Mirowski: dotacje w programie "Czyste powietrze" zostaną zwiększone do ponad 100 tysięcy złotych

2022-10-27 13:14 aktualizacja: 2022-10-27, 21:14
Fot. PAP
Fot. PAP
W 2023 r. w programie "Czyste powietrze" będzie można otrzymać zwiększoną dotację nawet do ponad 100 tys. zł - powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze". Obecnie maksymalna dotacja to ok. 80 tys. zł.

 

Mirowski powiedział w poniedziałek w PAP.PL, że na początku 2023 roku NFOŚiGW uruchomi nabór wniosków w nowej odsłonie programu "Czyste powietrze". "Zamiany mają na celu znaczące podwyższenie dotacji na wymianę kopciuchów oraz do docieplenia domów" - wyjaśnił. Dodał, że dzięki właściwie przeprowadzonym pracom termomodernizacyjnym oraz wymianie źródeł ciepła można zaoszczędzić nawet 70 proc. kosztów energii.

"Realne koszty, które ponosimy na ogrzanie znacząco spadną, ponieważ mniej będziemy zużywać węgla, gazu czy pelletu. Mniej więc będziemy emitować zanieczyszczeń, co wpłynie na poprawę jakości powietrza" - powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków..

Pytany, o ile wzrosną dotacje, Mirowski wskazał, że szczegóły nowej odsłony programu zostaną ogłoszone w grudniu br. Zaznaczył też, że "jeżeli to będzie tzw. głęboka termomodernizacja (...), polegająca nie tylko na wymianie okien i drzwi, ale także na dociepleniu ścian, dachu, stropodachu (...), będzie można uzyskać nawet ponad 100 tys. zł". Dodał, że koszty będą kwalifikowane do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Wiceprezes NFOŚiGW pytany był, jak obecnie przebiega realizacja programu. Wyjaśnił, że do tej pory złożono 515 tys. wniosków. Przyznał, że ze względu na sytuację związaną z inflacją, wojną na Ukrainie i wzrostem cen nośników energii, dynamika składania wniosków przez beneficjentów nieco spadła.

Mirowski: nie zgadzam się z żadnym z zarzutów NIK

Przypomniał, że w ubiegłym, rekordowym pod względem popularności roku, składano 4-4,5 tys. wniosków tygodniowo, natomiast obecnie jest ich 3,3-3,5 tys. Mirowski nie zgodził się jednak z oceną Najwyższej Izbą Kontroli, która w opublikowanym w październiku raporcie wskazała, że program realizowany jest zbyt wolno i nie uda się zrealizować założonych celów, czyli poprawić efektywność energetyczną i wymienić źródła ciepła w 3 mln budynków. "Nie zgadzam się z żadnym z zarzutów NIK" - powiedział.

Podkreślił, że założone cele zostaną osiągnięte w 2029 roku. Zaznaczył też że budżet programu, wynoszący 103 mld zł, nie jest w żadnej mierze zagrożony. Poinformował, że program finansowany jest z opłaty emisyjnej, funduszu termomodernizacyjnego, środków własnych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ulgi termomodernizacyjnej oraz środków unijnych. Dodał też, że udział w finansowaniu mają banki komercyjne.

Mirowski przypomniał, że w lipcu br. ruszyło prefinansowanie inwestycji realizowanych w ramach programu i obecnie można jeszcze przed faktycznym remontem otrzymać 50 proc. dotacji.

Program "Czyste Powietrze" 

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł. (PAP)

Autorka: Ewa Wesołowska

mmi/