Coraz goręcej wokół FIFA. Jest wezwanie do cofnięcia przywilejów podatkowych w Szwajcarii

2022-11-24 18:34 aktualizacja: 2022-11-24, 18:45
Szef FIFA Gianni Infantino z emirem Kataru podczas meczu otwarcia Fot. Friedemann Vogel/PAP/EPA
Szef FIFA Gianni Infantino z emirem Kataru podczas meczu otwarcia Fot. Friedemann Vogel/PAP/EPA
Szwajcarska Partia Zielonych wezwała władze kraju do odebrania Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) statusu organizacji non-profit.

W Szwajcarii w Zurychu FIFA jest zarejestrowana i ma swoją siedzibę.

"FIFA nie jest stowarzyszeniem non-profit, jest natomiast machiną zysku, czasami opartą na możliwości łamania praw człowieka" - powiedziała Aline Trede z Partii Zielonych. "Skończmy z przywilejami podatkowymi dla FIFA" - dodała.

W opublikowanym w czwartek oficjalnym oświadczeniu Zieloni, piąta co do wielkości i popularności partia polityczna w Szwajcarii zapowiedziała, że przedstawi wniosek do parlamentu, w którym zaproponuje, aby FIFA była opodatkowana tak samo, jak inne firmy tej wielkości.

"Zakaz używania przez kapitanów reprezentacji uczestniczących w piłkarskich mistrzostwach świata opaski +One Love+ przesądził sprawę" - wyjaśniła Trede.

Opaski "One Love", których przesłaniem było wysłanie światowej opinii publicznej wiadomości o tolerancji i sprzeciwie wobec wszelkich form dyskryminacji, znalazły się w centrum uwagi świata, gdy FIFA zagroziła kilku kapitanom europejskich ekip ukaraniem ich automatycznie żółtymi kartkami, jeśli założą je na mistrzostwach świata.

Chcieli to uczynić kapitanowie m.in. Anglii, Niemiec, Holandii i Danii po to, aby wesprzeć osoby LGBT w Katarze, gdzie homoseksualizm jest nielegalny i karany. (PAP)

mar/