Będzie ciąg dalszy mobilizacji? Media: kolejne regiony Rosji dostały wytyczne

2022-10-12 13:25 aktualizacja: 2022-10-12, 13:49
Rosyjscy żołnierze powołani w ramach częściowej mobilizacji. Fot. PAP/Abaca
Rosyjscy żołnierze powołani w ramach częściowej mobilizacji. Fot. PAP/Abaca
Ministerstwo obrony Rosji wysłało do regionów wytyczne zawierające nowe, dodatkowe liczby osób, które mają zostać zmobilizowane na wojnę z Ukrainą - podała w środę niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa", powołując się na źródło w resorcie.

Gazeta przypomina, że wiceszef obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow mówił 10 października, iż region ten wywiązał się całkowicie ze zleconej mu mobilizacji oraz że władze otrzymały nowe wytyczne i zaczęły je wykonywać.

W obwodzie rostowskim na południu Rosji szef regionalnej administracji Wasilij Gołubiew powiedział w środę, że obwód "otrzymał nowe zadanie mobilizacyjne" i lokalne komisje wojskowe "przystąpiły do jego wykonania".

Źródło w jednym z regionów centralnej Rosji również powiedziało dziennikarzom "NEJ", że 10 października otrzymało żądanie zmobilizowania dodatkowej liczby ludzi.

Jednocześnie Kreml zaprzecza, by miały nastąpić kolejne etapy mobilizacji, i zapewnia, że nie ma żadnej "drugiej fali" - zauważa gazeta.

Po ogłoszeniu w Rosji 21 września mobilizacji na wojnę z Ukrainą ministerstwo obrony oświadczyło, że obejmie ona 300 tys. osób. Niezależni komentatorzy wskazywali jednak, że dekret o ogłoszeniu mobilizacji nie zawiera ograniczeń liczbowych. Niezależna telewizja Dożd, działająca obecnie poza Rosją, podała, że władze przeprowadzą trzy fale mobilizacji. Pierwsza miałaby nastąpić do 10 października, druga - w dniach 11-25 października i trzecia - od 25 października do 11 listopada. (PAP)

kgr/

TEMATY: