Tatry. Turysta pobłądził na Rysach

2022-11-23 19:36 aktualizacja: 2022-11-24, 09:06
Akcja ratownicza TOPR. Fot. Facebook/TOPR
Akcja ratownicza TOPR. Fot. Facebook/TOPR
Ratownicy TOPR sprowadzili w środę turystę, który zabłądził idąc na Rysy. Mężczyzna przypadkowo wszedł na sąsiedni szczyt Niżnich Rysów i dopiero tam zorientował się, że chciał wyjść gdzie indziej.

Jak wyjaśniał dyżurny ratownik TOPR, mężczyzna samotnie wybrał się na Rysy, ale w trakcie wędrówki poruszając się po śladach na śniegu, zszedł ze szlaku i wszedł aż na sąsiedni wierzchołek Niżnich Rysów. Na ten szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a jedynie drogi wspinaczkowe.

"Dopiero tam zorientował się, że pobłądził i wobec słabego przygotowania i nieznajomości terenu poprosił o pomoc" - relacjonował ratownik TOPR.

Z uwagi na złe warunki pogodowe i niski pułap chmur ratownikom nie udało się dotrzeć na miejsce na pokładzie śmigłowca. Dwóch ratowników desantowało się z maszyny w rejonie tzw. Buli pod Rysami i stamtąd pieszo dotarli do potrzebującego pomocy.

Przy pomocy technik linowych ratownicy sprowadzili poszkodowanego bezpiecznie na dół. Dalej mężczyzna został śmigłowcem przetransportowany do Zakopanego. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

dsk/

TEMATY: