Niemcy. Pandemia koronawirusa powraca

2022-10-14 21:49 aktualizacja: 2022-10-15, 09:01
Zachorowalność na koronawirusa ponownie rośnie w całym kraju. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI (zdjęcie ilustracyjne)
Zachorowalność na koronawirusa ponownie rośnie w całym kraju. Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI (zdjęcie ilustracyjne)
Zachorowalność na koronawirusa ponownie rośnie w całym kraju, a wiele klinik już zgłasza problemy z „wąskimi gardłami” w leczeniu pacjentów. „Kierunek, w którym zmierzamy, nie jest dobry” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD).

„Pandemia koronawirusa powraca” – ostrzegł minister, wskazując na wzrastającą liczbę infekcji i zgonów oraz rosnące obciążenia szpitali. Lauterbach zaapelował też do krajów związkowych o zaostrzenie przepisów dotyczących stosowania masek w pomieszczeniach, ze względu na dużą liczbę nowych infekcji koronawirusa.

Lauterbach zaprezentował nową kampanię ministerstwa zdrowia, mającą na celu promowanie szczepień oraz środki ostrożności i ochrony (m.in. maski). „To nie jest kampania strachu. Chodzi o to, że powinniśmy być solidarni jako społeczność” – podkreślił, mówiąc m.in. o długotrwałych problemach zdrowotnych po przechorowaniu Covid-19 (tzw. long Covid).

Instytut Roberta Kocha (RKI) zarejestrował w piątek 114 198 nowych infekcji w całych Niemczech. Lauterbach zakłada jednak istnienie „znacznej liczby niezgłoszonych przypadków” i szacuje, że w rzeczywistości jest ona trzy do czterech razy wyższa, niż ta oficjalna. (PAP)

gn/

TEMATY: