W Swiatohirsku znaleziono rosyjską katownię i masowy grób [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-11 06:50 aktualizacja: 2022-10-12, 08:01
Fot. t.me
Fot. t.me
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o znalezieniu kolejnej rosyjskiej katowni na wyzwolonym spod okupacji ukraińskim terytorium. Miejsce tortur znajdowało się w ośrodku wypoczynkowym w Swiatohirsku w obwodzie donieckim. W tym mieście oraz w Łymanie odkryto też masowe groby.

21:52 Siły ukraińskie w ciągu dwóch dni strąciły dziewięć wystrzelonych przez rosyjskie wojsko irańskich dronów bojowych, wykorzystując do tego przekazane przez Polskę uzbrojenie - poinformował we wtorek wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

21:33 Wojsko rosyjskie przeprowadziło "drugą falę ataku terrorystycznego" przeciwko Ukrainie - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że trwa naprawianie sieci energetycznych i łączności zniszczonych w rosyjskich ostrzałach.

 

21:00 SBU odkryła katownię w ośrodku wypoczynkowym znajdującym się nieopodal Ławry Świętogórskiej. Jak podały ukraińskie służby, w katowni więziono miejscowych mieszkańców, którzy opowiadali się za integralnością terytorialną Ukrainy.

Śledczy znaleźli na miejscu przedmioty wskazujące na stosowanie tortur. Służby ustalają tożsamość poszkodowanych oraz osób związanych z torturami.

 
Również we wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało o ekshumowaniu 34 ciał w Swiatohirsku i 44 zwłok w Łymanie. W związku z odkryciem masowych pochówków cywilów wszczęto śledztwo.

Jak podano, na części zwłok pochowanych w zbiorowej mogile w Swiatohirsku są ślady śmierci nienaturalnej. Znaleziono też w samochodzie dwa zwęglone ciała.

Na cmentarzu w Łymanie znaleziono ok. 110 dołów, w tym pochówki dzieci. Najmłodsze dziecko miało rok. Pochowano je obok pozostałych członków swojej rodziny - podało biuro prokuratora generalnego.

20:37 W Kijowie naprawiono już jezdnię na skrzyżowaniu w centrum miasta, gdzie w poniedziałek trafiła rosyjska rakieta. Dobę po ataku po leju po bombie nie ma już śladu. Trwają też prace naprawcze na uszkodzonej szklanej kładce w ukraińskiej stolicy.

We wtorek wieczorem na skrzyżowaniu bulwaru Szewczenki i ul. Wołodymyrskiej w pełni przywrócono ruch. W miejscu, gdzie był lej po bombie, położono nową nawierzchnię, naprawiono też uszkodzony rurociąg.

20:09 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poprosił o wpisanie historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przemówieniu, skierowanym we wtorek do Rady Wykonawczej organizacji, zaznaczył, że obecnie, w obliczu zagrożenia rosyjskimi atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy, świat nie może odwracać wzroku od groźby zniszczenia dóbr kultury.

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay podkreśliła, że "ta inicjatywa oznacza zaufanie do mechanizmów ochrony UNESCO" - podała organizacja w oświadczeniu.

W nagranym wcześniej przemówieniu Zełenski wyraził wdzięczność dla oenzetowskiej organizacji za jej działania na Ukrainie i wezwał do "rozszerzenia wspólnych wysiłków" na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego kraju.

20:03 Rosyjskie wojsko ostrzelało obwód zaporoski na południowym wschodzie Ukrainy, zabijając siedem osób - poinformował we wtorek wieczorem Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Jak dodał, siedem osób zostało też rannych.

Tymoszenko przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i artylerii. Zaatakowano miasto Orichiw i miejscowość Stepnohirsk.

18:24 Niemcy przekazały Ukrainie pierwszy z czterech obiecanych systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM - informuje we wtorek portal tygodnika "Spiegel". Według niego do przekazania doszło we wtorek.

17:54 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o znalezieniu kolejnej rosyjskiej katowni na wyzwolonym spod okupacji ukraińskim terytorium. Miejsce tortur znajdowało się w ośrodku wypoczynkowym w Swiatohirsku w obwodzie donieckim. W tym mieście oraz w Łymanie odkryto też masowe groby.

17:30 Potępiamy działania prezydenta Putina, potępiamy atak na suwerenne państwo, aneksję integralnych terytoriów ukraińskich i ataki na ludność cywilną. Również ryzyko konfliktu nuklearnego jest dla nas nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek prezydent Węgier Katalin Novak w Bratysławie.

17:17 Wierzę, że wspólnota międzynarodowa tego nie odpuści i będzie ścigała rosyjskich zbrodniarzy wojennych aż do skutecznego ich skazania; to jest dzisiaj nakaz czasów i nakaz współczesności - mówił prezydent Andrzej Duda podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.

16:47 Rosja przekroczyła kolejną czerwoną linię, atakując obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, odnosząc się do poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału Kijowa.

MSZ przypomniało, że podczas zmasowanych ostrzałów w poniedziałek uszkodzone zostały m.in. obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych w Kijowie. Jedna z rakiet uszkodziła biuro wizowe ambasady Niemiec, a druga budynek, w którym pracuje personel Misji Doradczej UE.

"Rosja przekroczyła nową czerwoną linię w swoich zbrodniczych działaniach" - czytamy w komunikacie. Według ukraińskiej dyplomacji ataki na obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych to zbrodnia wojenna i złamanie konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

16:29 Zmasowane ostrzały rakietowe, to taktyka nowego dowódcy wojsk rosyjskich na Ukrainie Siergieja Surowikina - oświadczył wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

Według HUR Rosja zaczęła planować przeprowadzenie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę 2 października, zaś 9 października zapadła ostateczna decyzja o ostrzałach - pisze Suspilne. Decyzja - jak twierdzi strona ukraińska - związana była m.in. z nominacją Surowikina. "Surowikin jest znany z tego, że mimo braku służby w lotnictwie, stał na czele Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji, a wcześniej powietrznego zgrupowania Rosjan w Syrii" - zaznaczył Jusow, cytowany we wtorek przez HUR. "Zarzucenie rakietami obiektów infrastruktury cywilnej to jego styl. Wie, że samoloty lecą i z nich można zrzucać rakiety. I właśnie tym (Rosjanie) się zajęli, by pokazać, że nowe kadrowe nominacje Putina na Ukrainie mają jakieś znaczenie i niby pokazują jakieś rezultaty" - dodał.

16:05 Putin bierze na cel nasze dzieci, naszych cywilów! Kiedy Rosjanie mówią o walce z radykalnymi faszystami i ukraińskim wojskiem, to wszystko kłamstwa - to jest walka ze zwykłymi cywilami - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Bild" mer Kijowa Witalij Kliczko.

Zdaniem Kliczki Putin atakami rakietowymi na miasta chce wzbudzić panikę. Mer ukraińskiej stolicy zapewnił: "Nie chcemy uciekać. Chcemy żyć w spokojnym kraju. Takie działania przynoszą jeszcze więcej złości, zupełnie wbrew oczekiwaniom Putina: pozostaniemy tutaj, będziemy walczyć i bronić naszej przyszłości".

Kliczko obecnie wyklucza negocjacje z Rosją. "Czujemy się jak zakładnicy. Putin zaanektował dużą część naszego terytorium, zabił tylu ludzi", a teraz mówi do nas "pójdźmy na kompromis, porozmawiajmy!" - powiedział Kliczko gazecie.

"Myślę, że jedyny kompromis jest taki: jesteśmy gotowi do rozmów, gdy ostatni rosyjski żołnierz opuści nasze terytorium" - podkreślił mer Kijowa.

15:37 Już nie tylko wsparciem rzeczowym, ale też finansowym chce służyć poznański samorząd, pomagając ukraińskiemu Charkowowi. Dyrektor Caritas Spes Charków ks. Wojciech Stasiewicz podkreślił, że pieniądze wysłane zamiast ciężarówek z darami mogą pomagać szerzej i skuteczniej.

15:02 NATO rozważa zorganizowanie specjalnego, wirtualnego szczytu w związku z atakami rakietowymi Rosji, jej groźbami użycia broni nuklearnej i dodatkową mobilizacją żołnierzy - podaje we wtorek Reuters, powołując się na europejskiego dyplomatę.

14:40 Rosyjskie wojska uprowadziły i wywiozły w nieznanym kierunku wicedyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Wałerija Martyniuka; prawdopodobnie jest on poddawany torturom - zaalarmował we wtorek na Telegramie ukraiński koncern Enerhoatom.

 

14:06 Siły rosyjskie uderzyły rakietami w obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły lokalne władze. Część regionu jest pozbawiona prądu.

