Władze Ukrainy: w Chersoniu nie ma łączności, Rosjanie demontują infrastrukturę [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-22 07:21 aktualizacja: 2022-10-24, 08:04
Fot. SERGEY KOZLOV PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. SERGEY KOZLOV PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
W okupowanym Chersoniu nie ma lączności; pod pozorem prac konserwacyjnych Rosjanie demontują infrastrukturę - poinformował w niedzielę ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Fedyenko.

07:46 Używane przez Rosję na Ukrainie irańskie drony są powolne, głośne i latają na niskich wysokościach, co sprawia, że ukraińska obrona coraz skuteczniej je unieszkodliwia - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja nadal używa irańskich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) przeciwko celom na terenie Ukrainy. Ukraińskie starania w celu unieszkodliwienia UAV Shahed-136 są coraz bardziej skuteczne. Oficjalne źródła, w tym prezydent (Wołodymyr) Zełenski, twierdzą, że do 85 proc. ataków jest przechwytywanych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:45 Presja na Ukrainę, ograniczenie dostaw broni do tego kraju i zastraszenie NATO to według amerykańskiego ośrodka Instytut Studiów nad Wojną (ISW) cel rozmów telefonicznych, jakie rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził w niedzielę ze swymi odpowiednikami w kilku państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szojgu dzwonił w niedzielę do ministrów obrony Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii, twierdząc, że Ukraina zamierza użyć tzw. brudnej bomby i oskarżyć Rosję o zastosowanie broni masowego rażenia, zaś rosyjskie media państwowe wzmacniały to fałszywe i absurdalne stwierdzenie – zaznacza ISW. Rozmawiał też z ministrem obrony USA.

07:34 Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską stację radiolokacyjną - informuje Ukrainska Pravda.

05:26 Ukraiński minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wystosował zaproszenie dla misji monitorujących ONZ i MAEA wobec rosyjskich oskarżeń pod adresem Ukrainy o rzekome przygotowania do użycia "brudnej" broni nuklearnej. Reznikow zażądał też przestrzegania art. 4 Memorandum Budapesztańskiego - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda.

"Każdego dnia armia ukraińska wyzwala naszą ziemię od rosyjskiego brudu. Pomysł "brudnej bomby" jest dla nas odrażający. Zapraszamy misje monitorujące ONZ i MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - PAP) do odwiedzenia Ukrainy. Świat powinien odpowiedzieć na szantaż nuklearny Rosji. Żądamy przestrzegania art. 4 Memorandum Budapesztańskiego" - napisał Reznikow na Twitterze.

 

22:48 Rzeźby tworzone przez ukraińskich żołnierzy w okopach.

22:16 Minister obrony USA Lloyd Austin powiedział w niedzielnej rozmowie telefonicznej z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu, że odrzuca jakiekolwiek preteksty do rosyjskiej eskalacji konfliktu na Ukrainie - poinformował amerykański resort obrony. Rozmowa odbyła się na wniosek strony rosyjskiej.

21:59 Podczas okupacji wiosną br. obwodu kijowskiego Rosjanie wywieźli stamtąd 147 osób do Rosji i na Białoruś, los 89 osób wciąż jest nieznany - poinformował w niedzielę szef regionu Ołeksij Kułeba. Zaznaczył, że są to tylko oficjalne dane.

 

20:47 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, komentując twierdzenia ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu o zamiarze użycia przez Ukrainę "brudnej bomby", że broni jądrowej w Europie może użyć tylko zwierzchnik rosyjskiego ministra - Władimir Putin.

19:58 Oskarżenia pod adresem Ukrainy o zamiar użycia "brudnej bomby" to kolejny "fake" i kłamstwo ze strony Rosji, podobne do poprzednich fałszywych oskarżeń - oświadczył w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:28 Francja nie da się wciągnąć w jakąkolwiek formę eskalacji na Ukrainie, zwłaszcza nuklearnej - tak minister ds. ził zbrojnych Francji Sebastien Lecornu wypowiedział się w niedzielę po rozmowie telefonicznej z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, który miał powiedzieć, że Ukraina rzekomo mogłaby przygotować prowokację z użyciem tzw. brudnej bomby. Szojgu rozmawiał także z ministrami obrony USA, Wielkiej Brytanii i Turcji.

19:11 "Nie pozwólmy na to, aby pokój został dziś pojmany przez rosyjską władzę" - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w Rzymie w niedzielę na forum spotkania międzyreligijnego w intencji pokoju. "Pokój nie może być uświęceniem prawa silniejszego ani zawieszeniem broni, które usankcjonowałoby obecny stan rzeczy" - dodał.

19:00 Odkąd po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną na Ukrainie zaczął obowiązywać tryb oszczędzania prądu i pojawiły się przerwy w jego dostawach, w windach kijowskich budynków pojawiają się "worki życia", czyli pakunki z jedzeniem i innymi rzeczami przydatnymi w takiej sytuacji.

17:44 W mieście Oleszki w okupowanym obwodzie chersońskim Rosjanie zabierają dzieci z ośrodka opieki i wywożą je na anektowany Krym - poinformował w niedzielę Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego.

 

16:47 Wśród mieszkańców Kijowa odczuwalnie zmalało zainteresowanie tabletkami z jodkiem potasu; jeszcze we wrześniu zwiększony popyt na nie sprawił, że zaczęło ich brakować, a ich cena wzrosła - mówi PAP Larysa, farmaceutka jednej z kijowskich aptek. Jak dodaje, obecnie kijowianie kupują przede wszystkim leki potrzebne przy leczeniu sezonowych infekcji.

