Sztab Ukrainy: władze okupacyjne znikają z Berysławia w obliczu kontrofensywy [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-21 08:17 aktualizacja: 2022-10-22, 07:30
Fot. SERGEI ILNITSKY PAP/EPA
Fot. SERGEI ILNITSKY PAP/EPA
W Berysławiu na południu Ukrainy okupacyjne władze rosyjskie zawiesiły działalność, z miasta wyjeżdżają kolaboranci - podał Sztab Generalny armii ukraińskiej. Berysław leży w obwodzie chersońskim, gdzie trwa kontrofensywa ukraińska. wyniku ostrzałów wroga.

22:33 Kreml nie ukrywa już, że zamierza zniszczyć cywilną infrastrukturę Ukrainy - podaje Biełsat.

21:43 Sekretarz stany USA Antony Blinken oświadczył w piątek, że nie widzi dowodów na to, iż Rosja chce zakończyć wojnę na Ukrainie i zmierza raczej w odwrotnym kierunku.

"Putin jest daleki od chęci zaangażowania się w dyplomację" - powiedział. Waszyngton weźmie pod uwagę wszelkie sposoby na podjęcie rozmów dyplomatycznych z Rosją, jeśli będzie do tego okazja - dodał.

20:52 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku francuski wywiad wykrył kilku agentów rosyjskich tajnych służb wojskowych, którzy działają teraz pod nowymi przykrywkami, aby ukryć się przed zachodnią inwigilacją - podał w piątek dziennik "Le Monde", opisując wysiłki Moskwy w celu reaktywacji rosyjskich siatek szpiegowskich w Europie.

20:38 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że Rosja stara się zahamować eksport zboża ukraińskiego i że w sztucznej kolejce oczekuje już ponad 150 statków. Ocenił, że z powodu działań Rosji nie zdołano wyeksportować około 3 mln ton żywności.

"Wróg czyni wszystko, by zahamować nasz eksport zboża. Dzisiaj ponad 150 statków oczekuje w kolejce, by mogła wywiązać się z kontraktów dotyczących dostaw naszej produkcji rolnej. Jest to sztuczna kolejka. Pojawiła się tylko dlatego, że Rosja świadomie wstrzymuje żeglugę statków" - powiedział Zełenski w codziennym wystąpieniu wideo.

 

20:09 O nałożenie sankcji na prokremlowskich ekspertów ds. międzynarodowych i finansowane przez państwo rosyjskie think tanki, m.in. Klub Wałdajski, zaapelowała w piątek grupa robocza kierowana przez Andrija Jermaka, szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:33 W Berysławiu na południu Ukrainy okupacyjne władze rosyjskie zawiesiły działalność, z miasta wyjeżdżają kolaboranci - podał Sztab Generalny armii ukraińskiej. Berysław leży w obwodzie chersońskim, gdzie trwa kontrofensywa ukraińska.

"W Berysławiu w obwodzie chersońskim wszystkie organy władzy okupacyjnej 19 października wstrzymały pracę" - podał sztab w komunikacie na Facebooku. Dodał, że z miasta wyjeżdżają "kolaboranci, którzy współpracowali z okupantami rosyjskimi, zabierając rodziny i majątek".

19:15 Niemcy przekażą Ukrainie pierwszy system radarowy TRML-4D do obrony przeciwrakietowej - informuje Nexta.

18:57 Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs oświadczył w piątek, że jego kraj nie przyzna azylu Rosjanom, uciekającym przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą. Łotwa będzie też zmniejszać liczbę zezwoleń na pobyt dla Rosjan i niektórych zezwoleń nie przedłuży - dodał.

W wywiadzie dla telewizji Nastojaszczeje Wriemia (projektu Radia Swoboda) minister powiedział, że Rosjanie uciekający z kraju nie są przeciwko wojnie, a tylko przeciw mobilizacji.

18:35 Rzeczniczka Pentagonu odmówiła w piątek, podczas transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej, podania szczegółów telefonicznych konsultacji ministrów obrony USA i Rosji, Lloyda Austina i Siergieja Szojgu. Powiedziała jednak, że o rozmowę poprosił Austin.

