Ukraińska policja odnalazła prawie 200 ciał w Łymanie. "W zbiorowych grobach leżą całe rodziny" [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-07 08:10 aktualizacja: 2022-10-08, 07:47
Fot. t.me
Fot. t.me
Przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow potwierdził w piątek, że w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odnaleziono miejsce masowego pochówku, gdzie w różnych grobach spoczywa łącznie 180 osób.

22:30 Przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow potwierdził w piątek, że w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, odnaleziono miejsce masowego pochówku, gdzie w różnych grobach spoczywa łącznie 180 osób.

Przedstawiciel policji nazwał odnalezione miejsce "masowym pochówkiem". Z opublikowanych przez niego zdjęć wynika, że chodzi o skupisko grobów. Na mogiłach ustawiono krzyże.

"W zbiorowych grobach leżą tu całe rodziny. Są groby dzieci urodzonych w latach 2019-2021" - napisał Żukow w komunikacie na serwisie Telegram. 

 

Wcześniej w piątek o odnalezieniu miejsca pochówku poinformował portal Donbass.Realii, projekt medialny Radia Swoboda (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, RFE/RL). Władze regionalne przekazały zaś, że po wyzwoleniu Łymanu spod okupacji rosyjskiej mieszkańcy poinformowali o 39 miejscach pochówku, gdzie mogą się znajdować zarówno groby pojedynczych osób, jak i groby zbiorowe.

Władze w Kijowie potwierdziły w niedzielę, że siły ukraińskie przejęły pełną kontrolę nad Łymanem. W mieście, które przed rosyjską inwazją liczyło około 20 tys. mieszkańców, znajduje się ważny węzeł kolejowy. Odbicie istotnego pod względem strategicznym Łymanu pozwoliło Ukraińcom rozpocząć operację na rzecz wyzwolenia sąsiedniego obwodu ługańskiego.

22:00 Dwoje dzieci, pięcioletnia dziewczynka i 10-letni chłopiec, zginęło na skutek wybuchu miny w miejscowości Pidhirne na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiadomiła w piątek agencja Interfax-Ukraina za regionalną komendą policji.

21:30 Większość osób szukających obecnie schronienia w Niemczech pochodzi z Ukrainy. W najnowszych danych przekazanych w odpowiedzi na zapytanie portalu t-online niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych mówi o 1 002 763 zarejestrowanych uchodźcach wojennych z Ukrainy.

20:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym w piątek BBC wezwał do nałożenia na Rosję sankcji wyprzedzających. Jak mówił, władze rosyjskie zaczęły "przygotowywać swoje społeczeństwo" na ewentualne użycie broni jądrowej w wojnie.

20:30 Siły ukraińskie zgłaszają problemy z systemem Starlink podczas ofensywy przeciw wojskom rosyjskim; niektóre z urządzeń przestały działać, gdy żołnierze ukraińscy wkroczyli na wyzwolone spod rosyjskiej okupacji tereny - podał w piątek dziennik "Financial Times", powołując się na ukraińskich urzędników.

20:00 W Rosji powstaje niebezpieczny dla Putina sojusz dowódcy Gwardii Narodowej Wiktora Zołotowa, właściciela prywatnej firmy wojskowej (Grupy Wagnera) Jewgienija Prigożyna, prokremlowskiego przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa i, być może, bankowego magnata Jurija Kowalczuka - ocenił w piątek rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski.

19:30 Kolejny pakiet wsparcia Estonii dla Ukrainy będzie zawierać amunicję artyleryjską i przeciwczołgową, mundury zimowe i kuloodporne kamizelki - podano w piątek w komunikacie ministerstwa obrony Estonii.

18:30 Najeźdźcy dokonali w nocy ze środy na czwartek siedmiu ataków rakietowych na jedną z dzielnic Zaporoża. Uszkodzono lub zniszczono kilka budynków mieszkalnych - podali Ukraińcy. 

W piątek szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch poinformował również o kolejnych ostrzałach, które miały miejsce w nocy z czwartku na piątek. Zniszczono obiekty infrastruktury, nie było doniesień o ofiarach. Według Starucha po raz pierwszy do ataków na Zaporoże Rosjanie użyli dronów irańskiej produkcji Shahed-136. 

 

Jak przekazał Kurtiew, w piątek rano doszło do następnego ostrzału rakietowego, lecz tym razem bez poważniejszych konsekwencji. "Jeden z pocisków uderzył tuż obok wielopiętrowego budynku mieszkalnego, uszkadzając w nim okna i balkony" - napisał samorządowiec na Telegramie.

