Rosjanie ostrzelali blok mieszkalny. Jest ofiara śmiertelna i ranni [RELACJA NA ŻYWO]

2022-11-26 07:27 aktualizacja: 2022-11-27, 08:09
Rosjanie ostrzelali blok mieszkalny Fot. Twitter/ Pawło Kyryłenko
Rosjanie ostrzelali blok mieszkalny Fot. Twitter/ Pawło Kyryłenko
Rosyjska armia znowu uderzyła w cywilów. W miejscowości Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy ostrzelano blok mieszkalny. Jedna osoba nie żyje, są ranni. - Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu (Hołodomoru) w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21.40 W wyzwolonej wsi Makijiwka ludzie żyją w piwnicach

W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wsi Makijiwka w obwodzie ługańskim nie ostał się ani jeden niezniszczony dom, ze względu na ciągłe rosyjskie ostrzały ludzie żyją w piwnicach - przekazał w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

20:50 Deputowany ostrzega, w przyszłym tygodniu możliwe kolejne blackouty w Ukrainie

Są informacje, że w przyszłym tygodniu może dojść do nowych ostrzałów rakietowych i blackoutów - ostrzegł szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.

20:23 Prezydent Zełenski: Rosja przekształca dzień pamięci w dzień terroru

Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu (Hołodomoru) w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - podkreślił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef ukraińskiego państwa poinformował, że w ciągu dnia rosyjska armia przeprowadziła ostrzał rakietowy prywatnych domów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju. W ataku są ranni; według najnowszych danych w mieście Dniepr poszkodowanych zostało 13 osób. 

"Ostrzeliwano też obwód doniecki, południe, inne regiony. Rosja również ten dzień - dzień pamięci - przekształca w dzień terroru" - zaznaczył Zełenski. 

18:56 Prezydent Macron: Francja przekaże 6 mln euro na transport żywności z Ukrainy

Francja jest gotowa przekazać  sześć milionów euro  na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu w ramach nowego planu Światowego Programu Żywnościowego, poinformował w sobotę na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

18:34 Prokuratura: rosyjska armia ostrzelała blok mieszkalny, jest zabity i ranni

Rosyjska armia ostrzelała w sobotę blok mieszkalny w miejscowości Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc dwie - poinformowało biuro prokuratora generalnego.Na miejscu trwa akcja ratunkowa i odgruzowywanie. Ustalana jest ostateczna liczba poszkodowanych i skala zniszczeń. Biuro prokuratora oraz szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko opublikowali zdjęcia przedstawiające skutki ataku: 

18:07 Sztab Ukrainy: rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie

Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:59 Premier Morawiecki w Kijowie: rozbudowujemy infrastrukturę graniczną, by wesprzeć eksport zboża z Ukrainy

Polska rozbudowuje swoją infrastrukturę graniczną i przygotowuje transportowe „linie solidarności”, by wesprzeć eksport ukraińskiego zboża i innych towarów przez swoje terytorium oraz porty nad Morzem Bałtyckim – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

17:00 Szefowa KE: 90 lat temu Związek Sowiecki użył głodu jako broni przeciwko Ukraińcom, dzisiaj Rosja robi to samo

90 lat temu głód był używany przez Związek Sowiecki jako broń przeciwko narodowi ukraińskiemu; dziś Rosja ponownie używa żywności jako broni przeciwko najbardziej potrzebującym na całym świecie - oświadczyła w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu obchodzonego na Ukrainie.

16:31 Premier Morawiecki: Rosja chce rzucić Ukrainę na kolana

Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana; nie udało im się zniszczyć Ukrainy militarnie ani pokonać jej finansowo, bo z całego świata płynie pomoc finansowa - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Kijowie.

14:35 Ukraińska straż graniczna poinformowała w sobotę o zatrzymaniu na granicy z Białorusią grupy imigrantów z Bangladeszu i Pakistanu, którzy nielegalnie wkroczyli na terytorium ukraińskie przy wsparciu strony białoruskiej.

14:28 W kontekście rosyjskiej wojny na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł w sobotę przed najgorszą od lat klęską głodu na świecie i obiecał wsparcie Niemiec w zażegnaniu kryzysu żywnościowego. "Dzisiaj zgadzamy się, że głód nigdy więcej nie może być używany jako broń” – powiedział Scholz.

13:43 O uwolnieniu z rosyjskiej niewoli kolejnych 12 osób powiadomił w sobotę szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród nich są wojskowi różnych formacji, w tym dwoje oficerów, a także troje cywilów.

13:28 Przed nadejściem zimy Belgia przeznaczy dla Ukrainy nową pomoc humanitarną i wojskową – zadeklarował premier Belgii Alexander De Croo, który w sobotę odwiedził Kijów i odbył rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim.

12:35 Co najmniej sześć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po rosyjskim ostrzale rakietowym dzielnicy mieszkalnej w Dnieprze – powiadomiły w sobotę władze lokalne. Uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych.

12:33 40 procent holenderskich gmin skarży się na brak miejsc dla Ukraińców w prowadzonych przez siebie ośrodkach - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal NOS. Samorządy zwróciły się w tej sprawie o pomoc do rządu.

12:04 Grupa holenderskich przedsiębiorców z Rotterdamu wysyła na Ukrainę 400 pieców - informuje w sobotę dziennik „De Telegraaf”. „Chcemy pomoc mieszkańcom Kijowa przetrwać zimę” – wyjaśnia jeden z nich, Sander de Kramer.

11:31 Kiedyś chciano nas zniszczyć głodem, dzisiaj – ciemnością i zimnem – napisał prezydent Ukrainy w dniu upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu w latach 1932-1933, wywołanego przez władze sowieckie.

11:02 Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane – oświadczyła w sobotę w Kijowie premier Litwy Ingrida Szimonyte na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Zwróciła uwagę, że wojna Rosji przeciw Ukrainie nie ma granic i przypomniała o śmierci dwóch osób, zabitych na terytorium Polski. "Tylko Rosja jest za to odpowiedzialna" – powiedziała.

10:41 Trójkąt Lubelski jest ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji – oświadczył w sobotę premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową rządu Litwy Ingridą Szimonyte.

10:10 W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

09:32 Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

08:37 Rosja prawdopodobnie usuwa głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących i jako atrapy wystrzeliwuje na Ukrainę nieuzbrojoną amunicję - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:51 "Matki zmobilizowanych", z którymi spotkał się w piątek Władimir Putin, w rzeczywistości były podstawionymi urzędniczkami; w rosyjskiej media sferze pojawiły się podziały z powodu traktowania zmobilizowanych jak mięso armatnie – pisze w sobotę amerykański ośrodek ISW.

06:32 Wielki Głód (Hołodomor) lat 30. ubiegłego wieku i obecne działania Rosji wobec Ukrainy mają ten sam cel: zgładzenie narodu ukraińskiego – powiedział w wywiadzie dla PAP wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Tyliszczak.

02:50 Uchodźcy z Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji zostali rozproszeni po Europie, nie wrócą do swoich domów zaraz po zakończeniu wojny - oświadczyła Dubravka Suica, którą cytuje w sobotę agencja dpa.

23:29 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.