Rosyjski bombowiec Su-34 uderzył w budynek mieszkalny w Jejsku

2022-10-17 18:23 aktualizacja: 2022-10-18, 07:36
W wyniku uderzenia samolotu wojskowego w budynek mieszkalny doszło do serii wybuchów. Fot. Twitter
W wyniku uderzenia samolotu wojskowego w budynek mieszkalny doszło do serii wybuchów. Fot. Twitter
W mieście Jejsk w południowo-zachodniej Rosji, nieopodal granicy z Ukrainą, samolot wojskowy Su-34 uderzył w wielopiętrowy blok mieszkalny. W wyniku katastrofy maszyny duża część budynku została objęta ogniem. Jak poinformował niezależny rosyjski portal Meduza za oficjalnym komunikatem Kremla, przyczyną katastrofy bombowca Su-34 był pożar jednego z silników. Agencja Interfax podała, powołując się na lokalne władze, że zginęły cztery osoby, sześć uznaje się za zaginione, a 25 zostało rannych.

W godzinach popołudniowych pojawiły się doniesienia, że w "w pełni uzbrojony" samolot wojskowy rozbił się na gęsto zaludnionym obszarze, w wyniku czego uszkodzonych zostało - według różnych źródeł - od 17 do nawet 45 mieszkań. Pożar miał objąć cztery piętra budynku i powierzchnię około 2 tys. metrów kwadratowych.

Niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia za kanałem Mash na Telegramie informowała wcześniej, że zginęła co najmniej jedna osoba. Trzy, w tym dziecko, znajdują się w stanie ciężkim w szpitalu.

Ewakuowano około 350 mieszkańców budynku, przeniesiono ich do pobliskiego hotelu i obozu wypoczynkowego dla dzieci. Oprócz bloku, w który uderzyła maszyna, ewakuowano też pobliskie budynki.

Gubernator Kraju Krasnodarskiego obiecał udzielić poszkodowanym wszelkiej niezbędnej pomocy - dodano na łamach Meduzy.

Przyczyny katastrofy 

Silnik maszyny zapalił się podczas nabierania wysokości, gdy bombowiec wznosił się w celu wykonania lotu szkoleniowego - oświadczyło rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przed Meduzę i Nastojaszczeje Wriemia. "Zdetonowała, oczywiście, saletra" - skomentował ukraiński publicysta Roman Cymbaluk na Facebooku. 

W mediach społecznościowych przekazywane są informacje, że dwóch pilotów Su-34 zdołało się katapultować.

Rosyjskie kanały na Telegramie publikują liczne nagrania ukazujące blok mieszkalny objęty ogniem.

Ponad 80-tysięczny Jejsk to port nad Morzem Azowskim, w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. W marcu Radio Swoboda podało, że w Jejsku znajduje się jedno z około 40 lotnisk w Rosji, na Białorusi i okupowanym Krymie, z których armia Rosji przeprowadza ataki na Ukrainę. (PAP)