Akcja CBA. Zatrzymano lekarzy, którzy działali na szkodę NFZ. W tle dietetyczny środek dla niemowląt

2022-10-28 16:40 aktualizacja: 2022-10-29, 09:21
Logo CBA, Fot. PAP/Marcin Bielecki
Logo CBA, Fot. PAP/Marcin Bielecki
Sześć osób, w tym czworo lekarzy, zostało zatrzymanych w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt - poinformowało w piątek CBA.

Zespół prasowy CBA przekazał w piątek, że delegatura CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt. Proceder miał miejsce w latach 2015-2020 i polegał na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na preparat.

"Preparat był przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach. Jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie ok. 150 zł, a przy refundacji ok. 3 zł" - wyjaśniło CBA.

Zatrzymanych zostało sześć osób, w tym czterech lekarzy.

"Zatrzymani usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. "Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 600 000 zł" - poinformowało CBA.

Oprócz lekarzy zatrzymano dwie inne osoby zamieszane w przestępczy proceder. "Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze" - podało CBA.

Sprawa ma charakter rozwojowy. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

kw/

TEMATY: