Zachorowania na grypę. Ministerstwo Zdrowia podało dane

2022-10-07 15:27 aktualizacja: 2022-10-07, 15:26
"Szczepmy się przeciw grypie" – zaapelował resort zdrowia na Twitterze. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
"Szczepmy się przeciw grypie" – zaapelował resort zdrowia na Twitterze. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
W ostatnim tygodniu września odnotowaliśmy w Polsce blisko 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 59 tys. spośród wszystkich chorych to dzieci do 14. roku życia. Do szpitali trafiły 324 osoby – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

"Szczepmy się przeciw grypie" – zaapelował resort zdrowia na Twitterze.

Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć od 1 września w placówkach medycznych, m.in. w POZ i aptekach.

Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie otrzymują kobiety w ciąży i seniorzy w wieku 75 plus. Szczepionki z częściową refundacją mogą kupić między innymi pacjenci w wieku 18–65 lat, narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych i pacjenci 65 plus.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, a NFZ płaci za szczepienie.

Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta. Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.

Listy punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie, opublikowane są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-sprawdz-gdzie-sie-zaszczepisz,8255.html. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

gn/