Prezes PiS: zmiany premiera nie będzie, ale możliwe są zmiany w rządzie

2022-09-29 20:43 aktualizacja: 2022-09-30, 10:31
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Zmiany premiera i rządu nie będzie – miał zadeklarować prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas czwartkowego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS, wynika z informacji PAP. Zaznaczył jednocześnie, że partia musi być elastyczna i "jakieś zmiany" na poziomie rządowym są możliwe.

W czwartek w Pułtusku na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się klub PiS, który miał debatować na temat bieżącej sytuacji politycznej, a także planach na najbliższe miesiące.

Jak wynika z informacji PAP, prezes Kaczyński podczas wystąpienia uspokajał nastroje w partii po ostatnich doniesieniach medialnych o konflikcie wewnątrz rządu między premierem Mateuszem Morawieckim a wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem. "Zmiany premiera i rządu nie będzie" – miał zapowiedzieć Kaczyński, według relacji jednego z uczestników spotkania.

Lider PiS zaznaczył jednocześnie – relacjonował rozmówca PAP – że partia, na rok przed wyborami musi być elastyczna i na poziomie rządowym "jakieś zmiany" są możliwe.

"Naszym celem jest zwycięstwo w wyborach, więc niczego nie wykluczamy na przyszłość, a równocześnie nie ma co robić wokół tego afery" – miał powiedzieć prezes PiS.

Podkreślał też, że politycy PiS muszą pamiętać, co jest stawką zbliżających się wyborów. "Walczymy o Polskę niepodległą, walczymy o Polskę demokratyczną" - miał mówić Kaczyński.

Szef PiS wzywał ponadto parlamentarzystów do jeszcze większej aktywności w terenie, w tym dalszych spotkań z wyborcami.

Terlecki: Dworczyk odchodzi. Nie będzie zmiany premiera 

Po zakończeniu wystąpienia prezesa Kaczyńskiego, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że zmiany premiera nie będzie.

"Mówiłem o tym, że nie będzie zmiany na stanowisku premiera, ponieważ pojawiły się takie medialne spekulacje. Natomiast prezes też stanowczo powiedział - i powtarzał kilkakrotnie na posiedzeniach prezydium Komitetu Politycznego - że wszyscy zajmujący jakiekolwiek kierownicze stanowiska w rządzie czy w partii muszą być do dyspozycji. Jeżeli ich praca zostanie uznana za niewystarczająco skuteczną, to muszą się liczyć ze zmianą" - mówił Terlecki.

Terlecki oświadczył też, że Michał Dworczyk odejdzie z funkcji szefa KPRM.  

Dopytywany, czy dymisja Dworczyka była warunkiem Solidarnej Polski poparcia wydłużenia kadencji samorządów, Terlecki zaprzeczył. Nie odpowiedział na pytanie, jak ocenia pracę Dworczyka.

Wicerzecznik PiS Urszula Rusecka przekazała, że posiedzenie klubu upłynęło w bardzo dobrej atmosferze. "Ale też, jak to szef (prezes PiS Jarosław Kaczyński), zdyscyplinował nas wszystkich, wyznaczył zadania na najbliższy czas, każdy wyszedł z przekonaniem i wiedzą, co ma robić i do zwycięstwa" - powiedziała Rusecka.

Fogiel dodał, że podczas posiedzenia omawiano także plany aktywności parlamentarzystów, która - jak mówił - jest kluczem do tego, żeby dotrzeć z osiągnięciami i planami PiS do Polaków. Zaznaczył, że trwa objazd okręgów przez Jarosława Kaczyńskiego oraz objazd powiatów przez kierownictwo partii.

"Dołożymy do tego dodatkową aktywność posłów w postaci wizyt w gminach" - poinformował Fogiel. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa

mmi/