Ekspert: Chiny sprzeciwiają się użyciu broni jądrowej, ale nie wykluczają partnerstwa z Roją

2022-11-17 06:42 aktualizacja: 2022-11-17, 14:36
Xi Jinping. Fot. PAP/EPA/WILLY KURNIAWAN
Xi Jinping. Fot. PAP/EPA/WILLY KURNIAWAN
Sprzeciwiając się użyciu broni jądrowej, Chiny wyznaczyły „czerwoną linię”, którą Rosja z pewnością bierze pod uwagę, ale nie przekreśla to współpracy Pekin-Moskwa na innych polach – ocenia w rozmowie z PAP dr Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Według Białego Domu przywódcy USA i Chin podkreślili swój sprzeciw wobec użycia broni nuklearnej na Ukrainie w czasie spotkania w kuluarach szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali w poniedziałek.

Dr Jakóbowski zaznacza, że deklaracje Chin o sprzeciwie wobec użycia broni jądrowej wynikają ze strategicznych kalkulacji Pekinu. „Złamanie atomowego tabu przez Rosję w celu wymuszenia politycznych ustępstw znacznie skomplikowałoby sytuację bezpieczeństwa Chin w Azji, w odniesieniu do konfliktu Indii i Pakistanu czy sytuacji na Półwyspie Koreańskim” – ocenia ekspert.

„Trudno więc tu mówić o chińskich koncesjach wobec Zachodu, choć Pekin umiejętnie rozgrywa tę sytuację do normalizacji dialogu z USA czy powstrzymania asertywnego zwrotu wobec Chin, który widzimy w Unii Europejskiej” – podkreśla analityk OSW.

Jego zdaniem można natomiast mówić o „czerwonej linii” wyznaczanej przez Pekin, którego stanowisko „na pewno uwzględnia w swoich kalkulacjach Rosja”. "Te czerwone linie istnieją i są dla nas korzystne, ale nie przekreśla to współpracy Pekin-Moskwa na innych polach" – podkreśla Jakóbowski.

„Należy przy tym pamiętać, że towarzyszy temu wciąż propagandowe i dyplomatyczne wsparcie dla Moskwy, na przykład na forum ONZ, a wzajemne relacje opisywane są oficjalnie jako twarde jak skała. Ograniczony regionalny konflikt, wyczerpujący gospodarczo Zachód i odciągający uwagę USA, wydaje się nadal korzystny z perspektywy Chin” – zaznacza ekspert OSW.

Chiny nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Szef chińskiego MSZ Wang Yi oświadczył niedawno, że Pekin będzie popierał „Rosję pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina” w osiąganiu „strategicznych celów rozwojowych” i umacnianiu „mocarstwowej pozycji”.

W lutym, kilka tygodni przed inwazją, Xi spotkał się z Putinem w Pekinie. Po rozmowie Chiny i Rosja wydały wspólne oświadczenie, w którym Pekin poparł żądania Moskwy wobec NATO. Oba kraje zadeklarowały również „przyjaźń bez granic” i bez „zakazanych obszarów współpracy”.(PAP)

kgr/