18:15 Od 10 października Rosjanie przeprowadzili ataki na 30 do 40 proc. obiektów ukraińskiej infrastruktury energetycznej, co miało na celu zniszczenie systemu energetycznego Ukrainy, jednak cel ten nie został osiągnięty - powiedział w opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Reutera ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

18:01  Białoruscy żołnierze byli widziani z czerwonymi opaskami, prawdopodobnie w pobliżu granicy z Ukrainą. Może to oznaczać, że dowództwo Białorusi zdecydowało się wziąć udział w działaniach wojennych - powiedział telewizji Biełsat ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Żyrochow.

Białoruski resort obrony poinformował w niedzielę, że siły zbrojne "kontynuują realizację zadań w celu wzmocnienia ochrony granicy państwowej". Na granicę z Ukrainą przybyły m.in. pojazdy opancerzone. Biełsat zauważył na jednym ze zdjęć, że białoruscy żołnierze sfotografowani przy przejściu granicznym mają na rękach czerwone opaski. Prawdopodobnie zdjęcie zostało wykonane w miejscowości Żółkiń, położonej między Pińskiem a Stolinem, tuż przy granicy z Ukrainą - wynika z analizy Biełsatu

 

17:43 Rosja powinna poczuć bolesną porażkę, bo jeżeli wyjdzie z twarzą, to znaczy, że odnotuje tak naprawdę zwycięstwo – mówił w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podczas odbywającego się w stolicy Wielkopolski Poznańskiego Kongresu Gospodarczego.

17:40 W obwodzie chersońskim Rosjanie powiesili ukraińską patriotkę - donosi Biełsat.

17:31 Musimy przygotować się na zimę bez gazu rosyjskiego i na kolejną zimę, tworząc wspólny rynek energii w Europie – oświadczył prezydent Emmanuel Macron w piątek na konferencji prasowej w Brukseli po dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.

„Potrzebujemy jedności i finansowej solidarności europejskiej w tworzeniu wspólnego rynku energii” – stwierdził prezydent Francji, opowiadając się za utworzeniem takiego rynku w Europie.

17:25 Memorandum na mocy którego Wielka Brytania przekaże Fundacji Solidarności Międzynarodowej 10 mln funtów na pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy, to kolejny sygnał umacniania stosunków polsko-brytyjskich - powiedział PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

17:20 Swiatłana Cichanouskaja została oskarżona na podstawie 10 artykułów, Paweł Łatuszka na podstawie 8, a Wolha Kawalkowa 5 - podaje Biełsat.

17:18 Francja, W. Brytania i Niemcy zaapelowały w piątek o przeprowadzenie przez ONZ dochodzenia w sprawie dostarczania przez Iran dronów dla Rosji, które wykorzystuje ona do ataków na Ukrainie, co może być pogwałceniem rezolucji RB ONZ 2231 - poinformowała agencja Reutera.

16:55 Radny z Kraju Krasnodarskiego na południu Rosji, który demonstrował poparcie dla wojny z Ukrainą, trafił na front, skąd skarży się, że jego oddział został porzucony w polu i nie ma amunicji ani leków - podał w piątek niezależny portal Meduza.

Portal powołuje się na nagranie wideo, opublikowane na kanale Astrapress na serwisie Telegram:

 

Na wideo jeden z wojskowych zwraca się do "tak zwanego ministerstwa obrony" i opowiada, że jego grupa znajduje się "gdzieś na polach Ukrainy". Wojskowy mówi, że chce "pokazać nagranie władzom" i demonstruje, jak żyje jego oddział - w wykopanej ziemiance, podczas gdy część ludzi już choruje.

Jak podał niezależny portal Sota, mężczyzna na nagraniu został rozpoznany. Jest nim Anton Kuligin, radny z miasta Tichorieck w kraju Krasnodarskim. Zanim został wysłany na front, Kuligin jeździł samochodem oklejonym znakami "Z" i "V", czyli symbolami rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje Sota.

 

16:39 Szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał w piątek telefonicznie z ministrami obrony Rosji i Ukrainy, Siergiejem Szojgu i Ołeksijem Reznikowem - podał amerykański resort obrony. Lloyd podkreślił po tych konsultacjach, że kanały komunikacji z Rosją muszą pozostać otwarte.

16:33 Białoruś nie jest stroną wojny, nie uczestniczy w konflikcie zbrojnym na Ukrainie, białoruscy żołnierze nie walczą na linii frontu po stronie wojsk rosyjskich i mam ogromną nadzieję, że tak pozostanie - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

16:27 Polska jest liderem we wspieraniu Ukrainy na różnych frontach: militarnym, humanitarnym i politycznym; mamy oczywiście ambicję, by być również liderem w procesie odbudowy Ukrainy po wojnie - powiedział w piątek minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

16:25 W zeszłym tygodniu 10 Irańczyków, którzy szkolili rosyjskich żołnierzy w zakresie używania dronów, zginęło w ukraińskich ostrzałach - poinformował przedstawiciel władz Ukrainy, na którego powołał się w piątek serwis izraelskiego dziennika "Jerusalem Post".