 

Miasto liczące przed wojną około 720 tys. mieszkańców jest stolicą obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie Ukrainy. 30 września władze w Moskwie bezprawnie ogłosiły aneksję części tego regionu, która jest okupowana w wyniku rosyjskiej inwazji. Decyzję Kremla poprzedziły nielegalne i sfałszowane referenda. 

18:00 Niezadowolenie i destabilizacja – tak sytuację w oddziałach najemników z grupy Wagnera opisuje były dowódca formacji Marat Gabidullin. W wywiadzie dla CNN wyjaśnia, ile wojna na Ukrainie kosztuje elitarną formację Putina. Twierdził, że siły Wagnera  „są sfrustrowane tym, jak Kreml prowadzi działania wojenne” - pisze portal tvp.info.

17:30 Biełsat: fala krytyki w Rosji.

17:00 Jest dla nas oczywiste, że wojna w Ukrainie jeszcze się nie zakończyła, i Rosja będzie w brutalny sposób odpowiadać na ukraińskie sukcesy na froncie; z tego powodu musimy pomagać Ukrainie przetrwać od strony finansowej i wspierać ją od strony militarnej - mówił w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.

16:17 Około 300 tys. zł kosztowała nowa karetka, którą kupiła za zebrane pieniądze i przekazała w piątek w Białymstoku Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Klinicznemu społeczność Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

15:42 Białoruska armia nie zaatakuje Ukrainy; my, opozycjoniści jesteśmy tego pewni, ponieważ wśród naszego narodu, wśród żołnierzy nie ma antyukraińskich nastrojów – powiedziała PAP w piątek w Paryżu przywódczyni opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska.

15:04 Słynny pies Patron udostępnił film o pracy ukraińskich saperów:

14:00 Informacje o bieżącej sytuacji na Ukrainie według władz brytyjskich:

13:46 Ukraińcy wyzwolili kolejną miejscowość w obwodzie Ługańskim. 

13:32 Całe moje 20-letnie doświadczenie w walce o wolność i prawa człowieka pokazuje, że zwykli ludzie mają znacznie większy wpływ na rzeczywistość, niż może im się wydawać; masowa mobilizacja zwykłych ludzi z różnych krajów świata i ich silny głos może zmienić historię szybciej niż interwencja ONZ - napisała w piątek na Facebooku Ołeksandra Matwijczuk, szefowa ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich, które zostało uhonorowane Pokojową Nagrodą Nobla.

13:12 Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann podczas wizyty na Ukrainie ponowiła żądanie dostarczenia temu krajowi czołgów i bojowych wozów piechoty, aby mógł odpierać rosyjską inwazję. Ukraina nadal potrzebuje wsparcia z naszej strony, aby przetrwać zimę - oświadczyła niemiecka deputowana.

13:08 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy mianowała byłego szefa państwowego Oszczadbanku Andrija Pysznego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) – podała w piątek agencja Ukrinform za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.

13:04 Komitet Noblowski w ciekawy sposób rozumie słowo "pokój", jeśli przedstawiciele dwóch krajów, które zaatakowały trzeci otrzymują wspólnie z nim Pokojową Nagrodę Nobla - napisał w piątek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak po ogłoszeniu tegorocznych laureatów.

12:22 "Dobre poranne wieści. Jesteśmy dumni z przyznania nam Pokojowej Nagrody Nobla. To dowód uznania dla pracy wielu obrońców praw człowieka na Ukrainie i nie tylko" - napisało w piątek na Twitterze ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich na wieść o honorowaniu tej organizacji Nagrodą Nobla.

11:47 Władze Rosji zmobilizowały 500 kryminalistów, by wzmocnić swoje wojska w okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W komunikacie napisano, że zmobilizowani przestępcy zaczęli już przyjeżdżać do obwodu donieckiego. Wszystkim przybywającym odbierane są telefony komórkowe. Dowódcy nowo tworzonych jednostek rekrutowani są spośród funkcjonariuszy rosyjskich sił bezpieczeństwa. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną wojska ukraińskie kontynuują kontrofensywę na wschodzie kraju i w coraz większym stopniu zagrażają rosyjskim pozycjom w okupowanym obwodzie ługańskim. Ukraińcy osiągnęli również w ostatnich dniach znaczne postępy w obwodzie chersońskim na południu.

11:09 Na Zamku w Pradze rozpoczął się w piątek nieformalny szczyt Rady Europejskiej, na którym omawiane są ceny energii oraz wsparcie dla Ukrainy. Zdaniem gospodarza szczytu czeskiego premiera Petra Fiali Unia Europejska musi porozumieć się w sprawie maksymalnych cen energii.

10:21 Będę domagał się od państw Unii Europejskiej, by przeznaczyły więcej pieniędzy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - zapowiedział wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przed rozpoczęciem szczytu UE w Pradze w piątek.

09:25 Ukraiński dziennikarz pokazał "broń" w jaką wyposażeni są rosyjscy żołnierze:

08:56 Najnowsze dane na temat strat wojsk rosyjskich podane przez władze Ukrainy:

08:23 Prawie 40 rosyjskich pocisków poleciało do Nikopolu. W mieście zostało uszkodzonych kilka wieżowców i kilkanaście prywatnych domów.

08:12 W rejonie miejscowości Chersoń pod ostrzałem znalazł się autobus wiozący cywilów. Według wstępnych informacji zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne - podał w piątek portal Nexta. 

07:21 Do 11 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataków rakietowych na Zaporoże, na południowym wschodzie Ukrainy, które siły rosyjskie przeprowadziły w nocy ze środy na czwartek - podała w piątek rano ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Władze informują o kolejnych atakach na to miasto przy użyciu irańskich dronów.

07:15 Zniszczyli cerkiew, rozwalili szkołę, splądrowali domy. Krążyli wokół wsi czołgami i głośno rechotali. Zachowywali się, jak pijani albo po narkotykach – mówi PAP o rosyjskich żołnierzach Tamara, mieszkanka wyzwolonej niedawno wsi Mała Komyszuwacha na wschodzie Ukrainy.

Przed wojną ta miejscowość w obwodzie charkowskim liczyła ponad 200 ludzi. Obecnie mieszka w niej 15 osób. Na ulicach nie widać nikogo. Żaden dom przy głównej wiejskiej drodze nie nadaje się do życia. To, czego nie zniszczyły pociski, zrujnowali mieszkający w nich okupanci. Tamara pojawia się nieoczekiwanie obok cerkwi.

07:07 Irańskie drony nie przynoszą Rosji asymetrycznych wyników, jakie zachodnie uzbrojenie daje Ukrainie, i nie będą raczej miały znacznego wpływu na przebieg wojny – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow poinformował w czwartek, że wojska rosyjskie użyły 86 irańskich dronów Shahed-136, z czego 60 proc. zostało już zniszczonych przez siły ukraińskie. Pod koniec sierpnia źródła wywiadowcze w USA oceniały, że Iran przekazał Rosji setki dronów.

23:44 Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch. Pięć osób uważa się za zaginione.

"Z ogromnym żalem informuję, że wzrosła liczba ofiar ataku terrorystycznego na centrum miasta. Potwierdzono śmierć siedmiu mieszkańców regionalnego centrum, a co najmniej pięć osób uznano za zaginione. Obecnie trwa przeszukiwanie gruzów, następnie będzie można ustalić dokładną liczbę zabitych i rannych" – napisał Staruch na Telegramie.

22:35 Rosyjscy oficerowie zaczynają wyjeżdżać z okupowanego miasta Kreminna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Pozostają tam tylko zmobilizowani żołnierze z samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

22:31 Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w Pradze na zakończenie szczytu nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), której był inicjatorem, że przywódcy 44 państw Europy wspólnie odrzucili rosyjską agresję i opowiedzieli się za wsparciem Ukrainy.

"To bardzo ważne" - powiedział francuski prezydent, wskazując, że pojawiają się wątpliwości co do jedności, ale do wszystkich przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński. 

Macron podkreślił, że Unia Europejska powinna pełnić rolę, której niż zawsze była w stanie wypełnić. Przywołał przykład armeńskiego premiera Nikola Paszyniana, który dotąd nie spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Do tego spotkania doszło dopiero w Pradze przy okazji szczytu EPC - stwierdził francuski polityk.

22:22 Dwóch Rosjan, którzy utrzymują, że uciekli ze swego kraju przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą, dotarło na należącą do amerykańskiego stanu Alaska wyspę St. Lawrence na Morzu Beringa i poprosiło o azyl - poinformowało w czwartek biuro senator z Alaski Lisy Murkowski.

(PAP)