Premiera filmu o Annie Przybylskiej. Sylwia Grzeszczak poświęciła jej piosenkę

2022-10-05 17:32 aktualizacja: 2022-10-05, 18:02
Sylwia Grzeszczak, fot. PAP/Marcin Gadomski, Anna Przybylska, fot. PAP/Archiwum Leszczyński
Sylwia Grzeszczak, fot. PAP/Marcin Gadomski, Anna Przybylska, fot. PAP/Archiwum Leszczyński
„Czy to nie jest piękne?” to piosenka Sylwii Grzeszczak, która znalazła się na jej płycie „Tamta dziewczyna” z 2016 r. Dopiero teraz, przy okazji premiery dokumentu o Anny Przybylskiej, artystka ujawniła, że napisała ten utwór w Gdyni 9 października 2014 roku, czyli w dniu pogrzebu aktorki. W filmie dokumentalnym "Ania" można usłyszeć piosenkę Grzeszczak, ale nie wspomnianą „Czy to nie jest piękne?”, tylko „O nich, o Tobie”.

Sylwia Grzeszczak nadchodzącą premierę filmu dokumentalnego „Ania” o przedwcześnie zmarłej aktorce Annie Przybylskiej wykorzystała do tego, by wyjawić na Instagramie kulisy powstania jednej z jej dawnych piosenek. „W Gdyni, w dniu pogrzebu Ani Przybylskiej skomponowałam dla Niej utwór 'Czy to nie jest piękne?'. Trafił na płytę. Nigdy o tym nie mówiłam publicznie. Po długim czasie, dyskretnie usłyszał o tym Jarek (Bieniuk, życiowy partner Przybylskiej i ojciec jej trojga dzieci – przyp. red.). Z kolei największa przyjaciółka Ani, Kasia Bujakiewicz, odezwała się po przesłuchaniu mojego albumu. Powiedziała: +Sylwia, słuchaj ja czułam, że ten utwór jest o Ani!+ Zapytała, czy może o tym opowiedzieć w dokumencie. Zgodziłam się” – przyznała Grzeszczak.

Piosenkarka wyznała też, że była to dla niej niezwykłe wzruszająca sytuacja, gdyż od dziecka była wielką fanką Przybylskiej. „Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że gdzieś po cichutku, nad morzem, tworząc tamten utwór, stanę sie częścią filmu. Ostatecznie tamta kompozycja nie znalazła się w filmie, lecz – mogę tym razem głośno powiedzieć – że decyzją rodziny Ani, już całkiem inna, najnowsza piosenka 'O nich, o Tobie' oficjalnie promuje dziś film 'ANIA', na który zapraszam Was serdecznie do kin 7 października” – napisała.

Wspomniana refleksyjna ballada „O nich, o Tobie” obecna jest na YouTubie już od trzech tygodni i w tym czasie została wyświetlona 1,4 mln razy. Jej melodia rozbrzmiewa też przez cały zwiastun filmu „Ania”.

Na potrzeby filmu piosenkę poświęconą Przybylskiej stworzył też Andrzej Piaseczny, z którym poznała się na planie „Złotopolskich”. Utwór nosi tytuł „Ania”. "Piasek" pojawia się również w filmie jako jedna z osób, które dzielą się wspomnieniami o aktorce. (PAP Life)

mj/