"Rosjanie zabrali irańskich szkoleniowców na terytorium tymczasowo okupowanego obwodu chersońskiego i na Krym, aby wystrzeliwali drony kamikadze Shahed-136" - przekazał anonimowo przedstawiciel ukraińskich władz, powołując się na informacje ukraińskiego podziemia.

 

16:12 Ataki na infrastrukturę ukraińską przygotowywali energetycy rosyjscy; były one największym atakiem na infrastrukturę od czasu II wojny światowej - ocenił w piątek Ołeksandr Charczenko, dyrektor ukraińskiego Ośrodka Badań nad Energetyką.

15:50 Kraj, który najeżdża swoich sąsiadów czołgami, popełnia ludobójstwo i zagraża broni masowego rażenia, nie powinien mieć prawa weta w ONZ. Człowiek, który zleca ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną w celu zamrożenia milionów ludzi, nie powinien siedzieć przy tym samym stole z przywódcami G20. Czy to nie są oczywiste rzeczy? - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. 

15:40 Rada Europejska wezwała do wzmocnienia pomocy dla Ukrainy i zrealizowania pakietu 9 mld pomocy finansowej; jest zobowiązanie po stronie Komisji Europejskiej, że dopnie wkrótce te ostatnie, bardzo potrzebne 3 mld euro - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

"Rada Europejska wezwała do wzmocnienia pomocy dla Ukrainy i zrealizowania pakietu 9 mld pomocy finansowej, który przyjęliśmy w maju i czerwcu" - poinformował premier na konferencji prasowej po zakończeniu unijnego szczytu.

15:30 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w piątek do parlamentów wszystkich krajów, by uznały za ludobójstwo Wielki Głód z lat 30 XX w. na Ukrainie, wówczas w składzie ZSRR. Przypomniał, że w tym roku przypada 90. rocznica tej tragedii.

"Wzywam parlamenty wszystkich krajów, by wsparły Ukrainę poprzez uznanie Hołodomoru - stalinowskiego sztucznego głodu z lat 1932-33 - za ludobójstwo narodu ukraińskiego" - napisał Kułeba na Twitterze. Dodał następnie: "w listopadzie będziemy upamiętniać 90. rocznicę. Uznanie jest bardzo ważne teraz, gdy Rosja dokonuje kolejnego ludobójstwa"

15:25 Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu rozmawiał telefonicznie o sytuacji na Ukrainie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem.

14:41 Rosyjskie wojska zaminowały większość terenu kachowskiej elektrowni wodnej już w kwietniu, natomiast w tym tygodniu podłożono ładunki wybuchowe tylko pod śluzy i podpory tego obiektu - poinformował na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Na zaporze (elektrowni) ustawiono (również) dwa wojskowe KAMAZ-y bez kierowców. Oba pojazdy są całkowicie załadowane skrzyniami z materiałami wybuchowymi" - czytamy w komunikacie HUR.

Według wywiadu ewentualne wysadzenie elektrowni mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. "Skala katastrofy ekologicznej sięgnęłaby daleko poza granice Ukrainy. (Skutki kataklizmu) byłyby odczuwalne w całym regionie Morza Czarnego" - oceniła ukraińska służba.

14:38 Siły zbrojne Ukrainy opublikowały w piątek apel do Białorusinów, by nie dołączali do wojny przeciwko Ukrainie i nie dzielili razem z Rosją odpowiedzialności za zbrodnie wojenne. "Mury Kremla nie są wieczne", a zbrodniarze staną przed sądem - oświadczyła armia.

"Dyktatorzy odejdą w niebyt, zbrodniarze wojenni tak czy inaczej znajdą się na ławie oskarżonych. Mury upadają i mur Kremla też nie jest wieczny. Imperia kruszą się, a tym, co pozostaje są narody, zwykli ludzie, którzy mogą być przyjaciółmi, a mogą być też wrogami" - oświadczyła armia ukraińska.

Ostrzegła przy tym: "jeśli armia Białorusi poprze agresję rosyjską, to odpowiemy - tak samo ostro, jak odpowiadamy wszystkim okupantom na terytorium Ukrainy".

