W Niemczech gwałtowny wzrost ostrych chorób układu oddechowego. Covid nie jest powodem

2022-11-25 15:41 aktualizacja: 2022-11-25, 17:39
fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Fala koronawirusa w Niemczech ustępuje. Jednak według Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), znacznie wzrasta liczba ostrych chorób układu oddechowego. Zwłaszcza dzieci są coraz częściej przyjmowane do szpitali, w których zaczyna brakować łóżek.

Liczba zachorowań na ostre choroby układu oddechowego wzrosła w ubiegłym tygodniu do 7 mln. To powyżej poziomu z lat poprzedzających pandemię - napisał w swoim cotygodniowym raporcie RKI. Ze względu na czynniki sezonowe, w najbliższych tygodniach należy spodziewać się dalszych wzrostów.

Liczba zachorowań na grypę wykazuje wyraźną tendencję wzrostową. Ponadto zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) "prowadzą coraz częściej do zachorowań i przyjęć do szpitala, zwłaszcza u małych dzieci" - podał RKI. Florian Hoffmann, specjalista w dziedzinie intensywnej terapii dziecięcej i medycyny ratunkowej, powiedział agencji informacyjnej dpa w odniesieniu do rozwoju chorób u małych dzieci: "To już nie jest krzywa, wartości idą pionowo w górę".

W szpitalach brakuje łóżek 

"W kilku krajach związkowych, w tym w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii, w szpitalach już prawie nie ma wolnych łóżeczek"- powiedział Hoffmann. Mówił o "katastrofalnych warunkach". Rodziny z chorymi dziećmi muszą czasem spać w izbie przyjęć.

"Już pod koniec lata 2021 r. odnotowano niezwykle wysoką falę zachorowań na RSV. Ale obecna sytuacja jest gorsza" - powiedział Hoffmann. Wskazał, że "nie tylko w Niemczech, ale na półkuli północnej mamy do czynienia z 'dramatycznym wydarzeniem epidemicznym'".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mmi/