Małpia ospa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało dane o liczbie zakażeń

2022-09-29 20:43 aktualizacja: 2022-09-30, 11:27
Ministerstwo Zdrowia: w Polsce wykryto dotąd 173 przypadki małpiej ospy. Fot. PAP/	Albert Zawada
Ministerstwo Zdrowia: w Polsce wykryto dotąd 173 przypadki małpiej ospy. Fot. PAP/ Albert Zawada
Od 15 czerwca do 15 września w Polsce wykryto 173 przypadki ospy małpiej – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Instytucje publiczne, jak zaznacza resort, prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju.

MZ przypomina, że wydane zostały zalecenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia dotyczące zapobiegania transmisji w podmiotach świadczących usługi zdrowotne. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.

We wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występują przenoszące wirusa MPXV gryzonie afrykańskie. Poza Afrykę były zawlekane pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk zachorowań. Obecnie przypadki ospy małpiej w postaci ognisk zachorowań obejmujących po kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w: Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Początkowe objawy choroby

Początkowe objawy choroby to wysoka gorączka, powyżej 38,5 st. C, uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, ból pleców i znaczne osłabienie.

Po 1-3 dniach u pacjenta rozwija się wysypka (w kolejności: plamki, grudki, pęcherzyki, krosty, strupki). Wysypka zazwyczaj zaczyna się na twarzy i następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała. W czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna. Wysypka utrzymuje się przez 2-4 tygodnie. Blizny, po odpadnięciu strupów będących skutkiem wysypki, są bardzo głębokie, ale zanikają w okresie 1-4 lat.

Obecnie nie ma celowanego leczenia. Stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi środkami zaradczymi w razie potrzeby (zewnętrznie odkażające, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe).

Osobami narażonymi na zakażenie w szczególności jest m.in. personel ochrony zdrowia w kontakcie z chorymi pacjentami. Zalecane jest unikanie kontaktów z osobą chorą, wczesne rozpoznanie, izolacja, w tym szpitalna, osób podejrzanych o zakażenie i chorych. Wymagane jest zastosowanie w kontakcie z osobą chorą środków ochrony osobistej (maska FFP2 lub FFP3, fartuch ochronny barierowy, długi rękaw, rękawiczki ochronne, ochrona oczu, dezynfekcja).

Szczepienia przeciw ospie małpiej w Polsce są wykonywane szczepionką JYNNEOS, Bavarian Nordic A/S (0,5 ml na dawkę) przedekspozycyjnie i poekspozycyjnie w grupie osób narażonych, tzn. u osób z bliskiego kontaktu, personelu medycznego i laboratorium.

Szczepienia są dobrowolne, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest indywidualnie po ocenie korzyści i ryzyka, uwzględniając rodzaj kontaktu i czas, jaki upłynął od ekspozycji, wiek oraz dane z wywiadu dotyczące statusu immunologicznego i czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu ospy małpiej. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

gn/