13:58 Nasze wojska zestrzeliły w pobliżu Kijowa kilka rosyjskich rakiet; dzięki temu dzień w mieście rozpoczął się spokojnie i nie doszło do żadnych wybuchów - poinformował we wtorek mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

13:48 Wśród cywilów zabitych w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Kijowa jest lekarka z dziecięcego szpitala onkologicznego. Odwiozła syna do przedszkola i jechała do pracy, gdy wybuchł pocisk – poinformował szpital i doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

13:32 We wtorek około południa rosyjskie wojska ponownie ostrzelały elektrociepłownię Ładyżynską w obwodzie winnickim w centralnej części Ukrainy i raniły sześć osób. Do wcześniejszego ataku na ten obiekt doszło w godzinach porannych - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za ukraińską spółką energetyczną DTEK.

Ostrzału dokonano w momencie, gdy na terenie elektrociepłowni znajdowały się służby ratunkowe. Według wstępnych doniesień wśród poszkodowanych nie ma pracowników obiektu. Ponownie doszło do uszkodzenia instalacji energetycznych - oznajmiła DTEK.

13:09 "Ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy to świadoma strategia Rosji, mająca na celu stworzenie nieznośnych warunków dla ludności cywilnej" - ocenił we wtorek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

13:05 "Sankcje gospodarcze podjęte wobec Rosji są jedyną słuszną drogą postępowania" - przekonywał kanclerz Austrii Karl Nehammer w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi „Welt”. Wezwał też władze unijne i służby Frontex do podjęcia ostrzejszego kursu przeciwko rosnącej nielegalnej migracji.

12:48 "Rosja mogła naruszyć zasady prowadzenia działań wojennych określonych przez międzynarodowe prawo humanitarne, poprzez przeprowadzenie w poniedziałek śmiercionośnych ataków rakietowych na Ukrainę" - oświadczyła Ravina Shamdasani, rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

"Wzywamy Federację Rosyjską do powstrzymania się od dalszej eskalacji i podjęcia wszelkich możliwych środków, aby zapobiec stratom wśród cywili i uszkodzeniom infrastruktury" - dodała.

11:58 Z powodu agresywnej wojny przeciwko Ukrainie Rosja znalazła się w rozpaczliwej sytuacji; kończy jej się amunicja, przyjaciele i żołnierze, a Rosjanie uciekają przed mobilizacją – powiedział we wtorek szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming.

11:47 Multimilioner Yuri Milner figurujący na liście Forbesa zrzekł się wraz z rodziną rosyjskiego obywatelstwa w geście protestu przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

11:41 "Uderzenie pocisku rakietowego w obiekt infrastruktury krytycznej. Część miasta znowu (została) bez dostaw prądu" - napisał Sadowy. "Na razie wiadomo o trzech eksplozjach w dwóch obiektach na Lwowszczyźnie. Nie ma doniesień o poszkodowanych. (...) Nie rozpowszechniajcie żadnych zdjęć, nagrań i (nie rozpowiadajcie) plotek" - zaapelował do mieszkańców Kozycki.

Informacje o dwóch wybuchach, które było słychać w centrum Lwowa, przekazał również korespondent agencji Interfax-Ukraina. Podobne wieści napłynęły również z obwodowego miasta Winnica w środkowej części Ukrainy. Korespondent gazety internetowej Ukrainska Prawda powiadomił o dwóch eksplozjach "prawdopodobnie za Winnicą". Regionalne władze nie podały jeszcze żadnych szczegółów.

Wcześniej, w godzinach porannych, pojawiały się informacje o kolejnych rosyjskich atakach rakietowych, przeprowadzonych najpewniej z bombowców strategicznych operujących w rejonie Morza Kaspijskiego.

11:41 Rosja przerzuca na terytorium Białorusi irańskie drony kamikadze Shahed-136, przeznaczone do ataków na Ukrainę – powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy. Ponadto Białoruś zaopatruje Rosję w sprzęt wojskowy ze swoich magazynów.

„Na Białoruś przekazywane są irańskie drony kamikadze Shahed-136 (oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2). Na 10 października przywieziono 32 bezzałogowce. Do 14 października ma być dostarczone kolejne osiem” – podał w komunikacie we wtorek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

Ponadto, jak powiadomiono, Białoruś przekazuje rosyjskim wojskom sprzęt wojskowy i amunicję ze swoich magazynów. M.in. na stację kolejową Kirowska na okupowanym Krymie przybył pociąg złożony z 12 wagonów, który wyruszył z Dobrusza w obwodzie homelskim, gdzie znajduje się białoruski 43 arsenał, będący składem pocisków i amunicji.

11:26 Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 62 poległych żołnierzy, w tym z obozu jenieckiego w okupowanej Ołeniwce – powiadomiło ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Jak powiadomiono, negocjacje ze stroną rosyjską „były bardzo trudne”.

