Szynkowski vel Sęk o negocjacjach z KE: wiele elementów budzących wątpliwości można wyjaśnić 

2022-11-18 18:19 aktualizacja: 2022-11-19, 07:26
Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk Fot. PAP/Paweł Jaskółka
Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk Fot. PAP/Paweł Jaskółka
Wiele elementów budzących wątpliwości Komisji Europejskiej można w toku intensywnego dialogu wyjaśnić bez wprowadzania zmian legislacyjnych - poinformował w piątek minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał w przyszłym tygodniu będzie kontynuacja rozmów z KE "na poziomie roboczym".

Szynkowski vel Sęk od około dwóch tygodni spotyka się w Brukseli z przedstawicielami instytucji UE, prowadząc rozmowy ws. odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

W piątek w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli minister ds. UE ocenił, że po dotychczasowych rozmowach ma poczucie, że "czasami interpretacja prawna niektórych elementów nie była w przeszłości być może przychylna". "Ale po udzieleniu pewnych wyjaśnień, jaka intencja stoi za poszczególnymi rozwiązaniami legislacyjnymi, tutaj KE czuje się w pewnych elementach tymi wyjaśnieniami usatysfakcjonowana" - zaznaczył.

"Kolejne wyjaśnienia pokazują, że wiele elementów, które budzą wątpliwości KE można w toku rozmów i otwartego, intensywnego dialogu wyjaśnić bez wprowadzania zmian legislacyjnych" - zauważył Szynkowski vel Sęk.

Jak zapewnił, rozmowy będą kontynuowane. "Na poziomie roboczym znowu kolejny tydzień będzie tygodniem kolejnych rozmów. Liczymy, że to tempo dochodzenia do konkluzji będzie utrzymane" - powiedział minister. Poinformował, że "Polska przedstawia szereg swoich propozycji".

Jednocześnie zaznaczył, że "nie mamy jeszcze odpowiedzi ze strony KE na wszystkie elementy naszych wyjaśnień, czy propozycji". "Czekamy, by taka pełna odpowiedź ze strony wszystkich Dyrekcji Generalnych się pojawiła. W przyszłym tygodniu mam nadzieję, że będą kolejne kroki do efektywnych, konstruktywnych konkluzji" - wskazał. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Artur Ciechanowicz

mar/