16:09 Na Białorusi widziano grupę instruktorów irańskich, którzy zapewne szkolą tam wojskowych Rosji i koordynują ataki dronów Shahed przeciw Ukrainie - podała w niedzielę ukraińska telewizja Suspilne, powołując się na portal Sprotyw, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

15:42 W wyniku inwazji rosyjskiej 90 proc. mocy ukraińskiej energetyki wiatrowej i około 45-50 proc. mocy energetyki słonecznej jest wyłączonych z eksploatacji - poinformował w niedzielę minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

14:41 Rosyjscy szpiedzy wykorzystują popularną francuską stronę z ogłoszeniami Leboncoin do werbowania współpracowników i pozyskiwania informacji od studentów i młodych ekspertów z różnych dziedzin – ostrzega francuska Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI).

14:07 Myśliwiec spadł na dom w Irkucku w Rosji - poinformował w niedzielę gubernator obwodu irkuckiego Michaił Kobziew. Nie ma informacji o rannych ani zabitych. Nie jest znany los pilota.

13:30 Okupanci poinformowali rodziców z Enerhodaru, których dzieci wyjechały do Rosji "na wypoczynek", że ich dzieci pozostaną w Rosji "na nieokreślony czas" i będą tam chodzić do szkoły - poinformował lojalny wobec Kijowa mer tego okupowanego miasta na południu Ukrainy Dmytro Orłow.

 

12:42 Nocą z soboty na niedzielę rosyjskie siły ostrzelały blok mieszkalny w Mikołajowie na południu Ukrainy, raniąc trzy osoby - podały lokalne władze. Przeprowadzono też atak dronami na Zaporoże.

 

11:42 Rosjanin, pracownik branży IT, od miesiąca ukrywa się w lesie przed mobilizacją na wojnę na Ukrainie - pisze niezależny portal Mediazona. W dziczy programista ma dwa namioty: jeden do snu, drugi do pracy.

11:00 Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe zaznaczyła, że siły rosyjskie kontynuują ucieczkę z prawego brzegu Dniepru, przemieszczając na lewy brzeg różne elitarne jednostki i skład oficerski. Na prawym brzegu pozostają jedynie zmobilizowani - powiedziała.

Jak wskazała, władze kolaboracyjne i okupacyjne dużą uwagę poświęcają frontowi informacyjnemu, by siać panikę wśród ludności, w tym jeśli chodzi o "szantaż" w sprawie kachowskiej elektrowni wodnej.

Humeniuk wyjaśniła, że Rosjanie szantażują tym, że Siły Zbrojne Ukrainy rzekomo planują uderzyć w elektrownię, mimo tego, że to siły rosyjskie same zaminowały obiekt i zwolniły wszystkich jej ukraińskich pracowników.

10:30 SBU: były przewodniczący rady dyrektorów producenta turbin Motor Sicz, jak również był członek parlamentu Wiaczesław Bogusłajew, został aresztowany na Zaporożu. Jest podejrzany o współpracę i pomoc rosyjskim siłom okupacyjnym.

10:01 Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zwrócił uwagę, że na północy obwodu ługańskiego coraz częściej ludność szantażowana jest przez okupantów wyłączaniem prądu w miejscowościach. To zmusza niektórych ludzi do opuszczania własnych domów - czytamy.

W Siewierodoniecku okupacyjne władze tworzą listy chętnych do zamieszkania w cudzych mieszkaniach.
 

09:47 Zmobilizowani Rosjanie, którzy po przybyciu na linię frontu odmówili walki na wschodzie Ukrainy, są więzieni, okupanci wywierają na nich nacisk psychologiczny - przekazał w niedzielę lojalny wobec Kijowa gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

08:47 DW: Poprzednie rządy Niemiec nie dostrzegały w wystarczającym stopniu i nie traktowały poważnie ostrzeżeń Polski i innych państw członkowskich Europy Środkowej i Wschodniej przed agresją rosyjską – przyznała, Terry Reintke, niemiecka europosłanka Zielonych, współprzewodnicząca grupy Zielonych/WSE w Parlamencie Europejskim.

07:37 Władimir Putin nie przeszedł żadnej transformacji, jego poglądy się nie zmieniły. Testował społeczeństwo – jak w relacjach między mężczyzną i kobietą i szedł coraz dalej. Nikt go nie zatrzymał i dlatego dostał to, czego chciał od początku – mówi PAP reżyser Witalij Manski, twórca filmu „Świadkowie Putina”. 

 06:37 Jewgienij Prigożyn, określany jako „kucharz Putina”, tworzy rozbieżności w rosyjskich władzach - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Z Prigożynem związana jest najemnicza firma wojskowa tzw. grupa Wagnera. 

05:37  W wyniku uderzeń ukraińskich sił w miejsca dyslokacji rosyjskiego sprzętu i żołnierzy w ostatnich dniach na południu Ukrainy rannych zostało ok. 250 rosyjskich wojskowych - pisze w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.  05:37 Były szef ukraińskiej firmy produkującej silniki lotnicze aresztowany pod zarzutem zdrady.

04:00 Prezydent Ukrainy: jesteśmy w stanie zestrzelić większość dronów i rakiet.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych poinformował, że Rosja przeprowadziła ataki na infrastrukturę na „bardzo szeroką” skalę i zadeklarował, że ukraińskie wojsko z pomocą sojuszników poprawi i tak już dobre wyniki w zestrzeliwaniu rakiet.

22:20 Po tragicznych doświadczeniach pies powrócił do pracy w wywiadzie ukraińskiej piechoty morskiej.