sport i Turystyka”. Autor najlepszego zdjęcia w tej kategorii otrzyma 1000 zł oraz nagrody rzeczowe - poinformowano. 

Zdjęcia, które można wysłać do konkursu muszą być wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, tj. pomiędzy 1 września 2021 r. a 31 sierpnia 2022 roku (wyjątek stanowią zdjęcia z kategorii e-sport, dla których nie obowiązują ramy czasowe). Nie powinno to jednak stanowić problemu, bo okres ten obfitował w duże imprezy sportowe oraz niezapomniane wydarzenia.

Wymienić można choćby awans Polaków do Mundialu, niesamowite występy Igi Świątek, w tym zwycięstwo na French Open, debiut Roberta Lewandowskiego w nowych barwach klubowych, czy pierwszą w Polsce Diamentową Ligę. Również osoby zajmujące się amatorsko fotografią sportową nie mogły narzekać ponieważ zdjęte zostały praktycznie wszystkie obostrzenia pandemiczne, a lokalne hale sportowe i boiska ponownie zaczęły się wypełniać zawodnikami i kibicami.

Profesjonaliści i amatorzy mile widziani

Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, tak i w tym roku konkurs podzielono na kategorie dla amatorów i profesjonalistów. Dla organizatorów ważne jest to, aby każdy miał szansę na zgłoszenie swojej fotografii, niezależnie od posiadanego sprzętu czy doświadczenia. Do konkursu można zgłosić zdjęcie pojedyncze i fotoreportaże (składające się z minimum 3, a maksimum 9 zdjęć). W zeszłym roku na konkurs wpłynęło 1736 zdjęć. Przypomnijmy, że był to rok igrzysk olimpijskich, podczas których Polacy zdobyli wiele medali.

– Takie sytuacje sprzyjają świetnym ujęciom – mówi Łukasz Laskowski organizator konkursu. – Wiem jednak, że nawet mniej oczywiste imprezy są okazją do wykonania fotografii, które zapadają w pamięci na długo.

W 2021 roku w kategorii amatorów Grand Prix powędrowało do autorki zdjęcia wykonanego podczas wielopokoleniowego turnieju szachowego. Emocje uchwycone w kadrze były niesamowite. Dlatego zachęcam spojrzenie na swoje portfolio nieco szerzej. Nie zawsze chodzi o moment, kiedy pada gol czy przekroczona zostaje linia mety. Wiele innych sytuacji uchwyconych w kadrze potrafi zaskoczyć – dodaje.

Profesjonalne jury

Przesłane fotografie podlegać będą ocenie przez jury, w składzie którego znaleźli się: Grzegorz Celejewski z „Gazety Wyborczej”, Rafał Oleksiewicz z Press Focus, Jerzy Kleszcz z „Przeglądu Sportowego”, Szymon Sikora z Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Adam Warżawa z Polskiej Agencji Prasowej.

– To profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem, ale przede wszystkim ogromni miłośnicy sportu. Dlatego wiem, że nagrody powędrują do najlepszych. Oczywiście ocenie ulega strona techniczna fotografii, szczególnie w kategorii profesjonalnej, ale znaczenie mają też oryginalny pomysł, perspektywa, zabawa formą i wiele innych. Ważny jest też kontekst zdjęcia, czyli emocje i wspomnienia – tłumaczy Norbert Barczyk, organizator konkursu i współwłaściciel agencji Press Focus.

Nagrody specjalne i pokonkursowa wystawa

W konkursie przyznane zostaną też nagrody specjalne. Będą to: Nagroda Specjalna Miasta Chorzów, Nagroda Specjalna Kategorii Esport oraz Nagroda Specjalna Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

– Bardzo się cieszę, że kolejny raz mamy okazję wspierać Polski Konkurs Fotografii Sportowej. Gala wręczenia nagród zostanie zorganizowana w Chorzowie, a my przyznajemy nagrodę specjalną związaną z naszym miastem. Po gali gościmy wystawę zwycięskich fotografii. To jasny sygnał, że Chorzów sportem stoi i to niezależnie, czy jest się po stronie zawodnika, kibica, trenera, dziennikarza czy jakiejkolwiek innej. Z chęcią wspieramy inicjatywy, które promują szeroko pojęty sport – mówi prezydent miasta Chorzów Andrzej Kotala.

Gala Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej odbędzie się 4 listopada w MDK Batory w Chorzowie. Wtedy zostaną ogłoszenie wyniki konkursu. Więcej informacji o zgłoszeniach oraz regulamin można znaleźć na stronie www.pkfs.pl. (mat. pras)
gn/

TEMATY: