Jacek Siewiera nowym szefem BBN

2022-10-10 11:23 aktualizacja: 2022-10-10, 15:18
Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Jacka Siewierę na nowego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Siewiera - oficer, lekarz, prawnik, twórca Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM, a ostatnio minister w Kancelarii Prezydenta - zastąpi na tym stanowisku Pawła Solocha.

Prezydent odwołał w poniedziałek Pawła Solocha z funkcji szefa BBN i jednocześnie powołał go na swojego doradcę społecznego. Podczas uroczystości w Belwederze Soloch został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent odznaczył także byłego dyrektora Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Romana Kronera Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Miejsce Pawła Solocha zajął Jacek Siewiera, dotychczasowy sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prezydent ocenił, że przez ostatnie siedem lat - podczas których Soloch stał na czele Biura - wydarzyło się dużo dobrych rzeczy dla Polski.

"Po to tutaj jesteśmy, takie jest nasze zadanie, po to ja zostałem wybrany, po to powierzyłem panom obowiązki, żeby Polska i jej otoczenie, i to wszystko, co jej dotyczy było przez nas i naszą pracę zmieniane na lepsze. Wierzę w to głęboko, że tak się stało w warstwie tych wydarzeń, które dotyczyły budowania sfery bezpieczeństwa Polski" - mówił Duda.

Prezydent dziękował za wysiłki na rzecz doprowadzenia do obecności amerykańskich wojsk w Polsce oraz modernizacji polskiej armii. "Wierzę w to, że to jest wielkie dzieło, które przyczynia się do tego, że dzisiaj Polska jest silniejsza, że dzisiaj - mimo bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej - można spokojniej patrzeć na bezpieczeństwo Polski" - podkreślił.

Duda - zwracając się do Siewiery - wskazał, że przejmuje on dobrze funkcjonujące i "rozpędzone" Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które jest "wtopione" w dzisiejszy krajobraz budowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Prezydent: jestem przekonany, że to jest dobry wybór

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że Jacek Siewiera poradzi sobie na nowym stanowisku. "Jestem przekonany, że to jest dobry wybór, że pan będzie dalej prowadził sprawy BBN, kontynuował to wielkie i bardzo dobrze rozpoczęte i realizowane zadanie, które do tej pory było w rękach pana ministra Pawła Solocha" - oświadczył.

Prezydent podkreślił, że z budowaniem bezpieczeństwa Polski w wielu obszarach łączy się wielka odpowiedzialność. "Będziemy w związku z tym ściśle współpracować. Może pan zawsze liczyć na współpracę ze mną" - zapewnił Andrzej Duda. Dziękował urzędnikom za czas przepracowany w Kancelarii Prezydenta.

"Jest to trochę zmiana, ale przede wszystkim odpowiedzialność, zespół BBN będzie pana w tym zadaniu wspierał i nie wątpię, że pan sobie z tym zadaniem poradzi" - powiedział.

"Panowie, dla każdego z panów to moment wielkiej zmiany, ale zarazem wejścia na nową drogę. Nie o wszystkich drogach chcemy tu mówić, choć coś na ten temat wiemy, ale na pewno jest to w każdym z przypadków nowe, zapewne niełatwe wyzwanie" - powiedział Duda, zwracając się do Siewiery i Solocha.

Podkreślił, że obaj będą teraz realizować nowe zadania na rzecz Polski "i będą to czynili znakomicie". Życzył im powodzenia w przyjętych przez nich zadaniach zawodowych i w życiu osobistym.

 

Jacek Siewiera urodził się w 1984 r. we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. Obronił rozprawę doktorską w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz autorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego ograniczeniom technologii podtrzymującej życie zatytułowanego "Terapia daremna dla lekarzy i prawników". Ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Oksfordzkim w dziedzinie "Strategii i Innowacji" - czytamy w biogramie Siewiery opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii.

Siewiera dwukrotnie został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Zasługi za Dzielność. W 2019 r. otrzymał go za uratowanie ludzkiego życia w przeprowadzonej w komorze hiperbarycznej wielogodzinnej operacji, podczas której zaryzykował własnym życiem. Prezydent Duda, wręczając wówczas odznaczenie, mówił: "Pana doktora odznaczyłem dzisiaj krzyżem za dzielność; za coś, co miało miejsce prawdopodobnie pierwszy raz w dziejach światowej medycyny; za coś, co miało fundamentalne znaczenie nie tylko dlatego, że uratowało życie pacjentowi, pilotowi (…) ale przede wszystkim dlatego, że pan doktor porucznik Jacek Siewiera zaryzykował własne życie, by uratować pacjenta, żołnierza".

Jak wyjaśniał prezydent, "lekarz z pełną świadomością ogromnego ryzyka, (…) spędził z chorym w komorze hiperbarycznej przy ciśnieniu na poziomie 18 metrów zanurzenia, prawie pięć godzin". "Tam miała miejsce sytuacja absolutnie ekstremalna, u chorego po czwartej godzinie wystąpiła niewydolność oddechowo-krążeniowa. Lekarz zdjął swój aparat oddechowy, de facto przerwał dekompresję, po to, by ratować pacjentowi życie" – wskazał Andrzej Duda.

W roku 2020 prezydent po raz drugi odznaczył Siewierę Krzyżem Zasługi za Dzielność - za kierowanie Polską Wojskowo–Cywilną Misją Medyczną w Lombardii w trakcie pandemii COVID–19. Siewiera był również Dowódcą Polskiej Wojskowej Misji Medycznej do USA; w kwietniu 2020 r., w okresie nasilenia epidemii COVID-19, misja przebywała w Chicago. Obie misje miały na celu wymianę doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią.

Jak czytamy na stronie KPRP, w trakcie wizyty w Białym Domu Jacek Siewiera otrzymał oficjalne podziękowania od prezydenta Stanów Zjednoczonych za wkład polskich medyków w zwalczanie pandemii SARS CoV2 w USA i został odznaczony amerykańskim Wojskowym Medalem Zasługi Stanu Illinois.

Siewiera jest autorem m.in. pierwszych zaprojektowanych w Polsce modułowych szpitali. W 2012 r. został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, jest też laureatem Portretów Polskiej Medycyny. Od czasów studenckich jest autorem publikacji z zakresu ratownictwa i ochrony ludności, a także założycielem Centrum Ratownictwa.(PAP)

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek

mj/