NATO ostrzega przed rosyjską "bronią apokalipsy". "Okręt atomowy wypłynął z bazy"

2022-10-03 16:52 aktualizacja: 2022-10-03, 18:15
Rosyjska łódź podwodna, Fot. PAP/AA/ABACA
Rosyjska łódź podwodna, Fot. PAP/AA/ABACA
Wywiad NATO przesłał sojusznikom informacje o ruchach okrętu podwodnego "Bełgorod" z sześcioma pociskami typu Posejdon - donosi włoski dziennik "La Repubblica".

Supertorpeda Posejdon to broń międzykontynentalna, uzbrojona w broń atomową. Jest największym pociskiem tego typu na świecie. 

Według włoskiej gazety wywiad NATO przesłał sojusznikom informacje o ruchach okrętu podwodnego - Rosja wyprowadziła ze swojej bazy podwodny okręt atomowy K-329 "Bełgorod"  

Służby wywiadowcze obawiają się, że Rosyjski atomowy okręt podwodny może wystrzelić super torpedę Posejdon -nazywaną "bronią apokalipsy" bądź "bronią zagłady". Torpeda ta jest wyposażona w głowicę jądrową i jest w stanie wywołać „radioaktywne tsunami”.

"La Repubblica" podkreśla, że w przypadku wystrzelenia torpedy, amerykańskie czujniki podczerwieni do śledzenia startów rakiet mogą okazać się nieprzydatne, ponieważ torpeda emituje mało ciepła i porusza się bezgłośnie. 

O torpedzie atomowej Posejdon zrobiło się głośno w 2015 r., gdy w w rosyjskiej telewizji pojawiła sią "przypadkowo" informacja o projekcie. Według amerykańskich służb wyciek był specjalny i demonstracja atomowej torpedy była częścią planu mającego na celu zniechęcenie USA do rozmieszczenia w Europie systemów obrony przeciwrakietowej.

kw/