Rosyjski atak rakietowy na Zaporoże. Zginęło co najmniej 14 osób, w w tym jedno dziecko [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-09 07:05 aktualizacja: 2022-10-10, 07:09
Zniszczony samochód na Zaporożu. Fot. PAP/UKRINFORM
Zniszczony samochód na Zaporożu. Fot. PAP/UKRINFORM
14 osób zabitych, w tym dziecko, 89 osób rannych - taki bilans nocnego rosyjskiego ostrzału Zaporoża, miasta na południowym wschodzie Ukrainy, podała w niedzielę administracja obwodu zaporoskiego. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba apeluje o zaostrzenie sankcji na Rosję i dostawy systemów obrony powietrznej

22:04 Zełenski: terror wobec ludności cywilnej to oczywisty dowód, że Rosja odmawia prawdziwych negocjacji

Ciągły terror wobec ludności cywilnej to oczywisty dowód na to, że Rosja odmawia prawdziwych rozmów pokojowych – powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja po raz kolejny zaatakowała osiedla w Zaporożu, na poludniu Ukrainy; zginęło co najmniej 14 osób

21:07 Doradca Zełenskiego: oskarżenie Ukrainy o terroryzm przez Putina jest zbyt cyniczne nawet jak na Rosję

Oskarżenie Ukrainy o terroryzm przez Władimira Putina wygląda zbyt cynicznie, nawet jak na Rosję – ocenił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Skomentował w ten sposób słowa rosyjskiego przywódcy, że za wybuchem na Moście Krymskim stoją ukraińskie służby specjalne.

19:35 Sztab Generalny Ukrainy: Białoruś ma dostarczyć Rosji kolejne 13 pociągów z amunicją

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że kolejnych 13 składów kolejowych z amunicją ma wkrótce być wysłanych z Białorusi do Rosji. Według ukraińskiego dowództwa Moskwa negocjuje też zakup amunicji z „krajami trzecimi”.

19:20 Liczba zabitych w ostrzale domów mieszkalnych w Zaporożu wzrosła do 13, rannych 89 osób

Co najmniej 13 osób, w tym jedno dziecko, zginęło w wyniku rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego na domy mieszkalne w Zaporożu, na południu Ukrainy. Rannych jest 89 osób, wśród których 11 to dzieci. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba apeluje o zaostrzenie sankcji i dostawy systemów obrony powietrznej.

W nocy z soboty na niedzielę wojska rosyjskie wystrzeliły co najmniej 12 pocisków rakietowych. W dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym pocisk zrujnował kondygnacje od parteru do siódmego pietra, potem zawaliła się wyższa część. Poważnym zniszczeniom uległo jeszcze pięć domów prywatnych, a w sumie uszkodzono 50 bloków wielopiętrowych i 20 domów.

17:04 Okupanci wywożą swoje rodziny z Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim

Rosyjskie władze okupacyjne w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, ewakuują swoje rodziny na Krym – powiadomił w niedzielę deputowany do rady obwodu chersońskiego Serhij Chłań.
 

14:31 Wywiad wojskowy: Putin nakłania Łukaszenkę do otwartego udziału w wojnie

Prezydent Rosji Władimir Putin nakłania białoruskiego przywódcę Alaksandra Łukaszenkę do otwartego wstąpienia w wojnę na Ukrainie – powiadomił w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy.

14:16 Siły ukraińskie wyzwoliły wieś Stelmachiwka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę lojalny wobec Kijowa szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

 

13:32 Przeprowadzone w nocy ataki rakietowe na infrastrukturę mieszkalną w Zaporożu to kolejny przykład barbarzyństwa rosyjskich wojsk; osoby, które dokonały tej zbrodni winny zostać pociągnięte do odpowiedzialności - oświadczyło w niedzielę MSZ potępiając ataki na ludność cywilną.

13:17 Około 20 ciał cywilów i wojskowych ukraińskich ekshumowano dotąd z miejsc pochówku w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, wyzwolonym niedawno spod okupacji rosyjskiej - poinformowały w niedzielę służby prasowe policji ukraińskiej.

