O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rutte w Kijowie: Rosja nie odnosi zwycięstw na froncie, więc próbuje siać terror w miastach

Szef NATO Mark Rutte oświadczył w Kijowie, że Rosja nie odnosi zwycięstw na froncie i dlatego próbuje siać terror w ukraińskich miastach. Podkreślił, że obecność ambasadorów 32 państw Sojuszu w stolicy Ukrainy jest wyraźnym sygnałem dalszego wspierania Kijowa i sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Fot. PAP/Victor Kovalchuk
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Fot. PAP/Victor Kovalchuk

NATO zamieściło w czwartek na portalu X nagranie wideo, które przedstawia sekretarza generalnego Sojuszu Marka Ruttego w Kijowie, za którym widać budynki zniszczone w wyniku ataków dronów i rakiet.

 

 

- To jest dom towarowy, który został poważnie trafiony, coś w rodzaju centrum handlowego, ale też stacja metra. Służby ratunkowe pracują w sposób zintegrowany od 2014 roku, więc strażacy i inne służby ratunkowe działają razem w ramach jednej dużej struktury. Wykonują niezwykłą pracę, ale jednocześnie ponoszą ogromne ryzyko, ponieważ te rakiety nadlatują w odstępach 40 minut jedna po drugiej. W tym przypadku jeden z ich kolegów został zabity w wyniku drugiego uderzenia rakietowego. To właśnie robią Rosjanie: starają się wywołać strach i terror tutaj, w Ukrainie. W zasadzie jest to akt tchórzostwa, ponieważ nie są w stanie obecnie wygrać na froncie, ponieważ Ukraińcy radzą sobie wyjątkowo dobrze - powiedział Rutte.

Wizyta w Kijowie

Jak dodał, siły rosyjskie nie odnoszą sukcesów na froncie, więc próbują siać terror w miastach.

- Dzisiaj jestem tutaj z 32 ambasadorami NATO. Wszyscy sojusznicy w NATO są tutaj, w Kijowie, i jest to wyraźny sygnał pod adresem (przywódcy Rosji Władimira) Putina, który kilka dni temu powiedział do wszystkich misji (dyplomatycznych - PAP), aby opuściły Kijów. Zamiast tego 32 ambasadorów jest tutaj, 32 sojuszników jest tutaj, jako wyraźny znak, że jesteśmy z Ukrainą - podkreślił szef Sojuszu.

Więcej

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Finlandii Petteri Orpo. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Finlandii Petteri Orpo. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Francuski program odstraszania nuklearnego. Kolejny kraj z zaproszeniem

Jak dodał, Rosja nigdy nie wygra tej wojny. - Ukraińcy nigdy na to nie pozwolą i my również na to nie pozwolimy - podsumował.

Rutte przyjechał w środę do ukraińskiej stolicy dzień po zmasowanym ataku Rosji na Kijów i Dniepr. W wyniku uderzeń rakiet i dronów w nocy z poniedziałku na wtorek zginęły w tych dwóch miastach 23, a rannych zostało ok. 130 osób.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/ ppa/

Zobacz także

  • Mark Rutte, fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet
    Mark Rutte, fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet

    Szef NATO: działania Rosji stanowią zagrożenie dla nas wszystkich

  • Szefowa KE Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/LUKAS COCH
    Szefowa KE Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/LUKAS COCH

    Szefowa KE: wzmocnienie bezpieczeństwa flanki wschodniej filarem polityki bezpieczeństwa UE

  • Wojska USA. Fot. PAPEPA/ROBERT GHEMENT
    Wojska USA. Fot. PAPEPA/ROBERT GHEMENT

    Rutte o obecności wojsk USA w Europie: dostosowanie będzie stopniowe i uporządkowane

  • Alexander Stubb, fot. PAP/EPA/COMPIC/KIMMO BRANDT
    Alexander Stubb, fot. PAP/EPA/COMPIC/KIMMO BRANDT

    Prezydent Finlandii: nie sądzę, by Rosja przetestowała art. 5 NATO na wschodniej flance

Serwisy ogólnodostępne PAP