12:57 Niemiecki system obrony przeciwlotniczej IRIS-T przeszedł już chrzest bojowy na Ukrainie i okazał się nadzwyczajnie skuteczną bronią; ten sprzęt ma tylko jedną wadę - posiadamy go zbyt mało - powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

"W najbliższych miesiącach otrzymamy jeszcze kilka takich wyrzutni. (...) Pojedynczy system jest wyposażony w osiem kontenerów startowych. Nawet jedna wyrzutnia z ośmioma pociskami to już dosyć potężna broń, zdolna do niszczenia celów powietrznych - rakiet i dronów, które ostatnio na nas lecą (z Rosji i Białorusi - PAP)" - oznajmił Ihnat, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Oczekujemy, że niemiecki przemysł zbrojeniowy zwiększy produkcję tych systemów, żebyśmy mogli otrzymać ich jak najwięcej - dodał rzecznik.

12:12 W okupowanym przez rosyjskie wojska Enerhodarze na południu Ukrainy, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, sporządzane są listy pracowników tego obiektu przeznaczonych do mobilizacji do armii wroga - ostrzegł rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Jak wyjaśniono, powołanie do wojska grozi pracownikom, którzy zawarli kontrakty z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Właśnie te osoby mają trafiać na listy przygotowane przez administrację najeźdźców.

12:06 Ukraińscy uchodźcy wojenni spotykają się czasem na demonstracjach z otwartą nienawiścią. Podpalenie schroniska dla uchodźców nie jest więc zaskoczeniem. Graffiti ze swastyką przed atakiem wskazują na przestępstwo z nienawiści motywowanej prawicowym ekstremizmem - pisze w komentarzu gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

11:44 Irański producent próbował ukryć ślady wskazujące na pochodzenie dronów, ale zdradziły go napisy po angielsku z błędami gramatycznymi; dodatkowo na jednym elemencie znaleźliśmy odręczny napis po persku - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy (HUR), które przeanalizował budowę zestrzelonego irańskiego drona używanego przez rosyjskie wojska.

Specjaliści HUR sprawdzili podzespoły bezzałogowca Mohadżer-6 (Mohajer-6), rozebrali maszynę "dosłownie do ostatniej śrubki"; taka analiza pozwoli Ukraińcom poznać słabe strony wroga i dzięki temu prowadzić z nim bardziej skuteczną walkę - czytamy w komunikacie wywiadu na Telegramie (https://t.me/DIUkraine/1539). Wypowiedź przedstawiciela HUR na temat irańskich dronów wyemitowano też na antenie telewizji "1+1".

11:15 Podpalono schronisko dla uchodźców z Ukrainy; policja podejrzewa polityczne tło. Policja nie ma wątpliwości, to było podpalenie. W środę wieczorem spłonęło schronisko dla uchodźców z Ukrainy w Gross Stroemkendorf koło Wismaru (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Podejrzewany jest motyw polityczny, dlatego, jak poinformowała komenda policji w Rostocku, śledztwo przejęła służba bezpieczeństwa.

10:59 W czwartek wieczorem ukraińskie wojska ponownie ostrzelały uszkodzony most Antonowski na Dnieprze w pobliżu Chersonia, na południu Ukrainy, a także zbudowaną nieopodal przez Rosjan przeprawę pontonową; w momencie ataku na przeprawie znajdowali się żołnierze wroga - powiadomiła w piątek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Most pontonowy był wykorzystywany w środę i czwartek do wywożenia ukraińskiego mienia, zagrabionego w Chersoniu i na zachodnim brzegu Dniepru. Przeciwnik przeprawiał się przez rzekę samochodami ciężarowymi ochranianymi przez żołnierzy. W czwartek późnym wieczorem odnotowano sześć wybuchów, a następnie na miejscu zdarzenia pojawiło się siedem karetek pogotowia - oznajmiła Ukrainska Prawda za lojalnymi wobec Kijowa chersońskimi mediami.

10:36 Prawie sto rosyjskich pocisków uderzyło w Odessę i region.

10:12 W wyzwolonym obwodzie charkowskim znaleziono 22 sale tortur.

09:50 W oczekiwaniu na zbliżającą się ofensywę ukraińską siły rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się do zorganizowanego odwrotu z zachodniego brzegu Dniepru na południu Ukrainy - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że Rosjanie prawdopodobnie kontynuują też przygotowania do ataku na elektrownię wodną na Dnieprze.