12:13 Eksplozja na tak zwanym moście Putina to naszym zdaniem wewnętrzna operacja jednej z rosyjskich służb specjalnych - stwierdził w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Jak dodał, wybuch i pożar na Moście Krymskim to dowód konfliktu między resortem obrony Rosji a służbami.

12:08 Wojskowy z Rosji, który w połowie września trafił na front i poddał się po 12 dniach, zeznał Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), że był zaszokowany wyposażeniem żołnierzy ukraińskich i tym, że w ciągu minuty zniszczyli oni jego oddział - informuje SBU.

11:42 Władze w Mińsku przekazały ukraińskiemu ambasadorowi notę, w której zarzuciły Ukrainie zamiar zaatakowania Białorusi. Te twierdzenia nie są prawdziwe i mogą być elementem planu Rosji, by dokonać prowokacji i oskarżyć Ukrainę – ogłosiło w niedzielę MSZ w Kijowie.

10:45 Zabijając cywilów, Rosja okazuje słabość – oświadczyła w niedzielę pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, odnosząc się do nocnego rosyjskiego ostrzału budynków mieszkalnych w mieście Zaporoże, w wyniku którego zginęło 12 osób, a 50 zostało rannych.

10:24 Wartość kontraktów państwowych na zapewnienie bezpieczeństwa mostu prowadzącego na Krym przekracza 2 mld rubli (32 mln USD), ochrona wyłącznie samochodowej części mostu powinna w br. kosztować 700 mln rubli (11,2 mln USD) - podała rosyjska redakcja BBC News.

10:09 Absolutna nikczemność. Absolutne zło. Barbarzyńcy i terroryści (…) poniosą odpowiedzialność – napisał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o nocnym rosyjskim ostrzale miasta Zaporoże, w wyniku którego zginęło 12 osób, a 49 zostało rannych.

 

09:37 Wybuch na moście nad Cieśniną Kerczeńską spowoduje ograniczenie jego przepustowości, co znacząco wpłynie na już i tak nadwyrężoną zdolność Rosji do utrzymania sił na południowej Ukrainie - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:39 12 osób zabitych, 49 hospitalizowanych - taki bilans nocnego rosyjskiego ostrzału Zaporoża, miasta na południowym wschodzie Ukrainy, podała w niedzielę administracja obwodu zaporoskiego. Wcześniej informowano o 17 zabitych.

08:34 Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,884 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 5,105 mln osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

07:47 W Rosji wciąż działają dziesiątki niemieckich firm, które od czasu wybuchu wojny na Ukrainie starają się jak najmniej rzucać w oczy, czyli „przezimować”. Wraz z ogłoszeniem przez Putina mobilizacji ich sytuacja staje się trudniejsza – opisuje portal dziennika „Welt”. Niektórzy przenoszą się do krajów sąsiednich, Kazachstanu lub Uzbekistanu, by stamtąd prowadzić biznes.

07:45 W Rosji wciąż działają dziesiątki niemieckich firm, które od czasu wybuchu wojny na Ukrainie starają się jak najmniej rzucać w oczy, czyli „przezimować”. Wraz z ogłoszeniem przez Putina mobilizacji ich sytuacja staje się trudniejsza – opisuje portal dziennika „Welt”. Niektórzy przenoszą się do krajów sąsiednich, Kazachstanu lub Uzbekistanu, by stamtąd prowadzić biznes.

06:10 Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę nad ranem miasto Zaporoże w południowo wschodniej Ukrainie, stolicę obwodu zaporoskiego. Według lokalnych władz wystrzelono co najmniej 10 rakiet m. in. na budynki mieszkalne. Zginęło 17 osób.

06:06 Wybuch na Moście Kerczeńskim może być kroplą, która przeleje czarę goryczy i wstrząśnie Rosjanami, może doprowadzić do ruchów oddolnych w społeczeństwie – powiedział PAP gen. prof. Bogusław Pacek z Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.