Tatry słowackie. Zaginął polski turysta, który wybrał się na samotną wędrówkę

2022-10-23 12:50 aktualizacja: 2022-10-23, 14:15
W Tatrach Słowackich zaginął turysta z Polski. Fot. PAP/Grzegorz Momot (zdjęcie ilustracyjne)
W Tatrach Słowackich zaginął turysta z Polski. Fot. PAP/Grzegorz Momot (zdjęcie ilustracyjne)
W sobotę wieczorem ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (odpowiednik GOPR) rozpoczęli poszukiwania 53-letniego Polaka, który wybrał się na samotną wędrówkę ze słowackiej miejscowości Ździar w kierunku Przełęczy pod Kopą. Gdy nie dotarł na umówione miejsce, zaalarmowano ratowników.

Jak poinformowali słowaccy ratownicy górscy, 53-latek miał przejść przez Przełęcz pod Kopą i dalej niebieskimi szlakiem turystycznym do Tatrzańskiej Jaworzyny, gdzie o umówionej godzinie czekał na niego kolega. Gdy turysta nie wrócił i nie odbierał telefonu, mężczyzna skontaktował się z ratownikami.

Słowaccy ratownicy zlokalizowali sygnał telefonu komórkowego zaginionego, który logował się na Słowacji w sobotę pomiędzy godz. 14. a 15.

W nocy z soboty na niedzielę wszczęto poszukiwania. Dwaj ratownicy przemierzyli szlak, którym miał podążać Polak. Rano wrócili do bazy, ale nie odnaleźli zaginionego. Poszukiwania mają być kontynuowane w niedzielę z pokładu śmigłowca.

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w wielu miejscach są oblodzone. Poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu. (PAP)

autor: Szymon Bafia
gn/

TEMATY: