Zaporoska Elektrownia Atomowa odłączona od linii energetycznych po ostrzale Rosjan

2022-10-08 08:42 aktualizacja: 2022-10-08, 16:03
Zaporoska Elektrownia Atomowa. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Zaporoska Elektrownia Atomowa. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa na Ukrainie została po ostrzale Rosjan odłączona od ostatniej linii, łączącej ją z siecią energetyczną. Działają tylko generatory prądu, które mogą zasilać stację przez 10 dni - podał ukraiński koncern Enerhoatom.

Koncern, który jest operatorem ukraińskich elektrowni atomowych poinformował, że linia energetyczna została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ostrzału. Uszkodzona linia odłączyła się i elektrownia straciła zasilanie; w trybie automatycznym włączyły się generatory.

Ze względu na ilość zapasów paliwa generatory mogą pracować przez 10 dni. Enerhoatom podkreślił, że w warunkach ostrzałów i uszkodzeń linii energetycznych "nierealne są plany włączenia reaktorów" elektrowni. Ukraiński personel zarządzający elektrownią w Enerhodarze przygotowywał się w ostatnich dniach do uruchomienia jednego z sześciu reaktorów, które obecnie są nieczynne. Uruchomiony przy obniżonej mocy miał być blok 5 do produkcji pary i ciepła na potrzeby elektrowni.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na zajętych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego, który Moskwa usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji obiekt został zajęty przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W siłowni i jej okolicach stacjonują żołnierze najeźdźcy. (PAP)

kgr/