Według doniesień ukraińskich mediów i źródeł na miejscu Rosjanie rozwiązali i splądrowali remizę strażacką w Chersoniu, a następnie wywieźli promem wozy strażackie, skradzione cywilne samochody i inne przedmioty - czytamy w najnowszej analizie ośrodka. Radio Swoboda podało, że Rosjanie od początku października wywożą sprzęt wojskowy promami, które regularnie kursują przez Dniepr w okolicach Nowej Kachowki.

"Całość tych doniesień pokazuje, że wojska rosyjskie prawdopodobnie celowo wycofują dużą ilość sprzętu i liczne oddziały z zachodniego brzegu Dniepru. Siły rosyjskie zapewne przynajmniej częściowo wyciągnęły wnioski ze swoich niepowodzeń podczas panicznego odwrotu w obwodzie charkowskim podczas ostatniej ukraińskiej kontrofensywy" - oceniają analitycy ISW. Zaznaczają, że w wypadku niepowodzenia tego zorganizowanego odwrotu Rosjanie mogą stracić sprzęt i żołnierzy pozostawionych na zachodnim brzegu Dniepru.

09:44 Jeżeli Ukraińcy ulegną, następni być może będziemy my. Mamy tego świadomość. Dlatego działamy, wspieramy Ukraińców bezwzględnie. Wiemy, że dla bezpieczeństwa Europy, dla bezpieczeństwa świata rosyjski imperializm musi być zatrzymany - powiedział prezydent Andrzej Duda w Rai News.

08:27 Wywiad brytyjski: Atak z Białorusi jest mało prawdopodobny, siły zbrojne Ukrainy wycofują się na północ.

07:59 W obwodzie donieckim znaleziono ciała kolejnych dziewięciu ofiar rosyjskiej agresji

Ciała kolejnych dziewięciu ofiar rosyjskiej agresji znaleziono w ciągu minionej doby na wyzwolonych terenach w północnej części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Oprócz tego dwie osoby zginęły w wyniku ostrzałów wroga.

Szczątki siedmiu osób odkryto w miejscowości Nowoseliwka, a dwóch w Łymanie. Cywile zabici w wyniku ostrzału byli mieszkańcami Bachmutu. Ponadto jedna osoba została ranna - powiadomił gubernator

07:36 Obrońcy praw człowieka: w Skadowsku powieszono kobietę sprzeciwiającą się rosyjskiej okupacji

W Skadowsku w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy rosyjscy okupanci uprowadzili, a następnie powiesili kobietę za publiczne wypowiedzenie frazy "Skadowsk to Ukraina" - poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka (MIPL).

7 października 56-letnia Tetiana Mudrienko i jej o cztery lata starszy mąż Anatolij Oriechow zostali porwani ze swojego domu przez ukraińskich policjantów współpracujących z samozwańczą rosyjską administracją Skadowska. Tydzień później nieznana osoba wysłała siostrze-bliźniaczce Mudrienko, Natalii Czornej, zdjęcie ciała Tetiany w kostnicy. Do fotografii dołączono raport lekarza medycyny sądowej, który stwierdził zgon w wyniku uduszenia - powiadomili ukraińscy obrońcy praw człowieka.

22:20 Kułeba: rozmawiałem z premierem Izraela o systemach obrony powietrznej

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze, że "rozmawiał szczegółowo" z premierem Izraela Jairem Lapidem o prośbie Kijowa, dotyczącej izraelskich systemów obrony powietrznej i technologii.

22:14 Prezydent Ukrainy: rosyjski zamach w elektrowni kachowskiej byłby równoznaczny z użyciem broni masowego rażenia

Rosyjski zamach w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze byłby równoznaczny z użyciem broni masowego rażenia - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przywódca poinformował tego dnia liderów UE, że siły rosyjskie zaminowały zaporę i transformatory siłowni.

22:03 Rosyjscy okupanci wywozili ludzi z Ukrainy do Rosji na tortury

Rosyjscy okupanci wywozili z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy ludzi do Rosji, by ich tam torturować; według świadków wywożono tam też zwłoki zabitych osób - poinformował w czwartek Wołodymyr Tymoszko, stojący na czele policji obwodu charkowskiego.

21:39 Rosja przygotowuje katastrofę w elektrowni kachowskiej na Dnieprze

Rosja przygotowuje katastrofę w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze, zaminowując zaporę i transformatory - oświadczył w czwartek Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy