O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rumunia wydaliła rosyjskiego dyplomatę. Chodzi o naruszenie przestrzeni powietrznej

Po kolejnym naruszeniu przestrzeni powietrznej Rumunii przez atakujące Ukrainę rosyjskie drony Bukareszt wydalił w poniedziałek pracownika ambasady Rosji - poinformowała agencja AFP.

Rumuńskie F16, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Rumuńskie F16, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Ambasador Rosji został powiadomiony o uznaniu pracownika rosyjskiej ambasady za osobę niepożądaną - przekazał w oświadczeniu rumuński resort spraw zagranicznych. Wydalony dyplomata ma opuścić kraj w ciągu pięciu dni.

Wcześniej rumuńska agencja prasowa Agerpress informowała, że ambasador Federacji Rosyjskiej Władimir Lipajew został w poniedziałek wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych „w stanowczej reakcji na powtarzające się naruszenia przestrzeni powietrznej Rumunii w dniach 24-26 lipca, w wyniku czego rumuńska armia zestrzeliła trzy drony, które wleciały na terytorium kraju bez zezwolenia”.

Więcej

Rumuńskie ministerstwo obrony: F-16 zestrzelił kolejnego drona, który naruszył naszą przestrzeń powietrzną. Fot. screen/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)
Rumuńskie ministerstwo obrony: F-16 zestrzelił kolejnego drona, który naruszył naszą przestrzeń powietrzną. Fot. screen/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)

Kolejny dron naruszył przestrzeń powietrzną Rumunii. Został zestrzelony przez pilota F-16

Poniedziałek był czwartym dniem z rzędu, w którym rosyjskie bezzałogowce atakujące Ukrainę naruszyły przestrzeń powietrzną Rumunii.

W 2025 r. rumuński parlament uchwalił ustawę upoważniającą władze kraju do zestrzeliwania dronów, które naruszyły przestrzeń powietrzną Rumunii. Kraj ten ma 650-kilometrową granicę lądową z Ukrainą.

Więcej

Zniszczona stacja benzynowa na Ukrainie, fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Zniszczona stacja benzynowa na Ukrainie, fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Rosjanie zniszczyli wszystkie stacje benzynowe między Połtawą i Charkowem. Apel do kierowców

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę na pełną skalę, czyli od lutego 2022 r., w Rumunii odnotowano 33 wtargnięcia rosyjskich dronów w jej przestrzeń powietrzną. (PAP)

os/ mal/ sma/

Zobacz także

  • Granica polsko-białoruska. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Artur Reszko
    Granica polsko-białoruska. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Artur Reszko

    Białoruś reaguje na decyzję Polski o zamknięciu granicy

  • Premier Australii Anthony Albanese, fot. PAP/EPA/AAP/LUKAS COCH
    Premier Australii Anthony Albanese, fot. PAP/EPA/AAP/LUKAS COCH

    Australia zapowiada wydalenie irańskiego ambasadora. Premier kraju o antysemickich atakach

  • Flaga rosyjska (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Flaga rosyjska (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Rumunia wydaliła attache wojskowego Rosji i jego zastępcę

  • Margus Tsahkna Fot. PAP/Paweł Supernak
    Margus Tsahkna Fot. PAP/Paweł Supernak

    Ambasada Rosji ingerowała w wewnętrze sprawy Estonii. Rosyjski dyplomata wydalony

Serwisy ogólnodostępne PAP