Udało się m.in. sprowadzić do kraju ciała Ukraińców (nie podano dokładnej liczby), którzy zginęli 29 lipca w wyniku wybuchu w obozie jenieckim w Ołeniwce na okupowanych terytoriach obwodu donieckiego Ukrainy. W wyniku tego wybuchu, który Ukraina uznała za rosyjski akt terroryzmu, zginęło - według strony rosyjskiej - co najmniej 53 jeńców. 

11:22 Atak rakietowy na obiekt infrastruktury krytycznej we Lwowie. Część miasta znów jest bez prądu. Mer Lwowa zaapelował o pozostanie w schronach.

11:21 Ukraińcy potrzebują pomocy militarnej, ale też finansowej, by państwo mogło funkcjonować. Wsparcie dla Kijowa musimy wzmocnić, bo porażka Ukrainy byłaby dla Zachodu bardziej kosztowna niż najhojniejsza pomoc – powiedział PAP ambasador RP w ukraińskiej stolicy Bartosz Cichocki.

Ambasador podkreślił, że prócz pomocy militarnej Ukraińcy potrzebują także pomocy finansowej, która jest niezwykle ważna przed nadchodzącą zimą. „Ukraina potrzebuje środków budżetowych, by państwo mogło funkcjonować, potrzebuje pomocy humanitarnej i powinniśmy wyciągnąć wniosek, że nasze wsparcie dla niej musimy kontynuować, a nawet wzmocnić: porażka Ukrainy byłaby dla Zachodu bardziej kosztowna niż najhojniejsza pomoc” - oświadczył.

10:47 W Europie wstrząśniętej skutkami wojny Rosji na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz deklaruje solidarność, ale dba tylko o interes swojego kraju - pisze w analizie brukselski portal Politico. Zapewnienia Scholza nie działają zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, która nauczyła się oceniać władze w Berlinie po czynach, a nie słowach - dodaje.

10:38 Biorę do ręki telefon i rozumiem, że nie mam do kogo zadzwonić. Że nikt już nie powie: „tato”, „dziadku” – mówi Wołodymyr, którego dom w obwodzie żytomierskim Rosjanie zbombardowali w marcu.

10:11 Władze Hongkongu odmówiły we wtorek zatrzymania znajdującego się w tym mieście superjachtu, należącego do związanego z Władimirem Putinem oligarchy Aleksieja Mordaszowa, na którym ciążą sankcje nałożone przez UE i USA, ale nie przez ONZ.

10:10 Rosyjscy dowódcy na południu Ukrainy zmuszają nowo zmobilizowanych żołnierzy do przemieszczania się bez amunicji; rezerwistom nie są wydawane naboje, ponieważ ich przełożeni obawiają się buntu - poinformowało we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

09:34 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła w obwodzie charkowskim dwa oddziały rosyjskich dywersantów z prywatnej firmy wojskowej znanej jako grupa Wagnera; podczas operacji strona ukraińska nie poniosła żadnych strat własnych - poinformowała we wtorek SBU na Telegramie.

 

09:15 O wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu, a także w obwodach kijowskim i winnickim Ukrainy poinformowały we wtorek rano władze lokalne i ukraińskie kanały w komunikatorze Telegram.

08:32 Bilans ofiar śmiertelnych poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów miast Ukrainy wzrósł do 19, a liczba rannych do 105 – podał we wtorek na Twitterze portal Kyiv Independent, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji kryzysowych.

08:23 Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało 6,927 mln osób, a z Polski na Ukrainę ponad 5,152 mln osób - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

08:19 W przypadku "pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa" na okupowanym Krymie, rosyjskie władze mają plan, by ewakuować stamtąd rodziny wysokiej rangi oficerów struktur siłowych; wyjazd na Krym jest z kolei zalecany nauczycielom akademickim z Chersonia, kolaborującym z najeźdźcami - powiadomił we wtorek ukraiński sztab generalny.

08:14 Rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i sieć energetyczną nie złamią woli walki Ukraińców, a przy topniejących zapasach precyzyjnych pocisków Rosja nie będzie w stanie utrzymać takiego nasilenia ostrzałów przez długi czas – uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:00 Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach obwodu lwowskiego – powiadomił szef władz tego regionu przy granicy z Polską Maksym Kozycki rano we wtorek.

„Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach naszego obwodu” – poinformował Kozycki, powołując się na służby energetyczne.

 

07:50 Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku masowego ostrzału sił rosyjskich w Ukrainie wzrosła do 14 osób, 97 zostało rannych - informuje Nexta.

07:45 Rosyjskie ataki w Ukrainie to chęć odwetu i desperacka próba pokazania, że Rosja ma jeszcze siłę i wciąż dysponuje potencjałem wojskowym; te akty terroryzmu nie zmienią sytuacji na froncie, tylko jeszcze bardziej zmotywują Ukraińców do walki - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

07:31 W tym roku funkcjonariusze SG odprawiali średnio na dobę 103 tys. podróżnych; to ponad dwa razy więcej niż rok temu - powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że ruch na naszych granicach zewnętrznych w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł o 108 proc.

07:16 We wszystkich obwodach Ukrainy, poza sześcioma regionami na zachodzie, ogłoszono alarm rakietowy; rosyjskie wojska ponownie ostrzeliwują sąsiedni kraj - powiadomili we wtorek rano agencja Ukrinform i szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

Alarm nie obowiązuje jedynie w obwodach wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, iwanofrankowskim, rówieńskim i zakarpackim.

06:55 W Kijowie, na który w poniedziałek po raz pierwszy od czerwca spadły rosyjskie pociski, w wojennych warunkach życie toczy się dalej. W sklepach rosną cen podstawowych towarów, a mieszkańcy narzekają na utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej. W przedszkolach dzieci w formie rymowanki uczą się, co robić podczas alarmu przeciwlotniczego, a uczniowie i studenci - jak dostać się do najbliższego schronu.

Według różnych oficjalnych źródeł bilans rosyjskiego ostrzału stolicy to 5-8 zabitych i do 47 rannych.

Mimo wojny kijowianie próbują normalnie żyć: pracują, chodzą do kina, teatru i na koncerty, pomagają potrzebującym, zbierają pieniądze dla Sił Zbrojnych Ukrainy i wspólnie się cieszą z kolejnych sukcesów wojska ukraińskiego na froncie.

06:51 Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka zapowiedział rozwinięcie "regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi" na terenie swojego kraju. "Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATO" - komentuje ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, Piotr Żochowski w rozmowie z PAP.

06:46 Rosjanie zaatakowali elektrociepłownię w obwodzie winnickim dronami Shahed-136. Przeprowadzili też atak rakietowy na Zaporoże – powiadomiły władze.

„Atak na elektrociepłownię Ładyżynską. Dwa drony-kamikadze Shahed-136. Wszystkie służby działają. Trzymajcie się zasad bezpieczeństwa podczas alarmu lotniczego” – zaapelował rano w we wtorek Serhij Borzow, szef władz obwodu winnickiego.

Władze obwodu zaporoskiego powiadomiły z kolei o kolejnym ataku rakietowym na jego stolicę – Zaporoże.

„Celami wroga były obiekty infrastruktury. Informacje o zniszczeniach i poszkodowanych osobach są ustalane” – podał Ołeksandr Staruch, szef władz obwodu.

06:20 Nowa Zelandia odpowiedziała na zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę, nałożeniem kolejnego pakietu antyrosyjskich sankcji gospodarczych i personalnych na przedstawicieli rosyjskiego biznesu i rosyjskich władz okupacyjnych Krymu, informuje Ukrinform.

03:25 Komisja Europejska pracuje nad zapewnieniem Ukrainie około 1,5 miliarda euro wsparcia budżetowego miesięcznie w przyszłym roku, pisze we wtorek na swoim portalu Politico.

UE zobowiązała się w maju do 9 mld euro w ramach tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, ale z tego tylko 6 mld euro otrzymało wsparcie krajów UE, zaś do tej pory wypłacono 1 mld euro. Trwa dyskusja na temat zapewnienia pozostałych 3 mld euro jeszcze w tym roku.

01:43 Prezydent Joe Biden , liderzy G7 oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezmą we wtorek udział w wirtualnym spotkaniu w sprawie wsparcia dla Ukrainy, poinformował w poniedziałek Biały Dom.

01:25 Agresja jednego kraju przeciwko drugiemu jest niezgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych, powiedział w poniedziałek przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ węgierski dyplomata Csaba Keresi, podczas sesji nadzwyczajnej rozpatrującej projekt rezolucji osądzającej rosyjskie pseudoreferenda na terytorium Ukrainy.

00:52 Kierownictwo OBWE potępiło w poniedziałek rosyjskie ataki na obiekty cywilne na Ukrainie, które miały na celu „szerzenie terroru i kompensowanie niepowodzeń w osiąganiu celów taktycznych i strategicznych", donosi Ukrinform.

00:08 Premier Kanady Justin Trudeau w poniedziałkowej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim potępił rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i podkreślił, że wzmocniły one przekonanie o dalszej pomocy dla Ukrainy, w tym wojskowej, poinformowało jego biuro prasowe.

(PAP)