Czechy. Partie koalicji rządzącej wygrały wybory uzupełniające do Senatu

2022-10-01 21:20 aktualizacja: 2022-10-02, 11:37
Wybory uzupełniające do senatu potwierdziły odwrócenie się wyborców od lewicy. Fot. PAP (zdjęcie ilustracyjne)
Wybory uzupełniające do senatu potwierdziły odwrócenie się wyborców od lewicy. Fot. PAP (zdjęcie ilustracyjne)
Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) wygrała w piątek i w sobotę uzupełniające wybory do Senatu przed chadecją (KDU-CzSl) i opozycyjnym ruchem Ano byłego premiera Andreja Babisza. Przewodniczącym izby najprawdopodobniej pozostanie Milosz Vystrczil, który obronił mandat w Igławie.

ODS zyskała osiem mandatów z 27, które rozdzielano w wyborach uzupełniających. Współtworzący rząd chadecy z Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej obronili siedem swoich mandatów. Opozycyjny ruch Ano byłego premiera Babisza także może mówić o sukcesie, bo po wprowadzeniu kolejnych trzech senatorów będzie mogło utworzyć w izbie wyższej samodzielne koło dysponując łącznie pięcioma senatorami.

Najsilniejszym klubem pozostaną ODS wspólnie z konserwatystami z TOP 09 i wszystko wskazuje na to, że mandat przewodniczącego izby ponownie zostanie powierzony Vystrczilowi.

Jego walka o mandat w Igławie przeciwko kandydatce związanej z byłym premierem Janą Nagyovą i ostateczne jego zwycięstwo traktowano jako symbol popularności rządzącej większości.

Część obserwatorów jest zdania, że uzyskanie 40 proc. głosów przez mało znaną Nagyovą świadczy o zużyciu się polityków z tradycyjnego establishmentu. Inny wskazują, że Nagyova popularność zawdzięcza procesowi o nieprawidłowości w pozyskiwaniu dotacji europejskich, w którym na ławie oskarżonych zasiada razem z Babiszem.

Wybory uzupełniające do senatu potwierdziły odwrócenie się wyborców od lewicy. Żaden z kandydatów socjaldemokratycznych nie dostał się do izby wyższej parlamentu. Według nieoficjalnych obliczeń w wyborach uczestniczyło 19,44 proc. wyborców, co jest o 4 punkty procentowe lepszym wynikiem niż w wyborach uzupełniających do Senatu, które przed sześcioma laty organizowano w tych samych obwodach.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

gn/

TEMATY: