Ekspert ds. bezpieczeństwa: wojna będzie eskalowała na różne sposoby [WIDEO]

2022-11-16 15:20 aktualizacja: 2022-11-16, 19:23
Rzeszów, 16.11.2022. Politolog, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego dr inż. Maciej Milczanowski, 16 bm. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz
Rzeszów, 16.11.2022. Politolog, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego dr inż. Maciej Milczanowski, 16 bm. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz
Jest to kolejny znak, że wojna nigdy nie ogranicza się tylko do dwóch stron konfliktu – ona będzie eskalowała na różne sposoby, czasami w formie incydentu, czasami w formie skutków sankcji czy innych tego typu zdarzeń. Odpryski tej wojny będą uderzały także w innych - powiedział w rozmowie z PAP.PL dr Maciej Milczanowski, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

We wtorek po godz. 15 na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk rosyjskiej produkcji; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. 

“Absolutnie nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie było to intencjonalny atak na Polskę. Nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję; jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony” - przekazał w środę podczas konferencji prezydent Andrzej Duda.

Dr Maciej Milczanowski zapytany przez PAP.PL, co wydarzenie na granicy z Ukrainą mówi o reakcji NATO, wskazał na Stany Zjednoczone jako na główną siłę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego zdaniem "polityka USA jest bardzo racjonalna". 

“Byliśmy informowani zależnie od sytuacji. Amerykanie wiele zmienili przez ostatnie dekady  i starają się rzeczywiście rzetelnie informować” - powiedział Milczanowski.

Jak podkreślił, natychmiastowa gotowość do uruchomienia art. 4. NATO jest w tym przypadku istotna.

“To pewien sygnał, że NATO przygotowuje rozwiązania na wypadek sytuacji, która miała miejsce i ewentualne inne incydenty tego typu. (...) W ramach tych konsultacji dzieli się także pewnymi informacjami wywiadowczymi” - zaznaczył ekspert.

“To ważny sygnał dla Rosji” - dodał.

Autorki: Anna Nartowska, Monika Rutke

an/ mru/ js/