Szef MSZ o laureatach Pokojowej Nagrody Nobla: to jednoznaczne uznanie dla walki z totalitaryzmem

2022-10-07 13:01 aktualizacja: 2022-10-07, 15:55
Fot. PAP/EPA/ANDERS WIKLUND SWEDEN OUT
Fot. PAP/EPA/ANDERS WIKLUND SWEDEN OUT
"Wybór tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla to jednoznaczny wyraz uznania dla działalności na rzecz walki z totalitaryzmem, ochrony praw człowieka i wolności obywatelskich" - podkreślił w piątek szef MSZ Zbigniew Rau. Z kolei w komentarzu dla PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że "trudno znaleźć osoby, które bardziej zasługiwałyby na Pokojową Nagrodę Nobla".

"Lista tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla to jednoznaczny wyraz uznania dla działalności na rzecz walki z totalitaryzmem, ochrony praw człowieka i wolności obywatelskich. Gratulacje dla Alesia Białackiego, 'Memoriału' oraz Centrum Wolności Obywatelskich z Ukrainy" - napisał na Twitterze szef MSZ.

Wiceszef MSZ: wszyscy laureaci byli i nadal będą wspierani przez polskie władze

"To bardzo dobre decyzje i bardzo godni tej nagrody laureaci" - powiedział PAP Paweł Jabłoński. Według niego, "trudno znaleźć osoby, które bardziej zasługiwałyby na Pokojową Nagrodę Nobla".

Zdaniem wiceszefa dyplomacji, przyznane w piątek nagrody, to bardzo ważny sygnał w kontekście trwającej inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Jabłoński podkreślił, że tegoroczni laureaci to także ofiary represji, osoby, które bardzo dużo poświęciły walce o wolność, walce o to, żeby "inni ludzie mogli sami decydować o sobie, o swoich państwach i narodach". "Decyzja o przyznaniu im Pokojowej Nagrody Nobla to ważny sygnał wsparcia dla wszystkich ludzi, którzy nadal są represjonowani i wciąż walczą o wolność" - dodał.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że na Ukrainie trwa pełnowymiarowa wojna, ale świat nie zapomina o tym, co dzieje się na Białorusi. "Polska cały czas wspiera przedstawicieli białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i opozycji. Aleś Bialacki jest osobą bardzo dobrze znaną i docenianą w Polsce, a nagroda, którą otrzymał, będzie wsparciem dla całego narodu białoruskiego” - powiedział Jabłoński.

Zapewnił też, że wszyscy laureaci byli i nadal będą wspierani przez polskie władze. "Polska mocno współpracuje zarówno z białoruskim Centrum Praw Człowieka Wiasna, rosyjskim stowarzyszeniem Memoriał badającym zbrodnie stalinowskie i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich" – dodał wiceszef MSZ.

Ambasador USA w Polsce: wasza walka o wolność jest inspiracją dla innych

"Serdeczne gratulacje dla tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla - szefa białoruskiego Centrum Praw Czlowieka Wiasna Alesia Białackiego, rosyjskiej organizacji Memoriał i ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich. Wasza walka o wolność jest inspiracją dla innych!" - napisał w piątek na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Autorzy: Daria Kania, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Karol Kostrzewa

mmi/